Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 20 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDWPT.4011.126.2024.2.MH
Skutki podatkowe sprzedaży udziałów w nieruchomościach.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 czerwca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 6 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziałów w nieruchomościach. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie - pismem złożonym 26 lipca 2024 r. i 12 sierpnia 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego (ostatecznie przedstawiony w uzupełnieniu wniosku)
Jest Pan synem A.A i B.B. A.A zmarł w dniu 1 kwietnia 2021 r. W dacie śmierci pozostawał w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej z żoną. Spadek po zmarłym A.A na podstawie testamentu nabyli synowie, w tym Pan, w udziałach wynoszących po 1/5 części spadku każdy z nich. Data śmierci A.A stanowiła datę otwarcia spadku po zmarłym, co wynika z treści przepisu art. 925 k.c.
W dacie śmierci A.A na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej z żoną był właścicielem następujących nieruchomości:
1.Działek oznaczonych numerami (…), (…), (…), (…), (…), (…) położonych w miejscowości (…) , powiat (…), gmina(…), dla których to nieruchomości Sąd Rejonowy w (…), IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą za numerem: (…),
2.Działki oznaczonej numerem (…) położonej w miejscowości (…), powiat (…), gmina (…), dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy w (…), IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą za numerem: (…),
3.Działki oznaczonej numerem (…) położonej w miejscowości (…), powiat (…), gmina (…), dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy w (…), IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą za numerem: (…),
4.Działek oznaczonych numerami (…), (…) położonych w miejscowości (…), powiat (…), gmina (…), dla których to nieruchomości Sąd Rejonowy w (…), IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą za numerem: (…),
5.Działki oznaczonej numerem (…) położonej w miejscowości (…), powiat (…), gmina (…), dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy w (…), IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą za numerem: (…).
Nabycie przedmiotowych nieruchomości i objęcie wspólnością majątkową małżeńską przez A.A i B.B małżonków (….) nastąpiło na podstawie następujących czynności prawnych:
1.Umowy przekazania gospodarstwa rolnego zawartej w dniu 27 września 1990 r. (umowa obejmowała działki oznaczone w ewidencji gruntów za numerem: (…), (…), (…), (…), (…), (…). Pierwotne nabycie nastąpiło na rzecz spadkodawcy. Następnie doszło do zawarcia w dniu 22 marca 2004 r. umowy majątkowej rozszerzającej wspólność ustawową.
2.Aktu własności ziemi z dnia 10 kwietnia 1976 r. oraz Aktu własności ziemi z dnia 20 czerwca 1974 r. Akt obejmował działkę oznaczoną w ewidencji gruntów za numerem (…). Pierwotne nabycie nastąpiło na rzecz spadkodawcy. Następnie doszło do zawarcia w dniu 22 marca 2004 r. umowy majątkowej rozszerzającej wspólność ustawową.
3.Umowy sprzedaży z dnia 23 września 2011 r. Umowa obejmowała działkę oznaczoną w ewidencji gruntów za numerem: (…).
4.Umowy sprzedaży z dnia 28 września 1998 r. Umowa obejmowała działki oznaczone w ewidencji gruntów za numerem: (…), (…).
5.Umowy sprzedaży dnia 20 maja 2011 r. Umowa obejmowała działkę oznaczoną w ewidencji gruntów za numerem: (…).
Datą ostatniej czynności prawnej na podstawie, której nastąpiło nabycie opisanych powyżej nieruchomości była umowa sprzedaży z dnia 23 września 2011 r. Pozostałe nieruchomości zostały nabyte przed tą datą.
Z datą śmierci A.A, ustawowa wspólność majątkowa małżeńska wynikająca z obowiązującego ustroju majątkowego małżonków, ustała. Z datą śmierci wspólność majątkowa małżeńska przekształciła się we wspólność ułamkową - stosownie do treści art. 43 k.r.o. Z datą otwarcia spadku żona pozostała współwłaścicielem nieruchomości w udziale 1/2, a pozostała część przypadła spadkobiercom testamentowym po zmarłym …, w tym Panu w udziałach po 1/5. Z tytułu nabycia praw do spadku po zmarłym, stał się Pan współwłaścicielem opisanych powyżej nieruchomości w udziale 1/10 całości.
Małżonkowie A.A i B.B. w dniu 1 sierpnia 2014 r. zawarli ze spółką prowadzoną w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością umowę dzierżawy na mocy, której wydzierżawili spółce opisane powyżej nieruchomości wraz z budynkami usytuowanymi na przedmiotowych działkach. Małżonkowie w związku z zawartą umową dzierżawili spółce grunty w ramach dysponowania prywatnym majątkiem, pobierając wynagrodzenie za korzystanie na zasadzie ryczałtu. Dokonywany przez Wydzierżawiających najem stanowił najem prywatny i był objęty rejestracją VAT. Małżonkowie wystawiali faktury VAT każde w udziale po 50% wynagrodzenia. Podnieść należy, że dysponowanie majątkiem stanowiło dysponowanie majątkiem prywatnym i nie miało charakteru działalności gospodarczej. Nieruchomości nie stanowiły środków trwałych i nie zostały wprowadzone do przedsiębiorstwa któregokolwiek z małżonków.
Nieruchomości będące przedmiotem dzierżawy są nieruchomościami niemieszkalnymi i służą do prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę jako dzierżawcę.
Po śmierci A.A., będącego stroną umowy dzierżawy, w miejsce zmarłego weszli spadkobiercy testamentowi. Pan wraz z pozostałymi spadkobiercami wstępując w miejsce A.A. jako dotychczasowego Wydzierżawiającego, kontynuuje dzierżawienie wyżej opisanych nieruchomości na rzecz spółki, na zasadach najmu prywatnego objętego rejestracją VAT. Wystawia Pan w ramach najmu prywatnego faktury VAT na 1/10 czynszu dzierżawnego.
Planuje Pan w przyszłości zawrzeć umowę lub umowy, których przedmiotem będzie przeniesienie prawa własności wszystkich opisanych powyżej nieruchomości na rzecz osób trzecich.
Wobec zamiaru zbycia nieruchomości, jak również faktu, iż od daty otwarcia spadku po (…), nie upłynęło 5 lat (nastąpi to w dniu 1 kwietnia 2026 r.), powstaje wątpliwość, czy zbycie udziałów w nieruchomościach nabytych na podstawie dziedziczenia przez Pana będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
W Pana ocenie, zbycie udziałów w nieruchomościach nabytych w drodze dziedziczenia od spadkodawcy, który nabył je ponad 5 lat przed planowaną datą sprzedaży, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych.
Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego
W piśmie z 22 lipca 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzielił Pan następujących odpowiedzi na zadane w wezwaniu pytania.
1.Przedmiotem wniosku są następujące nieruchomości:
a)Rodzaj gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków dla działek wskazanych poniżej, dla których Sąd Rejonowy w (…), IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi Księgę Wieczystą nr: (…)
-Działka numer (…) - teren oznaczony konturem Ba - (tereny przemysłowe) - działka niezabudowana,
-Działka numer (…) - teren oznaczony konturem RVI, LsVI - (grunty rolne i lasy PU-i Tereny zabudowy produkcyjnej i usługowej grunty rolne R.) - działka niezabudowana,
-Działka numer (…) - tereny oznaczony konturem Ba - (tereny przemysłowe),
-Działka numer (…) - tereny oznaczony konturem Ba - (tereny przemysłowe) - działka zabudowana budynkiem produkcyjnym,
-Działka numer (…) - tereny oznaczony konturem Ba - (tereny przemysłowe) - działka niezabudowana,
-Działka numer (…) - teren oznaczony konturem PsIV, B, Lzr/PsIV, Lzr/RVI,W/RVI - (pastwiska tereny mieszkaniowe, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, grunty pod rowami, grunty rolne) - działka zabudowana budynkiem produkcyjnym,
b)Rodzaj gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków dla działki wskazanej poniżej, dla której Sąd Rejonowy w (…), IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi Księgę Wieczystą nr: (…)
-Działka (…) - oznaczenie konturu RIVb, RV, RVI, PsIV, LsVI, Ba - (grunty rolne, pastwiska, lasy, tereny zabudowy mieszkaniowej) - działka zabudowana budynkiem produkcyjnym,
c)Rodzaj gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków dla działki wskazanej poniżej, dla której Sąd Rejonowy w (…), IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi Księgę Wieczystą nr: (…)
-Działka (...) tereny oznaczony konturem Ba - (tereny przemysłowe) - działka zabudowana budynkiem produkcyjnym,
d)Rodzaj gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków dla działek wskazanych poniżej, dla których Sąd Rejonowy w (…), IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi Księgę Wieczystą nr : (…)
-Działka (...) tereny oznaczony konturem Ba - (tereny przemysłowe) - działka zabudowana budynkiem produkcyjnym,
-Działka (...) tereny oznaczony konturem Ba - (tereny przemysłowa) - działka zabudowana budynkiem produkcyjnym.
e)Rodzaj gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków dla działki wskazanej poniżej, dla której Sąd Rejonowy w (...), IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi Księgę Wieczystą nr: (...)
-Działka (...) tereny oznaczony konturem Ba - (tereny przemysłowe) - działka zabudowana budynkiem produkcyjnym.
2.Działki oznaczone w ewidencji gruntów za numerem: (…), (…), (…), (…) zostały nabyte na podstawie umowy sprzedaży do wspólności majątkowej małżeńskiej.
3.Do masy spadkowej po zmarłym wchodziły:
-Samochód osobowy,
-Łódź RIB,
-Przyczepa Brenderup,
-Nieruchomości:
·Działki oznaczone w ewidencji gruntów za numerem: (…), (…) położone w miejscowości (…), gmina (…), powiat (…) oraz działka oznaczona w ewidencji gruntów za numerem (…) położona w (…), gmina (…), powiat (…).
·Działki oznaczone w ewidencji gruntów za numerem: (…), (…), (…), (…), (…), (…), (…) położone w miejscowości (…), gmina (…), powiat (…).
·Działki oznaczone w ewidencji gruntów za numerem: (…); (…); (…); (…); (…); (…); (…); (…); (…) położone w miejscowości (…), gmina (…), powiat (…).
·Udział w zabudowanej działce oznaczonej ewidencji gruntów za numerem: (…), położonej w miejscowości (…), gmina (…), powiat (…).
·Lokal mieszkalny przy ulicy (…) w (….) .
·Nieruchomość zabudowana oznaczona w ewidencji gruntów za numerem: 61/2, położona w miejscowości (…), gmina (…), powiat (…).
·Udziały w spółce (…).
4.Nie był przeprowadzany dział spadku po zmarłym (…).
5.Zgodnie z danymi z ewidencji gruntów dostępnymi w Geoportal.gov.pldziałki sklasyfikowane są w poniższy sposób:
-Rodzaj gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków dla działek wskazanych poniżej, dla których Sąd Rejonowy w (…), IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi Księgę Wieczystą nr:…,
·Działka numer (…) - tereny oznaczony konturem Ba - (tereny przemysłowe),
·Działka numer (…) - tereny oznaczony konturem RVI, LsVI - (grunty rolne i lasy PU-1 Tereny zabudowy produkcyjnej i usługowej grunty rolne R),
·Działka numer (…) - tereny oznaczony konturem Ba - (tereny przemysłowe),
·Działka numer (…) - tereny oznaczony konturem Ba - (tereny przemysłowe),
·Działka numer (…) - tereny oznaczony konturem Ba - (tereny przemysłowe),
·Działka numer (…) - teren oznaczony konturem PsIV, B, Lzr/PsIV, Lzr/RVI, W/RVI - (pastwiska tereny mieszkaniowe, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, grunty pod rowami, grunty rolne).
-Rodzaj gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków dla działki wskazanej poniżej, dla której Sąd Rejonowy w (…), IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi Księgę Wieczystą nr: (…),
·Działka (…) - oznaczenie konturu RIVb, RV, RVI, PsIV, LsVI, Ba - (grunty rolne, pastwiska, lasy, tereny zabudowy mieszkaniowej).
-Rodzaj gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków dla działki wskazanej poniżej, dla której Sąd Rejonowy w (…), IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi Księgę Wieczystą nr: (…),
·Działka (…) tereny oznaczony konturem Ba - (tereny przemysłowe).
-Rodzaj gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków dla działek wskazanych poniżej, dla których Sąd Rejonowy w…., IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi Księgę Wieczystą nr: ….
·Działka (…) tereny oznaczony konturem Ba - (tereny przemysłowe),
·Działka (…) tereny oznaczony konturem Ba - (tereny przemysłowe).
-Rodzaj gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków dla działki wskazanej poniżej, dla której Sąd Rejonowy w (…), IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi Księgę Wieczystą nr: (…)
·Działka (…) tereny oznaczony konturem Ba - (tereny przemysłowe).
6.Na pytanie: Kiedy (należy wskazać rok) zamierza Pan dokonać odpłatnego zbycia przedmiotowych udziałów w nieruchomościach, odpowiedział Pan, że prawdopodobnie w 2025 r.
7.Na pytanie: Komu zamierza Pan sprzedać udziały w przedmiotowych nieruchomościach – osobom fizycznym czy podmiotom gospodarczym oraz na jakie cele, wskazał Pan, że podmiotom gospodarczym, celem prowadzenia na przedmiotowych nieruchomościach działalności gospodarczej z uwagi na ich przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i dotychczasowy sposób użytkowania.
8.Planowana sprzedaż nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 Ustawy o podatku dochodowymi od osób fizycznych Dz. U. 1991 Nr 80, poz. 350 (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 226).
9.Nie planuje Pan podejmować czynności w celu uatrakcyjnienia udziałów w nieruchomościach.
10.Na pytanie: W jaki sposób będzie Pan poszukiwał nabywców ww. udziałów w nieruchomościach; czy będzie Pan podejmował działania zmierzające do przygotowania przedmiotowych nieruchomości do sprzedaży, np. działania marketingowe ukierunkowane na reklamę w celu sprzedaży (ogłoszenia w Internecie, mediach; inne działania w celu reklamy ‒ jakie?), odpowiedział Pan, że w gronie znajomych przedsiębiorców prowadzących działalność o profilu tożsamym lub zbliżonym do działalności dotychczas prowadzonej na nieruchomościach, w których udziały Pan posiada.
11.Posiada Pan inne nieruchomości:
-Zabudowaną nieruchomość oznaczoną w ewidencji gruntów za numerem (…) położoną w (…), gmina (…), powiat (…). Nieruchomość objęta wspólnością ustawową małżeńską.
-Lokal mieszkalny zlokalizowany przy ulicy (…) w (…), gmina (…), powiat (…). Nieruchomość objęta wspólnością ustawową małżeńską.
12.W przeszłości dokonywał Pan sprzedaży nieruchomości:
-Przedmiotem sprzedaży był lokal mieszkalny przy ulicy (…) w (…), sprzedany w 2021 r. Transakcja zwolniona od podatku dochodowego.
-Przedmiotem sprzedaży była nieruchomość zabudowana oznaczona w ewidencji gruntów za numerem: (…), położona w miejscowości (…), gmina (…), powiat (…). Nieruchomość sprzedana w 2022 r. Transakcja zwolniona od podatku dochodowego.
13.Przeznaczenie działek w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego:
a)Zgodnie z Uchwałą Rady Gminy … z dnia 9 maja 2019 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości… , działki wskazane poniżej, dla których Sąd Rejonowy w (…), IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi Księgę Wieczystą nr:…, są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego:
-Działka numer (…) - teren oznaczony symbolem ZL-5 (Tereny lasów i zalesień).
-Działka numer (…) - teren oznaczony symbolem PU-1 (Tereny zabudowy produkcyjnej i usługowej).
-Działka numer (…) - teren oznaczony symbolem PU-1 (Tereny zabudowy produkcyjnej i usługowej),
-Działka numer (…) - teren oznaczony symbolem PU-1 (Tereny zabudowy produkcyjnej i usługowej),
-Działka numer (…) - teren oznaczony symbolem PU-1 (Tereny zabudowy produkcyjnej i usługowej),
-Działka numer (…) - teren oznaczony symbolem PU-1 (Tereny zabudowy produkcyjnej i usługowej).
b)Zgodnie z Uchwałą Rady Gminy (…) z dnia 9 maja 2019 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości (…) , działka wskazana poniżej, dla której Sąd Rejonowy w (…), IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi Księgę Wieczystą nr: …, jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego:
-Działka (…) teren oznaczony symbolem PU-1 (Tereny zabudowy produkcyjnej i usługowej).
c)Zgodnie z Uchwałą Rady Gminy … z dnia 9 maja 2019 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości (…), działka wskazana poniżej, dla której Sąd Rejonowy w (…), IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi Księgę Wieczystą nr (…), jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego:
-Działka (…) teren oznaczony symbolem PU-1 (Tereny zabudowy produkcyjnej i usługowej).
d)Zgodnie z Uchwalą Rady Gminy (…)z dnia 9 maja 2019 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości(…), działki wskazane poniżej, dla których Sąd Rejonowy w (…), IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi Księgę Wieczystą nr: …, są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego:
-Działka (…) teren oznaczony symbolem PU-1 (Tereny zabudowy produkcyjnej i usługowej).
-Działka (…) teren oznaczony symbolem PU-1 (Tereny zabudowy produkcyjnej i usługowej).
e)Zgodnie z Uchwałą Rady Gminy … z dnia 9 maja 2019 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości (…), działka wskazana poniżej, dla której Sąd Rejonowy w (…), IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi Księgę Wieczystą nr:…, jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego:
a)Działka (…) teren oznaczony symbolem PU-1 (Tereny zabudowy produkcyjnej i usługowej).
W załączeniu przedkłada Pan raporty o działkach z portalu Geoportal.gov.plz informacjami o zagospodarowaniu terenu ww. działek zgodnie ze wskazanym powyżej miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
14.Wszystkie działki są przedmiotem dzierżawy.
15.Jest Pan powiązany ze spółką, która jest stroną umowy dzierżawy, jest Pan wspólnikiem Spółki ( … ) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiadając .....udziałów o łącznej wartości ..... zł. Ponadto jest Pan Prezesem Zarządu Spółki, uprawnionym do jednoosobowej reprezentacji. W załączeniu przedkłada Pan wydruk aktualny z rejestru przedsiębiorców KRS spółki.
Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Czy sprzedaż nieruchomości, stanowiących składnik majątku wspólnego małżonków, z których ostatnia została nabyta w dniu 28 września 2011 r., przez Pana będącego spadkobiercą zmarłego, który nabył udziały w spadku z datą otwarcia spadku w dniu 1 kwietnia 2021 r., które to nieruchomości stanowiły przedmiot dzierżawy na rzecz spółki prawa handlowego w ramach dysponowania majątkiem prywatnym, niezwiązanym z działalnością gospodarczą, przy czym spadkodawca i jego żona, a następnie Pan jako spadkobierca po zmarłym wystawia faktury jako osoba fizyczna doliczając podatek od towarów i usług w ramach rejestracji jako podatnik tego podatku, stanowi źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w zw. z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), a w konsekwencji, czy Pan jako sprzedający będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży udziałów we współwłasności nieruchomości?
Pana stanowisko w sprawie (ostatecznie doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku)
W Pana ocenie, na podstawie art. 10 ust. 5 ustawy o PIT przychód uzyskany przez spadkobiercę ze sprzedaży udziałów w nieruchomości nie podlega opodatkowaniu, bowiem w myśl obowiązujących przepisów prawa, w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości (w tym jej części) lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o PIT, okres pięcioletni, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.
Uzasadnienie
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie reguluje kwestii własności nieruchomości ani dziedziczenia, w związku z czym należy odnieść się w tym zakresie do właściwych przepisów prawa cywilnego.
Zgodnie z przepisem art. 922 § 1 k.c. prawa i obowiązki majątkowa zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów regulujących dziedziczenie. W myśl art. 924 k.c. Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Natomiast zgodnie z art. 925 k.c. Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.
Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej.
Odnosząc powyższe przepisy do stanu faktycznego zaistniałego w niniejszej sprawie uznać należy, że nabycie udziałów we współwłasności nieruchomości nastąpiło z dniem śmierci A.A., tj. 1 kwietnia 2021 r. - data otwarcia spadku i od tej daty jest Pan współwłaścicielem nieruchomości. Z tą datą na Pana, w zakresie nabytego udziału w spadku, przeszły wszelkie uprawnienia o charakterze majątkowymi jakie przysługiwały w dacie śmierci (…).
Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Z treści tego przepisu wynika, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę w katalogu zwolnień przedmiotowych ustawy, bądź od których zaniechano poboru podatku w drodze rozporządzenia.
Źródła przychodów określone zostały w art. 10 ustawy o PIT.
W relewantnym dla niniejszej sprawy zakresie, źródła przychodów określone zostały w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o PIT. W myśl tego przepisu źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
W świetle powyższego, dla ustalenia czy czynność sprzedaży udziałów w nieruchomości korzysta ze zwolnienia podatkowego, koniecznym jest zbadanie następujących okoliczności:
-czy minął okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.
-zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.
Powyższy przepis formułuje bowiem zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz wymienionych praw majątkowych przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie wiąże się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Wykładania przepisu wskazuje, że jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw majątkowych następuje po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Tym samym przychód uzyskany z takiego odpłatnego zbycia nie podlega opodatkowaniu.
W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i wymienionych praw istotne znaczenie ma ustalenie daty nabycia nieruchomości, od której liczony jest pięcioletni okres warunkujący obowiązek uiszczenia podatku od zbycia nieruchomości lub udziału w nieruchomości.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje pojęcia „nabycie", a także nie wskazuje czy ma to być nabycie odpłatne czy nieodpłatne. Nie określa również, na podstawie jakiej czynności prawnej może nastąpić nabycie nieruchomości, ich części oraz udziału w nieruchomości lub praw majątkowych. W takim stanie prawnym, pojęcie to należy rozumieć szeroko, co oznacza, że nabycie nieruchomości lub praw majątkowych wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT następuje z datą uzyskania prawa własności do nieruchomości lub tych praw, bez względu na charakter czynności prawnej, na podstawie której doszło do przysporzenia majątkowego w postaci własności rzeczy lub praw.
Uznać zatem należy, że nabyciem w rozumieniu przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT jest każda czynność, na mocy której na osobę fizyczną - nabywcę, przechodzi własność nieruchomości, bez względu na to, czy nabycie następuje w sposób odpłatny czy nieodpłatny. Nabyciem jest zatem także uzyskanie praw do nieruchomości (udziału w nieruchomości) w drodze dziedziczenia.
Nabył Pan udział w nieruchomościach w drodze dziedziczenia po zmarłym ojcu, nabywając ogół praw i obowiązków przysługujących zmarłemu w dacie otwarcia spadku, proporcjonalnie do wielkości udziału spadkowego.
Pana zdaniem, prawidłowa wykładnia treści art. 10 ust. 5 ustawy o PIT, każe przyjąć, że w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w przywołanym przepisie, pięcioletni okres, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.
Reasumując, w Pana ocenie prawidłowe jest stanowisko, że w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w spadku istotne znaczenie ma ustalenie daty nabycia tej nieruchomości przez spadkodawcę, a nie daty otwarcia spadku.
Dodać w tym miejscu należy, że ustawą z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2159) dodano art. 10 ust. 5 i ust. 7, które stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2019 r.
Zatem od dnia 1 stycznia 2019 r. pięcioletni okres, po upływie którego nie powstanie obowiązek uiszczenia podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości nabytych w drodze spadku liczony jest od końca roku, w którym spadkodawca ją nabył lub wybudował, a nie tak jak w stanie prawnym obowiązującymi do dnia 31 grudnia 2018 r. - od końca roku, w którym został otwarty spadek (w którym zmarł spadkodawca).
Mając na uwadze, że ostatnia z nieruchomości, w której udziały nabył Pan w drodze dziedziczenia została nabyta przez spadkobiercę i jego żonę w dacie 23 września 2011 r. (działka …), termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a-c ustawy o PIT niewątpliwie upłynął. Nie jest Pan zobowiązany do zapłaty podatku z tytułu zbycia udziału w nieruchomości.
W Pana cenie zawarta umowa dzierżawy nieruchomości jest bez znaczenia dla ustalenia obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Jak zostało opisane w części I wniosku, nie wykorzystywał Pan, i nie wykorzystuje nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej. Udziały we współwłasności nieruchomości stanowią majątek prywatny i zbycie udziałów stanowiło będzie rozporządzenie majątkiem prywatnym.
Opisane powyżej nieruchomości nie zostały nigdy wprowadzone jako składniki przedsiębiorstwa i stanowią one przedmiot prywatnej dzierżawy, niemającej charakteru działalności gospodarczej. Zgodnie zaś z ugruntowanym orzecznictwem najem prywatny nie jest uznawany za prowadzenie działalności w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT.
Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale składu siedmiu sędziów z dnia 24 maja 2021 r., sygn. akt II FPS 1/21 wskazał, że: „To zatem podatnik decyduje o tym, czy powiązać określone składniki swojego mienia z wykonywaniem działalności gospodarczej, czy też zachować je w zarządzie majątkiem niezwiązanym z działalnością gospodarczą i oddać np. w najem”.
W uchwale tej sformułowana została teza, zgodnie z którą przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze są zaliczane bez ograniczeń do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, chyba że stanowią składnik majątkowy mienia osoby fizycznej, który został przez nią wprowadzony do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej.
Formułując taką tezę Naczelny Sąd Administracyjny dodał, że zasadą jest zakwalifikowanie przychodów do źródła - najem. Wyjątkiem jest natomiast sytuacja, w której podatnik, z uwagi na zakwalifikowanie wynajmowanych składników majątku do kategorii związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą, osiąga przychody z najmu w ramach źródła przewidzianego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.
Również w wyroku z dnia 22 lutego 2023 r., sygn. akt II FSK 1947/20 Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że to podatnik decyduje czy chce wynajmować nieruchomość w ramach prywatnego zarządu, czy prowadzonej działalności gospodarczej. Skoro brak było obiektywnych zdarzeń świadczących o najmie w ramach prowadzonej działalności, jak wprowadzenie nieruchomości do środków trwałych oraz amortyzowanie nieruchomości, to nie sposób uznać, że najem miał charakter profesjonalny.
Mając na względzie fakt, że nieruchomości stanowią Pana majątek prywatny i nie zostały one wprowadzone jako składnik przedsiębiorstwa, nie stanowią środków trwałych, ani nie służą prowadzeniu działalności, jak również zbycie udziałów nie będzie miało charakteru zbycia w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, fakt iż nieruchomość jest przedmiotem dzierżawy, a Pan wystawia faktury VAT w ramach najmu prywatnego, uznać należy za okoliczność nie mającą wpływu na zwolnienie transakcji zbycia z obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.
Mając na uwadze przedstawione okoliczności faktyczne i prawne, wnosi Pan o wydanie interpretacji, że stanowisko co do wykładni wskazanych we wstępie przepisów jest prawidłowe.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.
Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Aby przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości mógł zostać zaliczony do źródła przychodów określonego wyżej wskazanym przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 cyt. ustawy, spełnione powinny zostać dwie podstawowe przesłanki:
- odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej(nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
- zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Odrębnym źródłem przychodów jest, wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy pozarolnicza działalność gospodarcza.
Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
W myśl art. art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Z informacji przedstawionych przez Pana wynika, że z tytułu nabycia praw do spadku po zmarłym ojcu, stał się Pan współwłaścicielem opisanych we wniosku nieruchomości w udziale 1/10 całości, tj. działek oznaczonych numerami (…), (…), (…), (…), (…), (…), (…), (…), (..), (…), (…). Spadkodawca zmarł 1 kwietnia 2021 r. Datą ostatniej czynności prawnej na podstawie, której nastąpiło nabycie opisanych powyżej nieruchomości przez spadkodawcę była umowa sprzedaży z dnia 23 września 2011 r. Pozostałe nieruchomości zostały nabyte przed tą datą.
Pana ojciec wraz z żoną w dniu 1 sierpnia 2014 r. zawarli ze spółką prowadzoną w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością umowę dzierżawy na mocy, której wydzierżawili spółce opisane powyżej nieruchomości wraz z budynkami usytuowanymi na przedmiotowych działkach. Małżonkowie w związku z zawartą umową dzierżawili spółce grunty w ramach dysponowania prywatnym majątkiem, pobierając wynagrodzenie za korzystanie na zasadzie ryczałtu. Dokonywany przez Wydzierżawiających najem stanowił najem prywatny i był objęty rejestracją VAT. Małżonkowie wystawiali faktury VAT każde w udziale po 50% wynagrodzenia. Podnieść należy, że dysponowanie majątkiem stanowiło dysponowanie majątkiem prywatnym i nie miało charakteru działalności gospodarczej. Nieruchomości nie stanowiły środków trwałych i nie zostały wprowadzone do przedsiębiorstwa któregokolwiek z małżonków.
Nieruchomości będące przedmiotem dzierżawy są nieruchomościami niemieszkalnymi i służą do prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę jako dzierżawcę.
Po śmierci Pana ojca, będącego stroną umowy dzierżawy, w miejsce zmarłego weszli spadkobiercy testamentowi. Pan wraz z pozostałymi spadkobiercami wstępując w miejsce ojca jako dotychczasowego Wydzierżawiającego, kontynuuje dzierżawienie wyżej opisanych nieruchomości na rzecz spółki, na zasadach najmu prywatnego objętego rejestracją VAT. Wystawia Pan w ramach najmu prywatnego faktury VAT na 1/10 czynszu dzierżawnego. Planuje Pan w przyszłości zawrzeć umowę lub umowy, których przedmiotem będzie przeniesienie prawa własności wszystkich opisanych powyżej nieruchomości na rzecz osób trzecich. Powziął Pan wątpliwość, czy sprzedaż Pana udziałów w nieruchomościach będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Określenie przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej
W pierwszej kolejności należy wskazać, że treść definicji zawartej w wyżej cytowanym art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych daje podstawę by przyjąć, że dla uznania określonej działalności za działalność gospodarczą, konieczne jest m. in. łączne spełnienie trzech warunków:
- po pierwsze, dana działalność musi być działalnością zarobkową,
- po drugie, działalnością wykonywaną w sposób zorganizowany oraz,
- po trzecie, w sposób ciągły.
Tak więc, działalność gospodarcza to taka działalność, która:
1.jest prowadzona w celu osiągnięcia dochodu, przy czym nawet ewentualna strata będąca wynikiem tej działalności nie pozbawia jej statusu działalności gospodarczej, bowiem istotny jest sam zamiar osiągnięcia dochodu;
2.wykonywana jest w sposób ciągły. Jednakże przesłanki tej nie należy rozumieć jako konieczność wykonywania działalności bez przerwy; istotny jest zamiar powtarzalności określonych czynności celem osiągnięcia dochodu np. powtarzalna sprzedaż przedmiotów własności posiadających tożsamy charakter;
3.prowadzona jest w sposób zorganizowany, co oznacza, że podejmowane działania są podporządkowane obowiązującym regułom, normom i służą osiągnięciu celu, mają wpływ na racjonalność gospodarowania posiadanymi środkami, a tym samym uczestnictwa w obrocie gospodarczym.
Zatem, każde działanie spełniające wskazane wyżej przesłanki stanowi w rozumieniu przepisów ww. ustawy pozarolniczą działalność gospodarczą niezależnie od tego, czy podatnik dokonał jej rejestracji.
Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie bowiem działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.
Prowadzenie działalności gospodarczej we własnym imieniu oznacza, że związane z działalnością prawa i obowiązki dotyczą osoby fizycznej, która ją prowadzi; podmiot prowadzący działalność gospodarczą występuje jako podmiot niezależny prawnie od innych podmiotów, a podejmowane przez niego czynności rodzą bezpośrednio dla niego określone prawa i obowiązki.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.
Na pojęcie „zorganizowanie” w rozumieniu art. 5a pkt 6 ww. ustawy składa się zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonych działalności, jak i w fazie realizacji.
Za takim rozumieniem pojęcia „zorganizowany” przemawia również definicja słownikowa. Zgodnie z Nowym Słownikiem Poprawnej Polszczyzny Wydawnictwo Naukowe PWN pod redakcją Andrzeja Markowskiego Warszawa 2000, „organizować” to „przygotowywać”, „zakładać jakieś przedsięwzięcie”, bądź w znaczeniu drugim „nadawać czemuś reguły”, „wprowadzać porządek”.
Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.
Zatem jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 3 czerwca 2015 roku sygn. I SA/Po 919/14:
„Dla przyjęcia, że działalność ma charakter ciągły, nie jest niezbędne, by powtarzane były konkretne czynności; możliwe, że dana czynność (np. sprzedaż) będzie dokonana jednorazowo, natomiast wraz z poprzedzającymi ją czynnościami przygotowawczymi będzie tworzyła ciąg działań, który uznać należy za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a ust. 6 u.p.d.f”.
Przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności, (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, nie powiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.
Wobec powyższego, w celu zakwalifikowania – na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – działań podjętych przez Pana do właściwego źródła przychodu należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem udziałów w nieruchomościach (działkach), o których mowa we wniosku.
Dla oceny, czy dokonywane czynności spełniają kryteria działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych rozstrzygające znaczenie mają okoliczności, w jakich są one wykonywane. O prowadzeniu działalności gospodarczej przesądzają obiektywne i zewnętrzne jej przejawy, a nie przekonanie podatnika. W tym sensie nie ma i nie może mieć znaczenia, że określony podmiot prowadzący konkretną działalność nie ocenia jej (subiektywnie) jako działalności gospodarczej. Podatnik nie może zatem w sposób dowolny w zależności od stanu swojej świadomości czy przewidywanych korzyści podatkowych dokonywać swobodnej kwalifikacji poszczególnych kategorii przychodów do określonych źródeł przychodów.
Jak już wcześniej wyjaśniono, na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może wskazywać, rozpatrywany całościowo zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości. Brak jest natomiast podstaw, aby podejmowane przez podatnika czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem, kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy.
Okoliczności przedstawione we wniosku wskazują, że przedmiotowe udziały w nieruchomościach nie zostały nabyte przez Pana dla celów prowadzenia działalności gospodarczej i nie były przez Pana w takiej działalności wykorzystywane. Planowana sprzedaż nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 Ustawy o podatku dochodowymi od osób fizycznych. Nie planuje Pan podejmować czynności w celu uatrakcyjnienia udziałów w nieruchomościach.
Sprzedaż przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte w celu ich odsprzedaży, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Fakt, że wszystkie działki są przedmiotem dzierżawy nie może przesądzać, że sprzedaż Pana udziałów w tej nieruchomościach w Pana przypadku nastąpi w wyniku takiej działalności.
Biorąc pod uwagę powyższe, planowana sprzedaż przez Pana w 2025 r. udziałów w przedmiotowych nieruchomościach, nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej, a zatem nie spowoduje powstania przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Skutki podatkowe planowanej sprzedaży należy więc ocenić w kontekście przesłanek wynikających z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wobec powyższego, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment i sposób ich nabycia.
Nabycie nieruchomości w spadku
Z wniosku wynika, że spadek po zmarłym w dniu 1 kwietnia 2021 r. ojcu nabył Pan w drodze testamentu.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia „nabycie w drodze spadku”.
Należy zauważyć, że w orzecznictwie sądów administracyjnych pod pojęciem „nabycie w drodze spadku”, użytym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy rozumieć nabycie w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego (np. wyroki NSA z dnia 15 grudnia 2010 r. sygn. akt II FSK 1437/09, z dnia 28 listopada 2013 r. sygn. akt II FSK 2983/11, z dnia 25 stycznia 2013 r. sygn. akt II FSK 1120/11, z dnia 6 czerwca 2013 r. sygn. akt II FSK 1966/11, z dnia 19 czerwca 2015 r. sygn. akt II FSK 625/13, z dnia 29 listopada 2015 r. sygn. akt II FSK 3281/15).
Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że pojęcie „nabycia w drodze spadku” użyte w art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obejmuje zarówno nabycie nieruchomości w drodze dziedziczenia ustawowego i testamentowego, jak i nabycie nieruchomości w wyniku zwolnienia się z obowiązku wypłaty zachowku przez przeniesienie własności nieruchomości na rzecz osoby pominiętej w testamencie oraz nabycie nieruchomości na podstawie rozporządzenia testamentowego w drodze zapisu zwykłego i windykacyjnego.
Dodatkowo należy zauważyć, że we wszystkich wymienionych wyżej przypadkach nieruchomości będące przedmiotem nabycia muszą stanowić część masy spadkowej.
Kwestie związane z dziedziczeniem regulują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.).
Zgodnie z art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego:
Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.
W myśl art. 924:
Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.
Natomiast zgodnie z art. 925:
Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.
Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej.
Stosownie do art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.
Zatem pięcioletni okres, po upływie którego nie powstanie obowiązek uiszczenia podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości nabytych w drodze spadku liczony jest od końca roku, w którym spadkodawca ją nabył lub wybudował.
Przenosząc powyższe na grunt niniejszej sprawy należy wskazać, że nabycie przez Pana udziałów 1/10 w działkach na podstawie testamentu jest nabyciem tych udziałów w nieruchomościach w drodze spadku, i w związku z tym do określenia skutków podatkowych z tytułu sprzedaży tych udziałów zastosowanie ma art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wobec powyższego, w przypadku odpłatnego zbycia nabytych w spadku udziałów w nieruchomościach (działkach) istotne znaczenie ma ustalenie daty nabycia tych nieruchomości przez spadkodawcę, czyli Pana ojca.
Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, że Pana ojciec nabył działki nr (…), (…), (…), (…), (…), (…) - 27 września 1990 r., działkę nr (…) – w dniu 10 kwietnia 1976 r., działkę nr (…) – w dniu 23 września 2011 r., działki nr (…), (…) - 28 września 1998 r., działkę nr (…) – w dniu 20 maja 2011 r. Zatem, w opisanym zdarzeniu przyszłym nabycie ostatniej w ww. działek nastąpiło w 2011 r. (działka 4), a więc pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych niewątpliwie minął.
Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że planowane odpłatne zbycie przez Pana w 2025 r., udziałów w ww. działkach nie będzie stanowić dla Pana źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym doszło do ich nabycia przez spadkodawcę (Pana ojca), tj. 2011 r. Zatem, w sytuacji opisanej we wniosku, nie będzie Pan zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego z tytułu odpłatnego zbycia ww. udziałów w nieruchomościach.
Wobec powyższego Pana stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Organ podkreśla, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.) jest sam przepis prawa. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Postępowanie w sprawie wydania interpretacji indywidualnej ma na celu wyjaśnienie wątpliwości co do sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego materialnego do określonego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Nie analizujemy załączników (dokumentów) podłączonych do wniosku.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Wskazać należy, że z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie Pana. Nie wywołuje skutków prawnych dla pozostałych spadkobierców.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...).
Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.)
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right