Wyrok NSA z dnia 25 stycznia 2013 r., sygn. II FSK 1120/11
Zasady określone w ustawie o PIT i odnoszące się do nabycia w drodze spadku organy podatkowe powinny stosować również do przypadków nabycia w drodze zapisu testamentowego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędzia WSA del. Lidia Ciechomska- Florek (sprawozdawca), Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 25 stycznia 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w B., działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 15 grudnia 2010 r., sygn. akt I SA/Ol 795/10 w sprawie ze skargi M. M. S. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w B., działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 22 lipca 2010 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w B., działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz M. M. S. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, wyrokiem z dnia 15 grudnia 2010 r. I SA/Ol 795/10, uchylił interpretację Ministra Finansów w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, przychodów ze sprzedaży lokalu mieszkalnego, nabytego w drodze zapisu.
Zakwestionowany przez Ministra Finansów wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie zapadł na tle następującego stanu faktycznego:
M. S. (dalej jako skarżący), wnioskiem z 12 kwietnia 2010r., zwrócił się do Ministra Finansów, reprezentowanego przez Dyrektora Izby Skarbowej w B. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży lokalu mieszkalnego. Skarżący wyjaśnił, że 28 lipca 2004 r. zmarła jego babcia, pozostawiając testament, w którym przekazała mu swoje mieszkanie (zapis testamentowy). Wykonawcą testamentu była córka babci. Do wykonania zapisu - przeniesienia własności mieszkania - doszło na podstawie aktu notarialnego w dniu 2 lutego 2005 r. Wnioskodawca zamieszkał w tym mieszkaniu, a w maju 2009 r. sprzedał je. We wniosku o interpretację zwrócił się o odpowiedź na pytanie: czy istnieje obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego i jaka będzie jego wysokość?