Różnice między zajęciem a związaniem gruntu z działalnością gospodarczą dla celów podatkowych - Wyrok NSA z dnia 3 lipca 2024 r., sygn. III FSK 878/23
O ile zajęcie gruntu na prowadzenie działalności gospodarczej można uznać za równoznaczne ze związaniem tego gruntu z działalnością gospodarczą, o tyle związanie gruntu z działalnością gospodarczą nie musi oznaczać jego zajęcia na prowadzenie działalności gospodarczej. Oznacza to, że dla wykazania istnienia związku nieruchomości z działalnością gospodarczą nie jest konieczne jego faktyczne wykorzystywanie (zajęcie) do prowadzenia działalności gospodarczej.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Borszowski, Sędzia NSA Jolanta Sokołowska, Sędzia WSA (del.) Krzysztof Przasnyski (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 3 lipca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej G. sp. z o.o. z siedzibą w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 23 marca 2023 r., sygn. akt I SA/Łd 826/22 w sprawie ze skargi G. sp. z o.o. z siedzibą w P. na interpretację indywidualną Prezydenta Miasta K. z dnia 7 września 2022 r., nr FB.310.2.2022.PiK.2 w przedmiocie podatku od nieruchomości oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 23 marca 2023 r. sygn. akt I SA/Łd 826/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę G. sp. z o.o. z siedzibą w P. (dalej jako "Skarżąca", "Spółka") na interpretację indywidualną Prezydenta Miasta Kutno z dnia 7 września 2022 r., w przedmiocie podatku od nieruchomości. Jako podstawę prawną powołano art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz.U. z 2023 r. poz. 259 dalej jako "p.p.s.a.") Wyrok (podobnie, jak pozostałe powołane w uzasadnieniu orzeczenia) jest dostępny na stronie internetowej http://orzeczenia.nsa.gov.pl/.
Skargę kasacyjną od ww. wyroku WSA w Łodzi do Naczelnego Sądu Administracyjnego wniosła Skarżąca reprezentowana przez radcę prawnego, domagając się uchylenia zaskarżonego wyroku w całości i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania przez WSA oraz zasądzenia od organu na swoją rzecz kosztów postępowania. Nadto pełnomocnik Skarżącej zrzekł się rozprawy.