Wyrok WSA w Lublinie z dnia 25 czerwca 2024 r., sygn. III SA/Lu 259/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Robert Hałabis (sprawozdawca) Sędziowie: Sędzia WSA Anna Strzelec Sędzia WSA Iwona Tchórzewska Protokolant: Asystent sędziego Katarzyna Sugier po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 18 czerwca 2024 r. sprawy ze skargi M. F. na uchwałę Rady Miejskiej w Łęcznej z dnia 28 lutego 2024 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Rada Miejska w Ł., działając na podstawie art. 383 § 1 pkt 5 i § 4 oraz art. 384 § 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2023 r. poz. 2408, z późn. zm.) w związku z art. 24f ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023 r. poz. 40, z późn. zm. – dalej jako "u.s.g.), uchwałą nr [...] z dnia 28 lutego 2024 r. stwierdziła wygaśnięcie mandatu radnego M. F. (dalej jako: "strona", "skarżący") na wezwanie Wojewody Lubelskiego zawarte w piśmie z dnia 13 lutego 2024 r. (znak: PN-II.4131.1.1.2024), z powodu naruszenia przez skarżącego ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z funkcją Prezesa Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej im. S. B. w Ł., prowadzącą działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia Gminy Ł..
W uzasadnieniu wskazanej uchwały ogólnie stwierdzono, że Rada Miejska podziela argumentację i stanowisko Wojewody Lubelskiego jakie zawarte zostało w jego piśmie z dnia 13 lutego 2024 r. W piśmie tym Wojewoda Lubelski zwrócił uwagę, że skarżący sprawował funkcję Prezesa Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Ł. i jednocześnie pełnił funkcję radnego Rady Miasta Ł.. Jako Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej zawarł z Gminą Ł. dwie umowy dzierżawy nieruchomości. Na podstawie jednej z nich Gmina wydzierżawiła Spółdzielni jako dzierżawcy nieruchomość stanowiącą jej własność na potrzeby własne Spółdzielni, natomiast na podstawie drugiej umowy dzierżawy Spółdzielnia jako użytkownik wieczysty nieruchomości wydzierżawiła Gminie jako dzierżawcy działkę na potrzeby publiczne. Tym samym nastąpiło naruszenie zakazu ustanowionego w art. 24f ust. 1 u.s.g., według którego, radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności. W konsekwencji zaszła podstawa do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego na podstawie art. 383 § 1 pkt 5 Kodeksu wyborczego, o co Wojewoda wystąpił do uchwałodawczego organu gminy.