Artykuł
praktyka
Jaki zasiłek macierzyński za okres łączenia pracy z urlopem rodzicielskim
Płatnik musi zmniejszyć jego wysokość proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Za ten sam okres musi również odprowadzić za pracownika składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe
Kodeks pracy dopuszcza podejmowanie działalności zarobkowej w czasie przebywania przez pracownika na urlopie rodzicielskim. Pracownik może bowiem połączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u macierzystego pracodawcy, ale w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy. Tak wynika z art. 1821e kodeksu pracy (dalej: k.p.).
Podjęcie pracy następuje na wniosek pracownika składany w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania wniosku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right