Wyrok NSA z dnia 9 maja 2024 r., sygn. III OSK 1780/22
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz Sędziowie: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędzia del. WSA Mariusz Kotulski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 9 maja 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 17 marca 2022 r. sygn. akt III SA/Gl 1473/21 w sprawie ze skargi H. K. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] września 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wypłaty wyrównania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 17 marca 2022 r. sygn. akt III SA/GI 1473/21, po rozpoznaniu sprawy ze skargi H. K. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] września 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wypłaty wyrównania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy uchylił decyzję, w pozostałym zakresie skargę oddalił.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
W dniu [...] listopada 2018 r. H. K. (dalej: skarżąca) wystąpiła do Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] (dalej: Komendant Wojewódzki Policji) z wnioskiem o dokonanie wyrównania wypłaconego ekwiwalentu za urlop.
Pismem z dnia 3 grudnia 2018 r. Komendant Wojewódzki Policji zawiadomił skarżącą, że przedmiotowy wniosek jest zasadny, ale nie ma możliwości jego realizacji wobec braku ustawowo określonego wskaźnika stanowiącego podstawę naliczenia przedmiotowych należności. Realizacja wniosku nastąpi niezwłocznie po jego ustaleniu.
Ponownie wniosek w tej sprawie skarżąca złożyła [...] stycznia 2019 r. W uzasadnieniu podała, że wysokość należnego ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop ustalono na podstawie art. 115a ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji, uznanego za sprzeczny z Konstytucją przyznane jej świadczenie z tego tytułu zostało w sposób krzywdzący obniżone. Skarżąca powołała się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 30 października 2018 r., K 7/15 i domagała się wydania decyzji/postanowienia w tej sprawie. W odpowiedzi Komendant Wojewódzki Policji stwierdził, że wejście w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego powoduje ukształtowanie nowej sytuacji prawnej, dlatego nie można przyjąć, że tracą moc wcześniej ukształtowane na ich podstawie przepisy prawne.