Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Niedopuszczalność zażalenia na odmowę udziału w postępowaniu administracyjnym - Wyrok NSA z dnia 9 lipca 2024 r., sygn. I OSK 480/23

Zażalenie strony na postanowienie organu administracyjnego o odmowie dopuszczenia jej do udziału w postępowaniu jest niedopuszczalne, jeśli przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego wprost nie przewidują takiej możliwość, a odwołujący się podmiot nie jest organizacją społeczną.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Karol Kiczka Sędzia del. WSA Maria Grzymisławska-Cybulska po rozpoznaniu w dniu 9 lipca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S.Z. S.A. Spółka Komandytowo-Akcyjna w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 27 października 2022 r., sygn. II SA/Kr 920/22 w sprawie ze skargi S.Z. S.A. Spółka Komandytowo-Akcyjna w K. na postanowienie Wojewody Małopolskiego z dnia 2 czerwca 2022 r. znak WS-VI.7534.3.78.2022.KP w przedmiocie niedopuszczalności zażalenia oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 27 października 2022 r., sygn. akt II SA/Kr 920/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę S.Z. S.A. Spółka Komandytowo-Akcyjna w K. na postanowienie Wojewody Małopolskiego z 2 czerwca 2022 r. znak WS-VI.7534.3.78.2022.KP w przedmiocie niedopuszczalności zażalenia.

Wyrok ten zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Prezydent Miasta Krakowa (dalej: Prezydent) postanowieniem z 8 kwietnia 2022 r. odmówił S.Z. S.A. Spółka Komandytowo-Akcyjna w K. (dalej: Skarżąca Spółka) udziału w charakterze strony w postępowaniu w sprawie z wniosku Z.K. (dalej: uczestniczka postępowania) o zwrot wywłaszczonej nieruchomości.

W uzasadnieniu ww. postanowienia Prezydent podał, że obecny stan prawny nie daje możliwości skutecznego przeniesienia uprawnienia do żądania zwrotu wywłaszczonej nieruchomości na osobę, która nabyła uprawnienie do żądania zwrotu nieruchomości w drodze umowy. Wraz z doręczeniem powyższego postanowienia Prezydent pouczył Skarżącą Spółkę, że od wydanego postanowienia nie służy zażalenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00