Wymogi zaliczania pracy na stanowiskach dozoru górniczego w strukturach przejściowych do okresów uprawniających do emerytury górniczej - Wyrok SN z dnia 27 marca 2024 r., sygn. I USKP 103/23
Do okresu 15 lat pracy górniczej wymaganego w art. 50a ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS można zaliczyć zatrudnienie na stanowiskach dozoru ruchu oraz kierownictwa ruchu kopalń tylko wówczas, gdy praca pod ziemią była wykonywana co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy, natomiast do okresu równorzędnego z pracą górniczą można zaliczyć okres zatrudnienia osoby dozoru górniczego również w podmiocie stanowiącym strukturę przejściową w procesie restrukturyzacji górnictwa, jeżeli ubezpieczony wykonywał co najmniej raz w miesiącu pracę pod ziemią w kopalniach wchodzących w skład tego podmiotu.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Bohdan Bieniek (przewodniczący)
SSN Romualda Spyt
SSN Krzysztof Staryk (sprawozdawca)
w sprawie z odwołania I. S. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Rybniku o prawo do emerytury górniczej, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 27 marca 2024 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 12 sierpnia 2022 r., sygn. akt III AUa 80/21,
uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu w Katowicach do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 5 lutego 2019 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Rybniku odmówił I. S. prawa do emerytury górniczej uznając, że ubezpieczony udokumentował 13 lat 5 miesięcy i 27 dni pracy górniczej zamiast co najmniej 25 lat. Organ rentowy nie uwzględnił między innymi okresu zatrudnienia od 1 lipca 2001 r. do 30 stycznia 2003 r. w R. S.A. i od 1 maja 2007 r. do 31 marca 2012 r. w K. S.A. stwierdzając, że nie jest to praca górnicza wymieniona w art. 50c ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2018 r., poz. 1270 ze zm.; dalej również jako ustawa emerytalna).