Prawo zamówień publicznych – integralność podpisu elektronicznego nie może zostać naruszona
UZP opublikował niedawno zbiór wybranych tez z orzeczeń KIO i Sądu Zamówień Publicznych. Wśród wybranych orzeczeń znalazł się wyrok KIO dotyczący ważności kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Z przytoczonego niżej fragmentu wyroku wynika, że ważność kwalifikowanego podpisu elektronicznego zostaje potwierdzona wtedy, gdy między innymi nie została naruszona integralność podpisanych danych.
Wyrok KIO z dnia 6 marca 2024 r. sygn. akt KIO 512/24
„Wobec twierdzeń przedstawionych w odwołaniu należy stwierdzić, iż niewątpliwe jest, że zgodnie z art. 63 ust. 2 Pzp ofertę w Postępowaniu Odwołujący zobowiązany był złożyć, pod rygorem nieważności, w formie elektronicznej lub w postaci elektronicznej opatrzonej podpisem zaufanym lub podpisem osobistym. Ponieważ w Pzp nie uregulowano, co należy rozumieć przez >>formę elektroniczną<<, na podstawie art. 8 ust. 1 Pzp, zgodnie z którym >>do czynności podejmowanych przez zamawiającego, wykonawców oraz uczestników konkursu w postępowaniu o udzielenie zamówienia i konkursie oraz do umów w sprawach zamówień publicznych stosuje się przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (…), jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej<<, zastosować należy art. 781 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, który stanowi >>do zachowania elektronicznej formy czynności prawnej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzenie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym<<.