Zmiany w finansowaniu wojewódzkich i powiatowych rad ds. osób niepełnosprawnych
Sejmiki województw i rady powiatów będą musiały zapewnić w budżetach środki finansowe na realizację zadań wojewódzkiej lub powiatowej rady do spraw osób niepełnosprawnych – wynika z projektu złożonego w Sejmie przez Komisję ds. Petycji.
Komisji do Spraw Petycji Sejmu RP uznała za zasadną petycję dotyczącą zagwarantowania środków finansowych na funkcjonowanie wojewódzkich i powiatowych rad do spraw osób niepełnosprawnych i w związku z tym przedłożyła projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
„Ustawowa gwarancja środków finansowych na realizację zadań przez ciało doradcze, które jednak jest powoływane na podstawie przepisów ustawowych, wydaje się być naturalnym rozwiązaniem, dopełniającym zasady tworzenia i działania tych rad” – wskazano w uzasadnieniu do projektu.
Zgodnie z proponowaną zmianą, sejmiki województw oraz rady powiatów będą musiały zapewnić w swoich budżetach środki finansowe na realizację zadań wojewódzkiej lub powiatowej rady. Jak wskazano w projekcie, nowe przepisy mają wejść w życie w tym roku i będą obowiązywać od 1 lipca.
„Wojewódzkie społeczne rady do spraw osób niepełnosprawnych działają jako organy opiniodawczo-doradcze marszałków województw, a powiatowe społeczne rady do spraw osób niepełnosprawnych działają jako organy opiniodawczo-doradcze starostów. To te podmioty władz wykonawczych samorządu województw i powiatów powinny więc zapewnić materialno-techniczne warunki realizacji zakresu działania tychże rad społecznych określonych przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych” – wyjaśniła komisja.
Celem zabezpieczenie środków
Autorzy projektu wskazali, że nowe przepisy nie prowadzą bezpośrednio do wywołania dodatkowych skutków finansowych nawet w tych województwach i powiatach, w których dotychczas finansowanie działalności rad było ograniczone.
„Ustawa wymaga jedynie, aby środki na funkcjonowanie rad zostały zabezpieczone w budżetach powiatów i województw. Ponieważ utworzenie rady jest dla województw i powiatów obowiązkowe, należy założyć, że te rady już działają i są finansowane. To od samorządów zależy natomiast, czy środki zostaną zabezpieczone w budżecie w kwocie dotychczas przeznaczanej na działalność rady czy innej” – wskazała komisja.
Jak zaznaczono w uzasadnieniu, zapewnienie radom ds. osób niepełnosprawnych środków finansowych umożliwi im pełniejszą realizację nałożonych na nie zadań i rzeczywisty wpływ na powierzone sprawy.
INFORLEX/SSPAP