Zasada względniejszego przepisu przy zmianie prawa - Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 19 marca 2024 r., sygn. II SA/Ol 929/23
Przy braku uregulowań intertemporalnych, w przypadku zmiany przepisów prawa na mniej korzystne dla podmiotu, należy stosować przepis względniejszy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Piotr Chybicki Asesor WSA Grzegorz Klimek po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 19 marca 2024 r. sprawy ze skargi B. U. i M. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia [...] nr [...] w przedmiocie dofinansowania kosztów kształcenia młodocianego ucznia 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji; 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie na rzecz strony skarżącej kwotę 714 zł (siedemset czternaście złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że decyzją z 20 grudnia 2022 r. Burmistrz [...] (dalej jako: "organ I instancji"), po rozpoznaniu wniosku spółki cywilnej [...] s.c., odmówił przyznania dofinansowania kosztów kształcenia młodocianego ucznia – J. G., poniesionych w okresie od 1 września 2019 r. do 31 sierpnia 2022 r. W uzasadnieniu organ I instancji podniósł, że spółka nie może być uznana za rzemieślnika w rozumieniu ustawy z dnia 22 marca 1989 r. o rzemiośle (Dz. U. z 2020 r. poz. 2159 ze zm., dalej jako: "u.r."), bowiem tylko jeden z jej wspólników jest rzemieślnikiem, a pomiędzy nim a drugim wspólnikiem nie ma pokrewieństwa, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 8 u.r. W konsekwencji młodociany pracownik powinien zdać egzamin zawodowy, a nie egzamin czeladniczy.