Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 8 października 2020 r., sygn. III SA/Lu 129/20

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Marcinowski, Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Drwal (sprawozdawca), Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak, , po rozpoznaniu w Wydziale III w dniu 8 października 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi [...] Spółki jawnej M. M. z siedzibą w L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] stycznia 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania dofinansowania kosztów kształcenia młodocianego pracownika I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Wójta Gminy M. z dnia [...] r., nr [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. na rzecz [...] Spółki jawnej M. M. z siedzibą w Lublinie kwotę 697 zł (dwieście złotych) z tytułu zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] stycznia 2020 r., nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w L., po rozpatrzeniu odwołania [...] Sp. j. M. M., utrzymało w mocy decyzję z dnia [...] października 2019 r., znak: [...] Wójta Gminy M. w przedmiocie odmowy przyznania dofinansowania kosztów kształcenia młodocianego pracownika.

Stan tej sprawy przedstawiał się następująco.

Organ I instancji negatywnie załatwiając wniosek pracodawcy z dnia [...] września 2019 r. o dofinansowanie kosztów przygotowania zawodowego młodocianego pracownika, J. P. wyjaśnił, że zgodnie z art. 122 ust. 7 pkt 3 ustawy Prawo oświatowe, pracodawca powinien do wniosku o przyznanie dofinansowania przedłożyć kopię odpowiednio dyplomu, certyfikatu, łub świadectwa potwierdzającego zdanie egzaminu, o którym mowa w art. 122 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy albo zaświadczenia potwierdzającego zdanie tego egzaminu. W myśl art. 2 ustawy o rzemiośle rzemiosłem jest wykonywanie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną, z wykorzystaniem zawodowych kwalifikacji tej osoby i jej pracy własnej, w imieniu własnym i na rachunek tej osoby - jeżeli jest ona mikroprzedsiębiorcą, małym przedsiębiorcą albo średnim przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, lub wspólników spółki cywilnej osób fizycznych w zakresie wykonywanych przez nich wspólnie działalności gospodarczej, jeżeli spełniają oni indywidualnie i łącznie warunki określone w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o rzemiośle. Organ stwierdził, że dofinansowanie nie przysługuje, ponieważ młodociany pracownik ukończył naukę zawodu lecz nie zdał egzaminu zawodowego, co w przypadku młodocianego zatrudnionego w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy niebędącego rzemieślnikiem jest warunkiem obligatoryjnym określonym w art. 122 ust. 1 pkt 2 lit. b/ ustawy Prawo oświatowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00