Wymogi dla pracodawców ubiegających się o dofinansowanie kształcenia młodocianego pracownika - Wyrok WSA w Lublinie z dnia 5 stycznia 2023 r., sygn. III SA/Lu 545/22
Decyzja o dofinansowaniu kosztów kształcenia młodocianego pracownika musi być poparta spełnieniem przez pracodawcę wymogów kwalifikacyjnych określonych w ustawie Prawo oświatowe oraz towarzyszących jej przepisach wykonawczych, w tym ukończeniem przez pracodawcę kursu pedagogicznego z wymaganą liczba godzin zajęć określonych dyscyplin.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Robert Hałabis Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Drwal (sprawozdawca) Sędzia WSA Anna Strzelec po rozpoznaniu w dniu 5 stycznia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi J. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] sierpnia 2022 r. nr [...] w przedmiocie odmowy dofinansowania kosztów kształcenia młodocianego pracownika oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia 31 sierpnia 2022 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej "Kolegium", "organ odwoławczy"), po rozpatrzeniu odwołania J. K. (dalej "skarżący", "wnioskodawcy"), utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy L. (dalej także "organ I instancji") z dnia 17 maja 2022 r. o odmowie przyznania dofinansowania kosztów kształcenia młodocianego pracownika.
Zaskarżonej decyzja wydana została w następującym stanie sprawy.
Skarżący zawarł na okres 36 miesięcy umowę o pracę z młodocianym pracownikiem w celu przygotowania zawodowego w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych. Młodociany pracownik, M. R.., po zakończeniu nauki zawodu, w dniu 31 sierpnia 2021 r. zdał egzamin czeladniczy wymagany rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz.U. Nr 60, poz. 278 ze zm.).