Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 29 lutego 2024 r., sygn. II SA/Ke 38/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Ziomek Sędziowie Sędzia WSA Jacek Kuza (spr.) Sędzia WSA Krzysztof Armański Protokolant Starszy inspektor sądowy Sebastian Styczeń po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 lutego 2024 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Kielcach Wiesławy Klimontowicz sprawy ze skargi P. S. na decyzję Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Kielcach z dnia 23 listopada 2023 r. [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Świętokrzyski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Kielcach decyzją z 23 listopada 2023 r. znak: NSiNCH.906.1.15.2023, po rozpoznaniu odwołania P. S. od decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Starachowicach z 4 września 2023 w przedmiocie stwierdzenia u R. K. (dalej zwanej uczestniczką) choroby zawodowej, tj. przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy: zespół cieśni w obrębie nadgarstka wymienionej w pozycji 20.1 wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r. poz. 1836), na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu organ odwoławczy podał, że postępowanie administracyjne w przedmiocie choroby zawodowej u uczestniczki zostało wszczęte 18 września 2019 r. po otrzymaniu przez organ I instancji zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej, wydanego przez WOMP, a dotyczącego choroby wymienionej w pozycji 20.1 wykazu chorób zawodowych. W trakcie postępowania ustalono strony postępowania oraz przebieg pracy i narażenie zawodowe uczestniczki. Organ I instancji ustalił, że okres zatrudnienia na stanowiskach elektromonter instalacji elektrycznych i monter wiązek elektrycznych trwa od 2003 r. do chwili obecnej (ok. 20 lat) oraz, że okres narażenia na czynnik, który wskazuje się jako przyczynę powstania choroby zawodowej wynosi około 17 lat.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00