Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 29 grudnia 2011 r., sygn. II SA/Ol 956/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Lipiński Sędziowie Sędzia NSA Janina Kosowska (spr.) Sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora Protokolant Sekretarz sądowy Grzegorz Knop po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 grudnia 2011 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.
Uzasadnienie
Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że decyzją z dnia 5 września 2011 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Nadzoru Sanitarnego w L. nie stwierdził u M.K. choroby zawodowej - przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy: zespołu cieśni w obrębie nadgarstka, wymienionej w poz. 20.1 wykazu chorób zawodowych określonych w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U.Nr 105, poz. 869). W uzasadnieniu decyzji podano, że strona od 1982 r. zatrudniona jest w "[...]" w L. w dziale księgowości, gdzie pracowała jako: referent, następnie księgowa w dziale konfrontacji, operator mikrokomputerów oraz księgowa-operator komputerów. Na wymienionych stanowiskach wykonywała pracę związaną z księgowaniem, liczeniem, sprawdzaniem i sporządzaniem dokumentacji księgowej na maszynach liczących "Ascota" i "Mesco", maszynach licząco - analitycznych i kalkulatorach, a od 1993 r. - na komputerach. Czynności te obciążały obie ręce, wymagały dużej liczby uderzeń palcami rąk w klawisze maszyn liczących. Praca wykonywana była w pełnym wymiarze czasu pracy, w tym praca na komputerze wynosiła 6 -7 godzin w ciągu zmiany roboczej.
Wojewódzki Zespół Medycyny Przemysłowej w O. wydał w dniu 15 marca 2011 r. orzeczenie lekarskie nr "[...]" o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej pod postacią zespołu cieśni w obrębie nadgarstków. Uwzględnił bowiem, że wykonane badanie ENeG nie ujawniło elektrofizjologicznych cech zespołu cieśni nadgarstka. Ponadto, charakter wykonywanej przez badaną pracy (obsługa klawiatury komputerowej z powtarzalnymi ruchami zgięcia i prostowania palców) nie stwarzał ryzyka powstania przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy w rozumieniu powołanego wyżej rozporządzenia.