Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 22 czerwca 2023 r., sygn. III SA/Lu 163/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Robert Hałabis, Sędziowie: Sędzia WSA Iwona Tchórzewska, Asesor sądowy Agnieszka Kosowska (sprawozdawca), po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 22 czerwca 2023 r. sprawy ze skargi Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w C. na decyzję Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] lutego 2023 r. znak [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

III SA/Lu 163/23

UZASADNIENIE

Przedmiotem skargi jest decyzja Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 2 lutego 2023 r. w przedmiocie stwierdzenia choroby zawodowej u M. P..

Stan sprawy przedstawia się następująco.

M. P. (dalej także jako "uczestniczka") była zatrudniona od

18 czerwca 1979 r. do 28 grudnia 2020 r. w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w C. (dalej także jako "skarżący" lub "Szpital") w wymiarze pełnego etatu na stanowisku pielęgniarki, starszej pielęgniarki, a ostatnio na stanowisku specjalisty pielęgniarki. Dnia 1 października 2020 r. Oddział Pulmonologii, na którym pracowała, został przekształcony na Oddział Zakaźny Covidowy. Uczestniczka wykonywała czynności zawodowe zgodnie z zakresem obowiązków pielęgniarki odcinkowej oddziału zachowawczego w warunkach pandemii. Do jej obowiązków zawodowych należało m.in. organizowanie opieki pielęgniarskiej nad pacjentami przebywającymi w oddziale stosownie do ich stanu zdrowia, potrzeb, aktualnej wiedzy i obowiązujących procedur, organizowanie sprawnego przyjęcia pacjenta, zakładanie obowiązującej dokumentacji, wykonywanie i dokumentowanie przebiegu pielęgnowania, wykonywanych zabiegów i zleceń, przygotowywanie pacjentów do badań specjalistycznych i asystowanie przy ich wykonaniu, pobieranie materiału do badań diagnostycznych, udzielanie pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia.

Z nadesłanej przez Szpital oceny ryzyka zawodowego dla stanowisk pracy potencjalnie zagrożonych wirusem SARS-CoV-2 wynika, że źródłem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 mogą być ludzie - pacjenci, droga przenoszenia: kropelkowa. Przenoszenie się koronawirusa z jednej osoby na drugą podczas kaszlu i kichania, kontakt z pacjentami z podejrzeniem lub zakażonych wirusem, dotykanie tych samych powierzchni lub przedmiotów, praca bez zachowania zalecanych odległości, niestosowanie ochron indywidulanych, a także niestosowanie szczególnych zasad higieny i dezynfekcji. Ryzyko przed zastosowaniem środków ochrony oszacowano jako duże, po zastosowaniu środków ochrony natomiast na poziomie średnim.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00