Wyrok WSA w Krakowie z dnia 29 lutego 2024 r., sygn. III SA/Kr 1679/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janusz Kasprzycki Sędziowie Sędzia WSA Jakub Makuch Asesor WSA Magdalena Gawlikowska (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 29 lutego 2024 roku sprawy ze skargi E. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie z dnia 1 września 2023 r., nr SKO.NP/4115/277/2023 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji; 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania w całości.
Uzasadnienie
Wnioskiem z 22 czerwca 2023 r. skarżąca E. W. zwróciła się o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w związku z koniecznością sprawowania opieki nad ojcem J. W., legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z 3 grudnia 2015 r. wydanym na stałe.
Decyzją Wójta Gminy Tarnów z 17 lipca 2023 r. znak: OPS.5222.SP.000564.07.2023 orzeczono o odmowie przyznania skarżącej wnioskowanego świadczenia.
W toku postępowania organ pierwszej instancji, ustalił, że skarżąca prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z ojcem. Ojciec skarżącej choruje na nowotwór złośliwy gruczołu krokowego, jest w leczeniu kardiologicznym, przebył udar mózgu i zawał, nie komunikuje się z otoczeniem – cierpi na zanik mowy, ma niedowład prawostronny po radioterapii, leczy się z powodu cukrzycy typu II i nadciśnienia. Na okoliczność stanu zdrowia ojca skarżącej została przedłożona dokumentacja medyczna. Z oceny stanu ojca skarżącej sporządzonej w skali Barthel wynika, że uzyskał on 45 pkt.
Opiekę nad ojcem sprawuje skarżąca, która z uwagi na jej zakres nie jest w stanie podjąć pracy zarobkowej. Opieka nad ojcem polega na: kąpieli, czynnościach higienicznych, prowadzeniu do toalety, przygotowywaniu ubrań i ubieraniu, ćwiczeniach fizycznych, mierzeniu ciśnienia i poziomu cukru, podawaniu leków i insuliny, przygotowywaniu i podawaniu posiłków, czynnościach gospodarczych, realizowaniu wizyt lekarskich i recept, załatwianiu spraw urzędowych, wyjściu na spacery oraz ćwiczeniach rozwijających mowę.