Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21 lutego 2024 r., sygn. II SA/Gl 1843/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Nitecki, Sędziowie Sędzia WSA Tomasz Dziuk, Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska (spr.), , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 21 lutego 2024 r. sprawy ze skargi H. K. (K.) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 6 października 2023 r. nr SKO.PSW/41.5/2951/2023/20178 w przedmiocie dodatku węglowego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta T. z dnia 28 sierpnia 2023 r.[...].
Uzasadnienie
H. K. (dalej: "skarżący") wnioskiem z dnia 24.11.2022 r., złożonym do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w T., domagał się przyznania dodatku węglowego. Podał, że zamieszkuje budynek jednorodzinny, dla którego zgłoszone jest jedno źródło ciepła - kocioł na paliwo stałe zasilany węglem (por. deklaracja z dnia 24.04.2022 r. do centralnej ewidencji emisyjności budynków).
Prezydent Miasta T. (dalej: "organ I instancji"), decyzją z dnia 28.08.2023r., nr [...], działając na podstawie art. 2 ust. 1-2, ust. 3a-e i ust. 16 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2023 r. poz. 1630, dalej w skrócie: "u.d.w."), odmówił przyznania skarżącemu prawa do dodatku węglowego, bowiem nie podjął do dnia 30 listopada 2022 r. kroków formalnych, w celu ustalenia dla zajmowanego lokalu odrębnego adresu i nie wykazał obiektywnie, aby nie było to możliwe w tym terminie. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ I instancji wyjaśnił zasady i tryb przyznawania oraz wypłacania dodatku węglowego, a także właściwość organów w tych sprawach. Dla przyznania dodatku węglowego, jego zdaniem, nie jest wystarczające stwierdzenie, że skarżący jako wnioskodawca zamieszkuje w odrębnym lokalu, lecz należy ustalić, a wnioskodawca musi wykazać, że w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. nie było możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych osób zamieszkujących pod tym adresem w odrębnych lokalach. Jednocześnie brak możliwości ustalenia odrębnego adresu zamieszkania spowodowany winien być przyczynami zewnętrznymi i obiektywnymi, tj. niezależnymi od woli wnioskodawcy. Aby stwierdzić, że nie było takiej możliwości należało w niniejszej sprawie ustalić, czy w ogóle kroki formalne, prowadzące do nadania odrębnego adresu miejsca zamieszkania, zostały poczynione. Skarżący żadnych kroków formalnych w tej kwestii nie poczynił, stąd też w sprawie nie było możliwe pozytywne rozpatrzenie złożonego w terminie wniosku.