Interpretacja indywidualna z dnia 29 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.782.2023.2.AW
Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem VAT transakcji sprzedaży działek niezabudowanych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 grudnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 20 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT transakcji sprzedaży działek niezabudowanych.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 lutego 2024 r. (wpływ
26 lutego 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W roku 2013 zakupił Pan wraz z małżonką do majątku objętego wspólnotą małżeńską nieruchomość w postaci działki. W tej transakcji sprzedający, jak i kupujący nie występowali jako podatnicy VAT i sprzedaż nie była w ramach prowadzonych przez nich działalności gospodarczych na gruncie podatku dochodowego.
W roku 2023 otrzymał Pan decyzję właściwego wójta w sprawie podziału nieruchomości (przedmiotowej działki) na mniejsze działki. W roku 2024 planuje Pan sprzedaż już podzielonych działek.
Ponadto, w uzupełnieniu do wniosku udzielił Pan odpowiedzi na zadane przez Organ pytania:
1.W jakim celu została w roku 2013 zakupiona przez Pana i Pana małżonkę działka, o której mowa we wniosku?
Odpowiedź: Działka została zakupiona w celu powiększenia gospodarstwa. Była ona działką sąsiadującą z Pana gruntami. W momencie zakupu posiadał Pan status rolnika ryczałtowego (VAT-RR). Nigdy nie posiadał Pan statusu podatnika VAT czynnego.
2.Ile działek powstało po podziale ww. działki i jakie konkretnie działki będą przedmiotem sprzedaży? Prosimy podać ich numery ewidencyjne (po podziale).
Odpowiedź: W wyniku podziału powstały 24 działki. Wnioskuje Pan o interpretację w zakresie sprzedaży planowanych pierwszych w kolejności 11 działek. Wszystkie dalsze odpowiedzi będą dotyczyły tychże działek łącznie. Stan faktyczny i prawny bowiem dla wszystkich działek jest taki sam.
3.Czy w momencie sprzedaży działki/działek, będących przedmiotem sprzedaży, będą one stanowiły teren zabudowany budynkami i/lub budowlami, czy będą stanowiły teren niezabudowany? Informacji należy udzielić odrębnie dla każdej działki/działek, będącej/będących przedmiotem sprzedaży.
Odpowiedź: W momencie sprzedaży działek, nie będą one zabudowane, czyli będzie to teren niezabudowany. Dotyczy to wszystkich działek.
4.Czy na moment sprzedaży działki/działek będzie Pan czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług? Jeśli tak, to od kiedy i z tytułu prowadzenia jakiej dokładnie działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej ustawą?
Odpowiedź: W momencie sprzedaży nie będzie Pan zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, którym zresztą nigdy nie był.
5.Czy był lub jest Pan czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług? Jeśli tak – w jakim okresie/okresach albo od kiedy oraz z jakiego tytułu?
Odpowiedź: Nigdy nie był Pan zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.
6.Czy prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze?
Odpowiedź: Nigdy nie prowadził Pan działalności tego rodzaju.
7.Czy był lub jest Pan rolnikiem ryczałtowym w myśl art. 2 ust. 19 ustawy?
Odpowiedź: Był i jest Pan rolnikiem ryczałtowym.
8.Czy prowadził lub prowadzi Pan gospodarstwo rolne?
Odpowiedź: Tak, prowadził i prowadzi Pan gospodarstwo rolne.
9.Czy na zakupionej działce/działkach, powstałych w wyniku jej podziału, prowadził/prowadzi Pan gospodarstwo rolne, z którego uzyskiwał/uzyskuje Pan płody rolne przeznaczone do dalszej sprzedaży, czy wykorzystywał/wykorzystuje Pan uzyskane pożytki w ramach własnego gospodarstwa domowego? Informacji należy udzielić odrębnie dla każdej działki.
Odpowiedź: Na zakupionej działce, która podlega podziałowi była prowadzona działalność rolna.
10.Czy działka zakupiona przez Pana i Pana małżonkę w roku 2013 lub/oraz działki, powstałe po jej podziale, będące przedmiotem zapytania, stanowiły/stanowią składnik prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej (w tym rolniczej)?
Odpowiedź: Działki po podziale stanowią wciąż składnik działalności rolniczej.
11.W jaki sposób wykorzystywał lub wykorzystuje Pan działkę/działki będące przedmiotem sprzedaży (zarówno przed podziałem, jak i po podziale)? W szczególności:
a)czy korzystał lub korzysta Pan z nich dla celów prowadzenia działalności gospodarczej? Jeśli tak, w jakim okresie lub okresach i w jaki sposób Pan z nich korzystał lub korzysta?
b)czy korzystał lub korzysta Pan z nich dla swoich celów osobistych (w jaki sposób)?
c)czy oddawał lub oddaje je Pan w najem, dzierżawę albo do używania na podstawie innych umów? Jeśli tak, to prosimy wskazać: W jakim okresie udostępniał lub udostępnia Pan przedmiotowe działki osobom trzecim?
Informacji należy udzielić odrębnie dla każdej działki.
Odpowiedź: Działki służyły i służą do celów:
a)tylko rolnych,
b)nie, takie zdarzenie nie miało miejsca,
c)nie, takie zdarzenie nie miało miejsca.
12.Jeśli korzystał lub korzysta Pan z zakupionej w roku 2013 działki i/oraz działek powstałych po podziale, dla celów prowadzenia działalności gospodarczej prosimy wskazać:
·w jaki sposób przedmiotowe działki były lub są wykorzystywane w Pana działalności gospodarczej?
·czy wykorzystywał lub wykorzystuje Pan przedmiotowe działki do czynności opodatkowanych, czy zwolnionych od podatku VAT?
·czy wykorzystywał lub wykorzystuje Pan przedmiotowe działki wyłącznie do czynności zwolnionych od podatku VAT?
Informacji należy udzielić odrębnie dla każdej działki.
Odpowiedź: Po podziale były użytkowane działki bez zmian. Podział nastąpił bowiem jesienią.
·działki były wykorzystywane do działalności rolnej,
·działki są wykorzystywane do celów rolnych przez rolnika ryczałtowego,
·działki są wykorzystywane do celów rolnych przez rolnika ryczałtowego.
13.Jeśli oddawał lub oddaje Pan zakupioną działkę/działki, powstałe w wyniku jej podziału, będące przedmiotem sprzedaży, w najem, dzierżawę lub do używania na podstawie innych umów – prosimy wskazać:
a)czy udostępniał lub udostępnia Pan ww. działki odpłatnie, czy bezpłatnie?
b)czy był lub jest Pan stroną umowy? Jeśli nie, to kto nią był/jest i dlaczego?
c)kto uzyskiwał lub uzyskuje korzyści z czynszu z tytułu dzierżawy/wynajmu przedmiotowych działek – czy wyłącznie Pan?
d)czy wystąpił lub wystąpi podatek należny z tytułu umowy wynajmu/dzierżawy? Jeśli tak, to kto rozliczał lub rozlicza podatek należny z tytułu wynajmu/dzierżawy ww. działek? Gdy podatek należny z tytułu wynajmu/dzierżawy przedmiotowych działek nie był/nie jest rozliczany, prosimy wskazać, z jakiego powodu ten podatek nie był/nie jest rozliczany?
e)kto i w jaki sposób dokumentował lub dokumentuje umowę? Czy czynsz z tytułu dzierżawy/wynajmu działek, o których mowa wyżej, był/jest dokumentowany fakturami VAT? Jeśli tak, to kto wystawiał lub wystawia faktury? Informacji należy udzielić odrębnie dla każdej działki.
Odpowiedź: Nie było takich zdarzeń opisywanych w pytaniu.
14.Czy dokona Pan jakichkolwiek czynności (poniesie nakłady) w celu przygotowania działki/działek do sprzedaży np.: usunięcie starych drzew, uzbrojenie terenu w media, ogrodzenie, wytyczenie dróg wewnętrznych, wytyczenie i utwardzenie drogi dojazdowej do działki/działek, inne działania zmierzające do zwiększenia wartości, bądź atrakcyjności działki? Jeśli tak, to jakie były/będą to czynności (nakłady)? Informacji należy udzielić odrębnie dla każdej działki.
Odpowiedź: Drzew ani krzewów nie było. Jest to bowiem ziemia rolna wykorzystywana pod uprawę. Żadne z wymienionych w pytaniu uzbrojeń działek nie nastąpiło.
15.Z czyjej inicjatywy nastąpił podział zakupionej w 2013 r. działki? W jakim celu podzielił Pan tą działkę na mniejsze działki?
Odpowiedź: Planowana sprzedaż dokonywana jest z inicjatywy własnej. Sprzedaż całości byłaby trudna w kontekście znalezienia kupującego, nikt nie da tyle pieniędzy. Ziemia w przeważającej części klasy 6, więc nie jest też atrakcyjna jako dalsza działalność rolna.
16.Czy wszystkie działki będą objęte na moment sprzedaży miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego? Jeśli tak, jakie będzie dokładne przeznaczenie przedmiotowych działek wynikające z tego planu? Czy będzie na nich dopuszczona jakakolwiek zabudowa? Prosimy wskazać również symbole wskazane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Informacji należy udzielić odrębnie dla każdej działki, będącej przedmiotem sprzedaży.
Odpowiedź: Działki są podzielone jako WZ. Są przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową.
17.Czy dla przedmiotowej działki/działek jest/będzie wydana na moment sprzedaży decyzja o warunkach zabudowy, bądź decyzja o lokalizacji inwestycji celu publicznego zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 1 lub pkt 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 977 ze zm.)? Jeśli tak, kto i w jakim celu wystąpił lub wystąpi o tę decyzję? Informacji należy udzielić odrębnie dla każdej działki, będącej przedmiotem sprzedaży.
Odpowiedź: Nie, działki nie są objęte opisywaną w pytaniu decyzją.
18.Czy występował lub będzie Pan występował o zmianę przeznaczenia terenu bądź o decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej dla działki/działek, będących przedmiotem sprzedaży? Informacji należy udzielić odrębnie dla każdej działki, będącej przedmiotem sprzedaży.
Odpowiedź: Nie występował Pan o zmianę przeznaczenia terenu lub o decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej.
19.Czy występował lub będzie Pan występował dla przedmiotowej działki/działek o pozwolenie na budowę? Informacji należy udzielić odrębnie dla każdej działki, będącej przedmiotem sprzedaży.
Odpowiedź: Nie występował Pan dla działek o pozwolenie na budowę.
20.W jaki sposób poszukiwał lub poszukuje Pan przyszłego nabywcy działki/działek będących przedmiotem sprzedaży? Gdzie prezentował lub prezentuje Pan oferty sprzedaży? Czy prowadził lub prowadzi Pan jakieś działania marketingowe, które dotyczą sprzedaży przedmiotowej działki/działek (jakie?)? Informacji należy udzielić odrębnie dla każdej działki, będącej przedmiotem sprzedaży.
Odpowiedź: Informacja o planowanej sprzedaży rozpowszechniana jest drogą lokalną (informacje ustne do znajomych). Możliwe jest również samodzielne umieszczenie ogłoszeń na stronach internetowych.
21.Czy zawarł lub zawrze Pan z przyszłym nabywcą przedmiotowej działki/działek umowę przedwstępną sprzedaży? Jeśli tak, prosimy wskazać:
a)jakie były/będą warunki umowy przedwstępnej?
b)czy po zawarciu umowy przedwstępnej kupujący inwestował lub będzie inwestował w infrastrukturę działki/działek (np. uzbroił/uzbroi teren w media, ogrodził/ogrodzi go)? Jeśli tak – jakie działania podjął/podejmie do momentu zawarcia finalnej umowy sprzedaży?
Informacji należy udzielić odrębnie dla każdej działki, będącej przedmiotem sprzedaży.
Odpowiedź: Nie zawarł Pan żadnych umów opisywanych w tym pytaniu.
22.Czy przed sprzedażą przedmiotowej działki/działek zawarł/zawrze Pan z przyszłym nabywcą umowę dzierżawy lub najmu przedmiotowych działek? Jeśli tak, czy w ramach tej umowy/umów ustalił/ustali Pan miesięczną kwotę najmu lub dzierżawy? Prosimy również wskazać na jaki okres zawarta była/jest umowa, o której mowa wyżej? Informacji należy udzielić odrębnie dla każdej działki, będącej przedmiotem sprzedaży.
Odpowiedź: Nie zawarł Pan żadnych umów opisywanych w tym pytaniu.
23.Czy udzielił lub udzieli Pan przyszłemu nabywcy działki/działek, będących przedmiotem sprzedaży, pełnomocnictwa do występowania w Pana imieniu w sprawach, które dotyczą/będą dotyczyć przedmiotowej działki/działek? Jeśli tak:
a)jakie działania podjął/podejmie przyszły nabywca?
b)kto (Pan, czy Kupujący) pokrywał/będzie pokrywać koszty tych działań?
Informacji należy udzielić odrębnie dla każdej działki, będącej przedmiotem sprzedaży.
Odpowiedź: Nie udzielił Pan żadnych pełnomocnictw dotyczących sprzedawanych działek i nie planuje ich udzielać.
24.Czy posiada Pan inne nieruchomości (działki)? Jeśli tak, prosimy podać ile nieruchomości (działek), jakiego rodzaju Pan posiada i wskazać odrębnie dla każdej z tych nieruchomości (działki):
a)kiedy (data), w jaki sposób i w jakim celu nabył Pan tę nieruchomość (działkę)?
b)w jaki sposób wykorzystywał i wykorzystuje Pan tę nieruchomość (działkę)?
c)czy nieruchomość (działka) była/jest niezabudowana, czy zabudowana? Jeśli jest zabudowana – czy zabudowa ma charakter mieszkalny czy użytkowy?
d)czy zamierza Pan sprzedać nieruchomość (działkę)?
Odpowiedź: Posiada Pan inne działki, których:
a)przejęcie nastąpiło w ramach przejęcia gospodarstwa rolnego po rodzicach. Miało to miejsce w latach osiemdziesiątych XX wieku, a więc przed wprowadzeniem podatku VAT;
b)nieruchomości te były wykorzystywane do celów rolnych;
c)niektóre z działek były i są zabudowane budynkami gospodarskimi;
d)na dziś nie jest Pan w stanie określić, czy planuje sprzedaż pozostałych działek.
25.Czy wcześniej sprzedawał Pan inne nieruchomości (działki)? Jeśli tak – prosimy wskazać:
a)jakie to były nieruchomości (działki)? Ile ich było?
b)kiedy je Pan sprzedał?
c)czy odprowadził Pan podatek VAT oraz złożył zgłoszenie rejestracyjne VAT-R w związku ze sprzedażą nieruchomości (działki)?
Odpowiedź: Tak, sprzedaż miała miejsce.
a)były to działki rolne. Zostały one podzielone i sprzedane. Sąsiadowały one ze sprzedawanymi działkami;
b)ostatnia sprzedaż miała miejsce w 2023 r. Wcześniejsze sprzedaże miały miejsce w latach 2007 i 2019 – środki ze sprzedaży tych ziem rolnych pozwoliły kupić Panu nowe ziemie na powiększenie gospodarstwa i poszerzyć park maszynowy;
c)od tych sprzedaży nie był odprowadzany VAT i nie dokonano zgłoszenia VAT-R.
26.Czy zamierza Pan nabywać inne nieruchomości w celu ich sprzedaży?
Odpowiedź: Nie zamierza Pan kupować nowych działek.
27.Jeżeli przedmiotowa działka/działki, które planuje Pan sprzedać są zabudowane, należy wskazać (odpowiedzi udzielić odrębnie dla każdego budynku, budowli znajdujących się na moment sprzedaży na poszczególnych działkach będących przedmiotem sprzedaży):
a)jakie budynki/budowle w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.) będą znajdowały się na moment sprzedaży na przedmiotowych działkach?
b)czy te budynki/budowle będą na moment sprzedaży trwale związane z gruntem?
c)czy dla budynków/budowli nastąpiło pierwsze zasiedleniew rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług? Czy od pierwszego zasiedlenia do dnia sprzedaży upłynie okres dłuższy niż 2 lata?
d)czy budynki/budowle znajdowały się na przedmiotowych działkach, kiedy je Pan nabył, czy to Pan je wybudował? Jeśli to Pan wybudował budynki/budowle, prosimy wskazać:
·kiedy je Pan wybudował?
·czy miał Pan prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wybudowania budynków/budowli?
e)w jaki sposób budynki/budowle były i są wykorzystywane?
f)czy zaczął Pan wykorzystywać lub użytkować budynki/budowle (w tym na własne potrzeby) co najmniej 2 lata przed planowaną sprzedażą?
g)czy ponosił Pan wydatki na ulepszenie budynku/budowli? Jeśli tak, czy wydatki na poszczególne budynki/budowle stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej każdego z budynków/budowli odrębnie? Jeśli tak, prosimy wskazać:
·kiedy poniósł Pan te nakłady (prosimy podać datę)?
·czy w związku wydatkami na ulepszenie danego budynku/budowli miał Pan prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?
·czy ulepszenia te były „przebudową”, tj. czy przeprowadził Pan istotne zmiany po to, aby zmienić wykorzystanie budynku/budowli lub znacząco zmienić warunki zasiedlenia budynku/budowli?
·czy w okresie od zakończenia ulepszeń do momentu sprzedaży przedmiotowych działek nastąpiło pierwsze zasiedlenie budynku/budowli w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy od podatku od towarów i usług? Jeśli tak, prosimy wskazać datę pierwszego zasiedlenia budynku/budowli po ulepszeniu?
·do jakich czynności wykorzystywał Pan ulepszony budynek/budowlę, tj. do czynności: opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, zwolnionych od podatku od towarów i usług, czy do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Odpowiedź: Przedmiotowe działki nie są zabudowane.
28.Czy Pana żona będzie prowadzić na moment sprzedaży przedmiotowych działek działalność gospodarczą, w tym działalność rolniczą, o której mowa w art. 2 pkt 15 ustawy?
Odpowiedź: Żona od listopada 2023 r. jest na emeryturze rolnej i od tego momentu nie prowadzi i nie zamierza prowadzić działalności rolnej. Od 22 lutego 2025 r. również Pan przejdzie na emeryturę rolną i nie będzie Pan prowadził działalności rolnej.
29.Czy Pana żona będzie z tytułu prowadzenia tej działalności na moment sprzedaży przedmiotowych działek zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT?
Odpowiedź: Pana żona nigdy nie była, nie jest i nie zamierza być czynnym podatnikiem podatku VAT.
30.Czy Pana żona wykorzystywała/wykorzystuje w swojej działalności swoje udziały w działkach będących przedmiotem sprzedaży? Jeżeli tak, to kwestię tę należy szczegółowo wyjaśnić (jaką część i w jaki sposób je wykorzystywała). Informacji należy udzielić odrębnie dla każdej działki.
Odpowiedź: Pana żona nie prowadziła i obecnie nie prowadzi działalności gospodarczej.
31.Czy udziały należące do Pana były/są wykorzystywane przez Pana żonę w Jej działalności? Jeżeli tak, należy wskazać w jaki sposób i na jakiej podstawie. Informacji należy udzielić odrębnie dla każdej działki.
Odpowiedź: Żona nie prowadziła i obecnie nie prowadzi działalności gospodarczej, a więc nie wykorzystywała tych działek w celach działalności gospodarczej.
32.Czy przedmiotowe działki zostały nabyte przez Pana żonę, a Pan nabył je tylko ze względu na współwłasność małżeńską, czy też nabycia dokonali Państwo w innym celu (jakim)? Informacji należy udzielić odrębnie dla każdej działki.
Odpowiedź: Przedmiotowe działki zostały kupione wspólnie do wspólności majątkowej małżeńskiej.
Ponadto, wskazał Pan, że przychód ze sprzedaży posłuży celom osobistym: zabezpieczeniu starości, rozdysponowaniu części pieniędzy pomiędzy wnuki.
Zaznacza Pan przy tym, że swoje stanowisko opiera również o wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 15 września 2011 r. (sprawa C-180/10 i C-181/10), gdzie ww. Trybunał stwierdził, że: „Osoby fizycznej, która prowadziła działalność rolniczą na gruncie nabytym ze zwolnieniem z podatku od wartości dodanej i przekształconym wskutek zmiany planu zagospodarowania przestrzennego niezależnej od woli tej osoby w grunt przeznaczony pod zabudowę, nie można uznać za podatnika podatku od wartości dodanej w rozumieniu art. 9 ust. 1 i art. 12 ust. 1 dyrektywy 2006/112, zmienionej dyrektywą 2006/138, kiedy dokonuje ona sprzedaży tego gruntu, jeżeli sprzedaż ta następuje w ramach zarządu majątkiem prywatnym tej osoby. Natomiast jeżeli osoba ta w celu dokonania wspomnianej sprzedaży podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi dyrektywy 2006/112, zmienionej dyrektywą 2006/138, należy uznać ją za podmiot prowadzący „działalność gospodarczą” w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od wartości dodanej”. W Pana opinii, planowane sprzedaże wynikają właśnie z zarządzania jego prywatnym mieniem.
W najbliższej przyszłości planuje Pan sprzedaż 11 działek. Zaznacza Pan też, że ww. odpowiedzi dotyczą wszystkich 11 działek.
Pytanie
Czy planowana sprzedaż działek będzie opodatkowana podatkiem VAT, ponieważ na potrzeby tej sprzedaży będzie Pan uznany za podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT?
Pana stanowisko w sprawie
Pana zdaniem, nie będzie Pan uznany za podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w związku ze sprzedażą ww. działek.
Uzasadnienie
W Pana opinii, sprzedaż działek będzie w ramach gospodarowania swoim majątkiem prywatnym. O tym, że transakcje te nie będą wypełniały znamion działalności gospodarczej świadczy długi czas dzielący rok zakupu i planowanej sprzedaży – ponad dziesięć lat. W związku z tym niniejsze transakcje należałoby bardziej uznać za swoisty rodzaj lokaty, gdzie w momencie jej zamknięcia właściciel środków dokonując niewielkiej przy tym aktywności spodziewa się zysku.
Stanowisko to opiera Pan o następujące wyroki i interpretacje indywidualne:
·TSUE C-180/10 i C-181/10 z 15 września 2011 r.: Osoby fizycznej, która prowadziła działalność rolniczą na gruncie nabytym ze zwolnieniem z podatku od wartości dodanej i przekształconym wskutek zmiany planu zagospodarowania przestrzennego niezależnie od woli tej osoby w grunt przeznaczony pod zabudowę, nie można uznać za podatnika podatku od wartości dodanej w rozumieniu art. 9 ust. 1 i art. 12 ust. 1 dyrektywy 2006/112, zmienionej dyrektywą 2006/138, kiedy dokonuje ona sprzedaży tego gruntu, jeżeli sprzedaż ta następuje w ramach zarządu majątkiem prywatnym tej osoby. Natomiast jeżeli osoba ta w celu dokonania wspomnianej sprzedaży podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi dyrektywy 2006/112, zmienionej dyrektywą 2006/138, należy uznać ją za podmiot prowadzący „działalność gospodarczą” w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od wartości dodanej.
·interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 12 maja 2020 r., nr 0114-KDIP4-1.4012.170.2021.PS: Wobec tego, właściwe jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników podatku VAT w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej. W tym kontekście, nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych, okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. (...) Podstawowym kryterium dla opodatkowania sprzedaży nieruchomości jest ustalenie, czy działanie to można uznać za wykorzystywanie majątku w sposób ciągły do celów zarobkowych, czy majątek nabyty został i faktycznie wykorzystany na potrzeby własne, czy też z przeznaczeniem do działalności gospodarczej (...).
·wyrok NSA z dnia 3 lipca 2020 r., sygn. akt I FSK 1888/17. To czy dany podmiot działa jako podatnik VAT wymaga bowiem oceny odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy. Każdorazowo należy zatem zbadać, jakie środki angażuje sprzedający w celu sprzedaży gruntu. Jeżeli środki te są podobne do tych, które wykorzystują handlowcy, wówczas strona sprzedając grunt, zachowuje się jak handlowiec (por. wyroki NSA z dnia: 29 października 2007 r., sygn. akt I FPS 3/07; 22 października 2013 r., sygn. akt I FSK 1323/12; 14 marca 2014 r., sygn. akt I FSK 319/13; 16 kwietnia 2014 r., sygn. akt I FSK 781/13; 27 maja 2014 r., sygn. akt I FSK 774/13 i 8 lipca 2015 r., sygn. akt I FSK 729/14. W orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego po wspomnianym wyżej wyroku TSUE przyjmuje się, że przy ocenie działalności osoby sprzedającej nieruchomości należy uwzględniać działania na poszczególnych etapach aktywności sprzedającego w ich całokształcie, a nie wyłącznie osobno. Należy przede wszystkim mieć na uwadze te elementy, które łączą się z nakładami inwestycyjnymi wykraczającymi poza standardowe działania zarządu majątkiem prywatnym (por. wyroki NSA z dnia: 9 października 2014 r., sygn. akt I FSK 2145/13; 3 marca 2015 r., sygn. akt I FSK 1859/13; 11 czerwca 2015 r., sygn. akt I FSK 716/14 i 29 listopada 2016 r., sygn. akt I FSK 636/15).
Należy przy tym zwrócić uwagę na następujące tezy z orzecznictwa, tj.:
1)należy zbadać całokształt podejmowanych działań. W przedmiotowej sprawie nie sposób uznać faktu zakupu i dokonanie jednej faktycznej czynności (doprowadzenie do podziału działki) za aktywności, które można uznać za działalność gospodarczą. Nie jest to typowe działanie handlowca, który oczekuje zysku w okresie krótkim, a nie 10-letnim.
2)Nie każde aktywne działanie na nieruchomości, która ma być przedmiotem dalszej sprzedaży, czyni ze sprzedawcy przedsiębiorcy w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Gdyby, każde podjęte działanie czyniłoby ze sprzedawcy działki przedsiębiorcę, to taką interpretację należałoby uznać za argumentom ad absudrum, gdzie nawet zamieszczenie ogłoszenia o sprzedaży konstytuowałoby go jako przedsiębiorcę.
W Pana opinii, prowadzenie działań sprzedażowych nie czyni z niego handlowca, ani również podział działek nie prowadzi do takich rezultatów. Co wynika z faktu, że jeżeli osoba fizyczna w ramach gospodarowania swoim majątkiem prywatnym dąży do sprzedaży nieruchomości, to dokonuje czynności umożliwiających sprzedaż. Przy dzisiejszych cenach nieruchomości (w tym działek) znalezienie potencjalnego kupującego na dużą obszarowo działkę jest trudne, co czyni taką nieruchomość niesprzedawalną, lub trudną do sprzedaży. Podział działki na mniejsze natomiast umożliwia sprzedaż mniejszej ilości ziemi, a przez co jest Pan w stanie dokonać sprzedaży. Podział działek więc sprzyja możliwości sprzedaży, mając na względzie dzisiejsze uwarunkowania ekonomiczne. W konsekwencji, gdyby uznać, że podział działek wypełnia znamiona działalności gospodarczej, to doszłoby się do absurdalnego wniosku, że w dzisiejszych czasach sprzedaż omawianej działki zakupionej 10 lat temu możliwy jest tylko w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu VAT (ponieważ bez podziału taka sprzedaż jest trudna). Oczywiście jest Pan świadomy interpretacji i orzecznictwa stanowiącego inaczej (np. NSA w wyroku z dnia 11 czerwca 2015 r., sygn. akt I FSK 716/14), ale stanowiska te były zajmowane w innych realiach gospodarczych. Prawo powinno być również poddane dynamicznej interpretacji, które powinno uwzględniać nowe realia gospodarcze. W związku z tym, sprzedaż, która 10 lat temu byłaby uznana za sprzedaż w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT (czyli zgodnie z powyższym wyrokiem NSA) w dzisiejszych czasach już taką sprzedażą nie jest. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, że wykładnia dynamiczna prowadzi do ustalenia treści przepisu prawnego zgodnie ze zmieniającymi się warunkami społeczno-politycznymi. Treść normy prawnej ulega zmianie w czasie wraz ze zmianą sytuacji. Należy przy tym pochylić się nad tezą z wyroku WSA w Szczecinie w wyroku z 29 stycznia 2020 r., sygn. akt I SA/Sz 812/19 (orzeczenie prawomocne). Dlatego dokonując wykładni przepisu należy uwzględnić nie tylko moment ustanowienia aktu prawnego, ale także moment jego interpretacji (wykładnia dynamiczna). (...) W ocenie Spółki, tak daleko idące zmiany systemowe zachodzące w ostatnich latach w Polsce uzasadniają stosowanie tzw. wykładni dynamicznej przepisów, potwierdzającej konieczność ustalenia treści danej regulacji zgodnie ze zmieniającymi się warunkami społeczno-politycznymi.
Reasumując, dokonując interpretacji, czy sprzedaż podzielonych działek w roku 2024, wydzielonych z działki zakupionej w roku 2013, jest działaniem spełniającym przesłanki uznania tych sprzedaży jako działalności gospodarczej, w świetle art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, powinno się uwzględnić interpretację dynamiczną. W opinii Pana, oznacza to, że nie powinno się brać pod uwagę orzecznictwa i interpretacji sprzed kilku lat, ponieważ sytuacja społeczna i gospodarcza na rynku nieruchomości uległa ogromnym zmianom. Powinno się więc na nowo interpretować każde zapytanie indywidualnie.
Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, że tego rodzaju sprzedaż dokonywana przez Pana nie będzie działalnością gospodarczą, w świetle art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.),
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Zatem należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu powołanego wyżej przepisu i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Stosownie do treści art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Zgodnie z przedstawionymi przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynności odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.
Wskazać należy, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy.
Według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
W myśl art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE. L Nr 347 str. 1 ze zm.) zwanej dalej „Dyrektywy 2006/112/WE Rady”:
„Podatnikiem” jest każda osoba prowadząca samodzielnie w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności. „Działalność gospodarcza” obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu.
Jednocześnie w art. 12 ust. 1 lit. b) Dyrektywy 2006/112/WE Rady wskazano, że:
Państwa członkowskie mogą uznać za podatnika każdego, kto okazjonalnie dokonuje transakcji związanej z działalnością, o której mowa w art. 9 ust. 1 akapit drugi, w szczególności jednej z następujących transakcji: dostawa terenu budowlanego.
W myśl art. 12 ust. 3 Dyrektywy 2006/112/WE Rady:
Do celów ust. 1 lit. b) „teren budowlany” oznacza każdy grunt nieuzbrojony lub uzbrojony, uznawany za teren budowlany przez państwa członkowskie.
Na podstawie art. 2 ust. 1 lit. a) Dyrektywy 2006/112/WE Rady:
Opodatkowaniu VAT podlegają następujące transakcje: odpłatna dostawa towarów na terytorium państwa członkowskiego przez podatnika działającego w takim charakterze.
Z przytoczonych regulacji prawa wspólnotowego wynika, że podatnikiem podatku od towarów i usług może być każda osoba, która okazjonalnie dokonuje czynności opodatkowanych, przy czym czynności te winny być związane z działalnością zdefiniowaną jako działalność gospodarcza, tj. wszelką działalnością producentów, handlowców i osób świadczących usługi, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie.
Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług w świetle powyższych przepisów jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
W kontekście powyższych rozważań nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej, a tylko np. wyzbywa się majątku osobistego. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.
Zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu w rozumieniu art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady (a tym samym art. 15 ust. 2 ustawy), jako że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy.
Dodatkowo należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym. Nie jest natomiast działalnością handlową, a zatem i gospodarczą, sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania Dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Podobnie – zdaniem Trybunału – okoliczność, że przed sprzedażą zainteresowany dokonał podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej. Całość powyższych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym zainteresowanego.
Co istotne – jak wskazał TSUE – dla uznania, że czynność sprzedaży działek następuje w ramach zarządu majątkiem prywatnym nie ma znaczenia fakt, że podmiot dokonujący dostawy jest „rolnikiem ryczałtowym”. Według TSUE sprzedaż działek przekształconych z rolnych na budowlane nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jeżeli następuje w ramach zarządzania majątkiem prywatnym. Trybunał orzekł, że „osoby fizycznej, która prowadziła działalność rolniczą na gruncie nabytym ze zwolnieniem z podatku od wartości dodanej i przekształconym wskutek zmiany planu zagospodarowania przestrzennego niezależnej od woli tej osoby w grunt przeznaczony pod zabudowę, nie można uznać za podatnika podatku od wartości dodanej w rozumieniu prawa UE, kiedy dokonuje ona sprzedaży tego gruntu, jeżeli sprzedaż ta następuje w ramach zarządu majątkiem prywatnym tej osoby”.
Inaczej jest natomiast – jak wyjaśnił Trybunał – w przypadku gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.
W rozumieniu powyższych twierdzeń pomóc mogą zapisy orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 29 października 2007 r., sygn. akt I FPS 3/07, w myśl którego formalny status danego podmiotu jako podatnika zarejestrowanego, a także okoliczność, że dana czynność została wykonana wielokrotnie lub jednorazowo, lecz z zamiarem częstotliwości nie mogą przesądzać o opodatkowaniu tej czynności bez każdorazowego ustalenia, czy w odniesieniu do konkretnej czynności podmiot ten występował w charakterze podatnika podatku VAT.
Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, że uznanie, że dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.
Jak wyjaśniono wyżej – odwołując się do treści przepisów ustawy – w przypadku osób fizycznych, które dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej, należy szczególnie wnikliwie przeanalizować okoliczności, w jakich będzie realizowana transakcja. Co do zasady osoby fizyczne, które dokonują transakcji w ramach zarządu majątkiem prywatnym wykluczone są z grona podatników VAT.
W tym miejscu podkreślić należy, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę, będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Z wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być, np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.
Jak wynika z dokonanej wyżej analizy przepisów, warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Dostawa towarów (np. nieruchomości) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana jest przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działający w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy. Dopiero po zdefiniowaniu podmiotu jako podatnika VAT – co do zasady – mają dla określenia jego praw i obowiązków zastosowanie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług.
W świetle powyższego, w przedmiotowej sprawie należy ustalić, czy w okolicznościach niniejszej sprawy będzie Pan działać w charakterze podatnika zdefiniowanego w art. 15 ust. 1 ustawy.
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że w roku 2013 zakupił Pan wraz z małżonką do majątku objętego wspólnotą małżeńską nieruchomość w postaci działki. W tej transakcji sprzedający, jak i kupujący nie występowali jako podatnicy VAT i sprzedaż nie była dokonana w ramach prowadzonych przez nich działalności gospodarczych na gruncie podatku dochodowego. Działka została zakupiona w celu powiększenia gospodarstwa. Była ona działką sąsiadującą z Pana gruntami. Prowadził i prowadzi Pan gospodarstwo rolne. W momencie zakupu posiadał Pan status rolnika ryczałtowego (VAT RR). Nigdy nie był Pan zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. W roku 2023 dokonał Pan podziału z własnej inicjatywy ww. nieruchomości na 24 działki. Wnioskuje Pan o interpretację w zakresie sprzedaży planowanych pierwszych w kolejności 11 działek. W momencie sprzedaży wszystkie ww. działki, będą stanowiły teren niezabudowany. Na zakupionej działce, która podlegała podziałowi była prowadzona działalność rolna. Działki po podziale stanowią wciąż składnik działalności rolniczej. Nie korzystał Pan z działek dla swoich celów osobistych. Nie oddawał Pan ich w najem, dzierżawę albo do używania na podstawie innych umów. Działki były wykorzystywane wyłącznie do celów rolnych w ramach prowadzonej przez rolnika ryczałtowego działalności rolniczej. Nigdy nie prowadził Pan działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze.
Nie wykonywał Pan jakichkolwiek czynności (nie ponosił nakładów) w celu przygotowania działek do sprzedaży np.: usunięcie starych drzew, uzbrojenie terenu w media, ogrodzenie, wytyczenie dróg wewnętrznych, wytyczenie i utwardzenie drogi dojazdowej do działek, inne działania zmierzające do zwiększenia wartości, bądź atrakcyjności działki. Nie występował Pan o zmianę przeznaczenia terenu lub o decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej. Nie występował Pan dla działek o pozwolenie na budowę. Informacja o planowanej sprzedaży rozpowszechniana jest drogą lokalną (informacje ustne do znajomych). Możliwe jest również samodzielne umieszczenie ogłoszeń na stronach internetowych. Nie zawierał Pan żadnych umów przedwstępnych, umów dzierżawy czy najmu z przyszłym nabywcą działek. Nie udzielił Pan żadnych pełnomocnictw dotyczących sprzedawanych działek i nie planuje ich udzielać. Nie zamierza Pan kupować nowych działek. W roku 2024 planuje Pan sprzedaż działek. Działki są przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową. Od 22 lutego 2025 r. Pan przejdzie na emeryturę rolną i nie będzie Pan prowadził działalności rolnej. Przychód ze sprzedaży posłuży celom osobistym: zabezpieczeniu starości, rozdysponowaniu części pieniędzy pomiędzy wnuki.
Pana wątpliwości w przedmiotowej sprawie dotyczą kwestii opodatkowania sprzedaży działek niezabudowanych.
Jak wcześniej wyjaśniono, aby uznać określoną sprzedaż za opodatkowaną podatkiem VAT nie wystarcza stwierdzić jedynie dostawę towarów, lecz wymagane jest również określenie podmiotu dokonującego tej dostawy za występującego w związku ze sprzedażą, jako podatnika podatku od towarów i usług. W analizowanej sprawie, podjęte przez Pana działania nie świadczą o zamiarze wykonywania działalności gospodarczej w zakresie profesjonalnego obrotu nieruchomościami.
W niniejszej sprawie brak jest przesłanek pozwalających uznać, że dokonując dostawy działek, o których mowa we wniosku, wystąpi Pan w charakterze podatnika
w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą w myśl art. 15 ust. 2 ustawy.
Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że z zawartego we wniosku opisu sprawy nie wynika zatem taka Pana aktywność, która wykraczałaby poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Nie wystąpił bowiem ciąg zdarzeń, które jednoznacznie przesądzają, że sprzedaż wskazanych we wniosku działek wypełnia przesłanki działalności gospodarczej. Nie podjął Pan takich aktywnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami, które świadczyłyby o angażowaniu środków w sposób podobny do wykorzystywanych przez handlowców. Nie podejmował Pan żadnych czynności zmierzających do podniesienia wartości gruntu.
Zatem, brak jest przesłanek pozwalających uznać Pana za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą w myśl art. 15 ust. 2 ustawy. Sprzedaż „pierwszych w kolejności 11 działek” w analizowanej sprawie należy uznać za czynność związaną ze zwykłym wykonywaniem prawa własności, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie będą miały zastosowania.
W konsekwencji, sprzedaż przedmiotowych działek nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.
Wobec powyższego Pana stanowisko uznałem za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Należy zauważyć, że stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zatem, zaznaczam, że niniejsza interpretacja dotyczy tylko Wnioskodawcy i nie wywołuje skutków podatkowych dla Jego małżonki.
Jestem ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego, Państwo ponoszą ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym jego przedstawieniem. Zatem, wydając przedmiotową interpretację oparłem się na wynikającym z treści wniosku opisie stanu faktycznego. W przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych. Ponadto, w sytuacji zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Podkreślam jednocześnie, że przy sprzedaży działek, objętych przedmiotem wniosku, nie działa Pan w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, a ww. sprzedaż nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, pod warunkiem, że nie podejmie Pan dodatkowych działań w stosunku do tych działek mogących zmienić ten stan rzeczy.
W odniesieniu do przywołanych orzeczeń na ocenę prawidłowości analizowanej kwestii nie może wpłynąć powołane orzecznictwo, ponieważ zapadło ono w odniesieniu do indywidualnego i właściwego tylko temu orzecznictwu opisu sprawy.
W związku z powyższym, nie negując takiego orzecznictwa, jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa podatkowego, należy zauważyć, że moc obowiązująca zaprezentowanych przez Pana wyroków zamyka się w obrębie spraw, dla których zostały wydane.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo
o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).