Wyrok NSA z dnia 16 kwietnia 2014 r., sygn. I FSK 781/13
Podmiot zawodowo zajmujący się obrotem nieruchomościami nie musi uiszczać VAT od sprzedaży działek należących do jego majątku osobistego. Za podatnika VAT w zakresie sprzedaży działek można uznać tego, kto w celu sprzedaży działek podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami i angażuje środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców. Sprawa dotyczyła podatnika, który prowadził działalność gospodarczą w zakresie wynajmu nieruchomości oraz sprzedaży działek, ale odziedziczył niezabudowane grunty rolne.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia WSA del. Ewa Rojek (sprawozdawca), , Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 16 kwietnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 17 stycznia 2013 r. sygn. akt I SA/Po 866/12 w sprawie ze skargi J. K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz J. K. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1.1. Wyrokiem z dnia 17 stycznia 2013 r., sygn. akt I SA/Po 866/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił zaskarżoną przez J. K. (wnioskodawca) interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2012 r., nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży i darowizny działki zabudowanej budynkami do rozbiórki, które przed sprzedażą zostaną rozebrane.
1.2. W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że wnioskodawca obecnie prowadzi działalność gospodarczą w zakresie kancelarii prawniczej, wynajmu nieruchomości, sprzedaży działek budowlanych, opodatkowaną podatkiem liniowym w wysokości 19%. Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W 2004 r. nabył w drodze spadku nieruchomość o powierzchni około 9 hektarów, w skład której wchodzi wiele działek niezabudowanych wpisanych w ewidencji gruntów jako rola, oprócz działki z zabudową siedliskową. Wnioskodawca zapłacił podatek od spadków i darowizn wg stawki podatkowej dla III grupy. Po kilku latach wystąpił o wydanie warunków zabudowy w zakresie budowy domów jednorodzinnych. W konsekwencji, pięć działek zostało podzielonych po połowie z możliwością budowy domów. Dwie inne kilkuhektarowe działki zostały podzielone na pięć mniejszych działek. W przyszłości wnioskodawca chciałby dokonać darowizny dwóch działek bliskim osobom, ale będących osobami obcymi w rozumieniu ustawy o spadkach i darowiznach. Nie wyklucza również sprzedaży kilku działek. W uzupełnieniu wnioskodawca wskazał, że: