Wyrok NSA z dnia 29 listopada 2016 r., sygn. I FSK 636/15
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Maja Chodacka, Protokolant Krzysztof Osial, po rozpoznaniu w dniu 29 listopada 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 listopada 2014 r. sygn. akt III SA/Wa 1079/14 w sprawie ze skargi M. C. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 22 stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od M. C. na rzecz Ministra Finansów kwotę 340 (słownie: trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 24 listopada 2014 r., sygn. akt III SA/Wa 1079/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną przez M.C. (zwanego dalej "wnioskodawcą" lub "skarżącym") interpretację indywidualną Ministra Finansów z 22 stycznia 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
2. W uzasadnieniu tego wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że skarżący w złożonym wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji zwrócił się do organu z zapytaniem dotyczącym opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży działek budowlanych.
Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynikało, że skarżący do 2002 r. prowadził gospodarstwo rolne. Wyjaśnił, że nie prowadzi i nigdy nie prowadził działalności gospodarczej. W 2002 r. zawarł umowę dzierżawy gruntów ornych stanowiących gospodarstwo rolne (z wyjątkiem budynków gospodarczych), która do tej pory obowiązuje. Obecnie jest emerytem i pobiera emeryturę z KRUS-u.