Wyrok NSA z dnia 9 grudnia 2008 r., sygn. I FSK 1431/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Zając, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Tomasz Kolanowski, Protokolant Iwona Wtulich, po rozpoznaniu w dniu 9 grudnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 9 maja 2007 r. sygn. akt III SA/Gl 351/07 w sprawie ze skargi S.S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 5 kwietnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie interpretacji przepisów co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 9 maja 2007 r., sygn. akt III SA/GI 351/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w sprawie ze skargi S. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z 5 kwietnia 2006 r. nr ... w przedmiocie interpretacji prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług uchylił zaskarżoną decyzję i zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego.
W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że powyższą decyzją odmówiono uchylenia postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w C. z 18 stycznia 2006 r. w przedmiocie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy działek budowlanych. Skarżąca 18 października 2005 r. wystąpiła bowiem z wnioskiem o udzielenie interpretacji, podając, iż jest właścicielką nieruchomości gruntowej podzielonej na działki budowlane, z których jedną sprzedała (w 2005 r.) oraz zamierza sprzedać w przyszłości 4 następne. W takiej sytuacji, zdaniem strony, sprzedaż działek nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W odpowiedzi na wezwanie organu do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego sprawy skarżąca wyjaśniła, iż od 1972 r. jest właścicielką nieruchomości gruntowej, która w 1993 r. została przekwalifikowana na grunty budowlane i podzielona na działki, a do tego czasu wykorzystywana rolniczo. Wnioskodawczyni podkreśliła, że jako osoba fizyczna nie będąca podatnikiem podatku VAT, nie prowadząca żadnej działalności gospodarczej i wyzbywająca się własnego majątku, nie może zostać zakwalifikowana jako podatnik tego podatku.