Wyrok NSA z dnia 8 lipca 2015 r., sygn. I FSK 729/14
Przy ocenie aktywności "handlowej" podmiotów prywatnych w celu przesądzenia, czy dokonywane transakcje podlegać będą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług należy uwzględnić wszystkie kolejne etapy takiej aktywności. Ocena podejmowanych działań powinna być kompleksowa, tzn. wszystkie te działania oceniane są razem, w ich całokształcie, a nie wyłącznie osobno, czyli przez pryzmat poszczególnych elementów na nie się składających, ze szczególnym uwzględnieniem tych elementów aktywności, które łączą się z nakładami inwestycyjnymi wykraczającymi poza standardowe działania zarządu majątkiem prywatnym.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia WSA (del.) Nina Półtorak (sprawozdawca), Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 8 lipca 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 16 stycznia 2014 r. sygn. akt I SA/Łd 1119/13 w sprawie ze skargi B. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 10 lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za sierpień i październik 2007 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od B. W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w L. kwotę 1800 (słownie: jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
I. Stan faktyczny i przebieg sprawy
1. Wyrokiem z dnia 16 stycznia 2014 r. o sygnaturze akt I SA/Łd 1119/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi po rozpoznaniu sprawy ze skargi B.W. (zwanej dalej: "Skarżącą") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 10 lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za sierpień i październik 2007 r. oddalił skargę.
2. Przebieg postępowania przed organami administracyjnymi
2.1. W wyniku kontroli podatkowej w zakresie podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2007 r. ustalono, że Skarżąca w 2006 r. dokonała zakupu nieruchomości stanowiącej działki nr [...] położone we wsi S., gm. T. o wartości 37.000 zł na podstawie dwóch aktów notarialnych: Repertorium A Nr [...] z dnia 28.11.2006 r. - warunkowa umowa sprzedaży oraz Repertorium A Nr [...] z dnia 12.12.2006 r. - umowa przeniesienia własności. Decyzją Wójta Gminy T. z dnia 24 lipca 2007 r. powyższe działki zostały podzielone na mniejsze. Następnie strona dokonała sprzedaży nowo wydzielonych działek. Porównując daty zakupu działek z datami ich sprzedaży organ pierwszej instancji stwierdził, że sprzedaż nastąpiła w krótkim czasie od ich nabycia, a zebrany w sprawie materiał dowodowy wskazywał, że strona dokonywała powyższych czynności z zamiarem osiągnięcia zysku.