Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 15 lutego 2024 r., sygn. II SA/Wr 589/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Ireneusz Dukiel Sędziowie: Sędzia WSA Władysław Kulon Sędzia WSA Adam Habuda (spr.) Protokolant: asystent sędziego Sławomir Mirowski po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 15 lutego 2024 r. sprawy ze skargi Wojewody Dolnośląskiego na uchwałę Rady Miejskiej w Polkowicach z dnia 13 czerwca 2023 r. Nr LX/656/23 w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów górniczych w obrębach: Polkowice I, II, III, IV w granicach administracyjnych gminy Polkowice I. stwierdza nieważność § 29 zaskarżonej uchwały w odniesieniu do terenów o symbolu 4P.2.ZD, 4P.3.ZD, 4P.4.ZD i 4P.5.ZD oraz załącznika graficznego w zakresie terenów o symbolu 4P.2.ZD, 4P.3.ZD, 4P.4.ZD i 4P.5.ZD; II. zasądza od Gminy Polkowice na rzecz strony skarżącej kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wojewoda Dolnośląski zaskarżył uchwałę nr LX/656/23 Rady Miejskiej w Polkowicach z dnia 13 czerwca 2023 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów górniczych w obrębach: Polkowice I, II, III, IV w granicach administracyjnych gminy Polkowice wnosząc o: 1. Stwierdzenie nieważności §29 uchwały w odniesieniu do terenów 4P.2.ZD, 4P.3.ZD, 4P.4.ZD i 4P.5.ZD oraz załącznika graficznego w zakresie terenów o symbolu 4P.2.ZD, 4P.3.ZD, 4P.4.ZD i 4P.5.ZD; 2. Zasądzenie kosztów postępowania.

Wojewoda zarzucił Radzie podjęcie §29 planu, w zakresie przeznaczenia oznaczonych terenów z istotnym naruszeniem art. 9 ust. 4 i art. 20 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym polegającym na przeznaczeniu wskazanych terenów na ogrody działkowe, podczas gdy studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy ustala dla tych terenów przewagę użytkowania rolniczego oraz nie dopuszcza dla tych terenów ogrodów działkowych. Według organu stanowi to naruszenie w sposób istotny zasad sporządzania planu miejscowego. W ramach postępowania wyjaśniającego, odpowiadając na zapytanie Wojewody, przedstawiciel Gminy (pismem z dnia 10 sierpnia 2023 r.) wyjaśnił, że "Przeważające przeznaczenie terenu, wymienione w rozdziale 17.3 w zdaniach wprowadzających do poszczególnych ustępów ("tereny z przewagą", "tereny dla"), oznacza takie formy zagospodarowania, które powinny zajmować więcej niż połowę powierzchni wyznaczonej jednostki terenowej, z zastrzeżeniem, że regulacja ta nie ogranicza powierzchni, która może być pokryta zielenią towarzyszącą lub dotychczasowymi użytkami rolnymi, leśnymi lub zadrzewieniami i zakrzewieniami. Pozostałe części jednostki terenowej mogą być zagospodarowane w sposób, który w ustaleniach określono jako dopuszczalny (dopuszczalne rodzaje przeznaczenia i sposoby zagospodarowania), z zastrzeżeniem regulacji zawartych w rozdziale 17.4 oraz w ust. 2a i 2b.". Tereny "4P.2.ZD" - "4P.5.ZD" spełniają powyższe warunki, stąd ich przeznaczenie w planie miejscowym na ogrody działkowe w wyniku zgłaszanych potrzeb mieszkańców w tej części miasta. "

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00