Wyrok WSA w Krakowie z dnia 18 października 2023 r., sygn. III SA/Kr 712/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janusz Kasprzycki Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Czarny - Drożdżejko Asesor WSA Ewelina Dziuban (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 18 października 2023 roku sprawy ze skargi Szpitala Powiatowego w Chrzanowie na decyzję Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 6 kwietnia 2023 r., nr NP.9081.2.20.2023 w przedmiocie stwierdzenia choroby zawodowej oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 9 marca 2023 r., nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w C. stwierdził u L. K. (uczestniczka) chorobę zawodową wymienioną w poz. 26 wykazu chorób zawodowych (choroba zakaźna lub pasożytnicza albo ich następstwa).
W uzasadnieniu organ wskazał, że uczestniczka od marca 2020 r. pracuje w warunkach narażenia na czynnik biologiczny - wirus SARS-CoV-2. Uczestniczka jest zatrudniona w Szpitalu Powiatowym w C. na stanowisku pielęgniarki na Oddziale [...].
Do jej obowiązków należy zapewnianie opieki pielęgniarskiej powierzonym pacjentom tj. wykonywanie czynności związanych z utrzymaniem higieny chorych, transportowanie pacjentów na inne oddziały m.in. Blok Operacyjny, pobieranie materiału biologicznego do badań, wykonywanie czynności diagnostycznych, pomaganie lekarzom przy przeprowadzaniu badań specjalistycznych oraz prowadzenie dokumentacji. W wyniku przeprowadzonego dochodzenia epidemiologicznego ustalono, że aktywne zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u uczestniczki, zostało potwierdzone testem PCR wykonanym w dniu 13.11.2020r. (izolacja domowa trwała od 13.11.2020r. do 22.11.2020r.). W okresie poprzedzającym rozpoznanie infekcji, uczestniczka w trakcie wykonywania czynności służbowych, miała kontakt z pacjentami zakażonymi wirusem SARS-CoV-2, co stwarzało ryzyko powstania choroby zawodowej.
[...] Ośrodek Medycyny Pracy w K., orzeczeniem z 2 lutego 2023 r. rozpoznał u uczestniczki chorobę zawodową – choroby zakaźne lub pasożytnicze albo ich następstwa, wymienioną w poz. 26 wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. z 2022 r., poz. 1836). Organ wskazał, że w ramach postępowania diagnostyczno-orzeczniczego przeprowadzono badanie ogólnolekarskie, wykonano badania serologiczne na obecność przeciwciał w klasie IgM i IgG w kierunku wirusa SARS-CoV-2, badanie EKG, badania laboratoryjne: bilirubina, aktywności transaminaz: asparaginianowej (AspAT) oraz alaninowej (AIAT), gammaglutamylotranspeptydazy (GGTP), lipidogram, białko C-reaktywne, zapoznano się z dostarczoną dokumentacją medyczną oraz dokonano oceny narażenia zawodowego. W wykonanych w trakcie postępowania diagnostyczno - orzeczniczego testach serologicznych w kierunku wirusa SARS-COV-2 stwierdzono ujemny wynik oznaczenia miana przeciwciał w klasie IgM i dodatni oznaczenia miana przeciwciał w klasie IgG. Wyniki wykonanych badań laboratoryjnych z istotnych klinicznie odchyleń od normy wykazały podwyższony poziom cholesterolu. Biorąc pod uwagę powyższe organ stwierdził istnienie podstawy do rozpoznania z wysokim prawdopodobieństwem związku przyczynowo- skutkowego między chorobą, a narażeniem zawodowym i rozpoznania choroby zawodowej - przebytego zakażenia wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) w miejscu pracy. Organ wskazał też, że żadna ze stron postępowania nie skorzystała z przysługującego jej prawa i nie wniosła nowych dowodów mających wpływ na sposób rozstrzygnięcia w sprawie. Na podstawie orzeczenia lekarskiego oraz oceny narażenia zawodowego na czynnik biologiczny - wirus SARS-COV-2, organ stwierdził u uczestniczki chorobę zawodową wymienioną w poz. 26 chorób zawodowych.