Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 9 stycznia 2024 r., sygn. III OSK 3209/23

Uchwał zarzadu województwa, o której mowa w art. 416 ust. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, nie jest aktem prawa miejsowego.

Teza urzędowa

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Rafał Stasikowski po rozpoznaniu w dniu 9 stycznia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Fundacji W. w L. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 13 września 2023 r., sygn. akt III SA/Lu 316/23 w sprawie ze skargi Fundacji W. w L. na uchwałę Zarządu Województwa Lubelskiego z dnia 8 marca 2023 r. nr CDXXXVII/7712/2023 w przedmiocie określenia trybu powołania członków oraz organizacji i trybu działania Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubelskiego postanawia: oddalić skargę kasacyjną. 8

Uzasadnienie

Postanowieniem z 13 września 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny

w Lublinie odrzucił przedmiotową skargę. W uzasadnieniu wskazał, że skarżąca Fundacja w skardze podniosła, że wymagania określone w zaskarżonej uchwale wobec kandydata organizacji pozarządowej na członka Rady Działalności Pożytku Publicznego nie mają oparcia w przepisach prawa. W ocenie skarżącej § 5 ust. 4 ww. uchwały jest dyskryminujący wobec osób niespełniających wskazanych w tej regulacji warunków. Wskazał, że nieuzasadniony jest podany w § 5 ust. 4 zakaz zgłaszania się osób karanych oraz nakaz posiadania polskiego obywatelstwa. Ponadto uchwała wprowadza obowiązek, aby kandydat organizacji był jej członkiem. Fundacje nie posiadają członków, wiec nie mogą zgłosić swoich kandydatów. Zapis taki pozostaje w sprzeczności z ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Odrzucając skargę, sąd pierwszej instancji wskazał, że zgodnie z art. 58 § 1 pkt 5a ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 1634, dalej "p.p.s.a."), sąd odrzuca skargę, jeżeli interes prawny lub uprawnienie wnoszącego skargę na uchwałę lub akt, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 5 i 6, tj. akt prawa miejscowego organów jednostek samorządu terytorialnego i terenowych organów administracji rządowej lub akt organów jednostek samorządu terytorialnego i ich związków, inny niż akty prawa miejscowego, podjęty w sprawie z zakresu administracji publicznej, nie zostały naruszone stosownie do wymagań przepisu szczególnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00