Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 20 grudnia 2023 r., sygn. II SA/Gd 392/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jolanta Górska (spr.) Sędzia WSA Diana Trzcińska Asesor WSA Wojciech Wycichowski po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 20 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi M. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 15 marca 2023 r., nr SKO Gd/4785/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarga M. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 15 marca 2023 r., nr SKO Gd/4785/22, wniesiona została w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Skarżąca wnioskiem z dnia 20 czerwca 2022 r. zwróciła się do Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Malborku o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad matką – H. R., legitymującą się wydanym w dniu 5 kwietnia 2022 r. przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Malborku orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności na czas określony do dnia 30 kwietnia 2023 r., ze wskazaniem, że wymaga ona stałej pomocy i opieki ze strony osób drugich w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.

W dniu 18 lipca 2022 r. organ przeprowadził wywiad środowiskowy, podczas którego ustalił, że od lutego 2020 r. skarżąca wraz z 9 - letnią córką zamieszkuje w bardzo bliskiej odległości od miejsca zamieszkania matki skarżącej (3-4 minuty drogi). Matka skarżącej mieszka oddzielnie i prowadzi wspólne gospodarstwo domowe wraz z 27 - letnim synem i 16 - letnim wnukiem, wobec którego pełni funkcję rodziny zastępczej. Główną przyczyną niepełnosprawności skarżącej jest nowotwór twarzy i czaszki z uszkodzeniem wzroku oka prawego i słabym widzeniem oka lewego. Nie widzi na prawe oko a lewe oko ma osłabione widzenie. Schorzenie jest nieoperacyjne i nieuleczalne. Oprócz tego matka skarżącej choruje z powodu nadciśnienia tętniczego, ma zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i jest obciążona nikotynizmem. Matka skarżącej nie przyjmuje leków specjalistycznych a jedynie leki przeciwbólowe i na nadciśnienie. Zażywa je samodzielnie. Pozostaje pod opieką lekarza pierwszego kontaktu i onkologiczną. Matka skarżącej porusza się tylko w razie potrzeby i tylko przy pomocy kul lub przy wsparciu osoby drugiej, na zewnątrz nie wychodzi z uwagi na z obawy na utratę równowagi lub innego urazu. Większość czasu spędza w pozycji leżącej a w pozycji siedzącej 2-3 godziny dziennie. Matka skarżącej używa pieluchomajtek. Matka skarżącej samodzielnie spożywa posiłki, wcześniej przygotowane przez skarżącą lub syna. Skarżąca udziela pomocy matce przy zachowaniu higieny osobistej (poranna toaleta i kąpiel), założeniu bielizny i ubrania, umawia wizyty lekarskie, wozi do lekarza, wykupuje leki, mierzy ciśnienie,, sprząta, gotuje, robi pranie, przygotowuje opał i pali w piecu, załatwia sprawy urzędowe i płaci rachunki. Podczas wywiadu stwierdzono, że matka skarżącej nie potrzebuje całodobowej opieki córki. Poza skarżącą są inni członkowie rodziny (syn i wnuk), którzy pomagają w opiece nad matką w godzinach popołudniowych i są w stanie przygotować posiłek, zrobić zakupy, posprzątać mieszkanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00