Nowe regulacje ekoprojektu w UE
Parlament Europejski i Rada przyjęły wstępne porozumienie w sprawie bardziej zrównoważonych, nadających się do naprawy produktów o obiegu zamkniętym.
Zrównoważone produkty jako norma
Nowe przepisy będą opierać się na obowiązującej dyrektywie w sprawie ekoprojektu, która z powodzeniem przyczyniła się do poprawy efektywności energetycznej produktów w UE od prawie 20 lat. Umożliwi to stopniowe ustalanie wymogów w zakresie wydajności i informacji w odniesieniu do kluczowych produktów wprowadzanych do obrotu w UE.
Komisja przyjmie i będzie regularnie aktualizować wykaz produktów określonych na podstawie dogłębnej analizy i kryteriów związanych w szczególności z celami UE w zakresie klimatu, środowiska i efektywności energetycznej. W ten sposób Komisja zapewni przewidywalność i przejrzystość w odniesieniu do tego, które produkty będą objęte rozporządzeniem. Priorytetowo traktowane będą produkty o dużym wpływie, w tym tekstylia (zwłaszcza odzież i obuwie), meble (w tym materace), żelazo i stal, aluminium, opony, farby, smary i chemikalia, a także produkty związane z energią, produkty ICT i inna elektronika.
Nowe wymogi dotyczące ekoprojektu wykraczają poza efektywność energetyczną i będą miały na celu zwiększenie obiegu zamkniętego, obejmując m.in.:
- trwałość produktu, możliwość ponownego użycia, modernizacji i naprawy
- obecność substancji chemicznych, które hamują ponowne użycie i recykling materiałów
- efektywność energetyczna i efektywne gospodarowanie zasobami
- zawartość materiałów z recyklingu
- ślad węglowy i środowiskowy
- dostępne informacje o produkcie, w szczególności cyfrowy paszport produktu.
Ponadto duże przedsiębiorstwa będą musiały co roku ujawniać, ile niesprzedanych produktów konsumpcyjnych usuwają i dlaczego. Oczekuje się, że zdecydowanie zniechęci to przedsiębiorstwa do angażowania się w tę praktykę.
Lepsze informowanie konsumentów
Udostępnione zostanie więcej informacji na temat cech produktów związanych ze zrównoważonym rozwojem, w tym za pośrednictwem cyfrowego paszportu produktu, który pomoże konsumentom i przedsiębiorstwom w dokonywaniu bardziej zrównoważonych wyborów produktów oraz pomoże organom poprawić egzekwowanie wymogów prawnych.
„Paszport” będzie łatwo dostępnym identyfikatorem produktów, który zapewni natychmiastowy dostęp do informacji na temat zrównoważonego charakteru produktu. Będzie ona przydatna nie tylko dla konsumentów, ale również dla organów celnych i organów nadzoru rynku.
Dodatkowe informacje o produkcie można by również przekazywać za pomocą etykiet, podobnie jak powszechnie uznawany unijny znak efektywności energetycznej, który obowiązuje obecnie w przypadku wielu produktów związanych z energią, i można je na przykład wykorzystać do wyświetlania wyników w zakresie możliwości naprawy.
Kolejne kroki
Parlament Europejski i Rada będą teraz musiały formalnie przyjąć nowe rozporządzenie. Po przyjęciu rozporządzenie wejdzie w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym.
Następnie przyjęty zostanie pierwszy plan prac w ramach nowego rozporządzenia w sprawie ekoprojektu dla zrównoważonych produktów, w którym zostanie określone, które produkty będą nim objęte.
ec.europa.eu