UE aktualizuje przepisy dotyczące opakowań w celu osiągnięcia gospodarki o obiegu zamkniętym
W obliczu rosnącego problemu wytwarzania odpadów, Parlament Europejski pracuje nad aktualizacją przepisów dotyczących opakowań i odpadów opakowaniowych. Przyszłe regulacje mają na celu stworzenie gospodarki o obiegu zamkniętym do roku 2050.
Jest wiele rodzajów opakowań - butelki, pojemniki, puszki, pudełka, torby. Są wykonywane z różnych materiałów, takich jak papier, tektura, tworzywa sztuczne, szkło, drewno, metal, i wykorzystywane na wszystkich etapach produkcji. Producenci, przewoźnicy, supermarkety, restauracje, gospodarstwa domowe – wszyscy potrzebują i używają opakowań do ochrony i transportu towarów.
Ile odpadów opakowaniowych wytwarzamy?
Opakowania mają wpływ na środowisko. W 2021 r. każdy mieszkaniec UE wytworzył średnio 189 kilogramów odpadów opakowaniowych. To o ponad 20% więcej niż dziesięć lat temu.
Różne kraje produkują różne ilości odpadów - od zaledwie 74 kg na osobę w Chorwacji, po 246 kg na osobę w Irlandii.
W 2021 r. UE wytworzyła łącznie 84,3 mln ton odpadów opakowaniowych - o 4,8 mln ton więcej niż rok wcześniej. Najwięcej stanowiły papier i tektura (40,3%), następnie tworzywa sztuczne (19%), szkło (18,5%), drewno (17,1%) i metal (4,9%).
W 2021 r. ok. 64% odpadów opakowaniowych zostało poddanych recyklingowi. Ok. 80% zostało odzyskanych, co oznacza, że odpady zostały w taki czy inny sposób przetworzone, aby mogły w przyszłości służyć pożytecznym celom (w tym recyklingowi).
Przepisy UE dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych
Przepisy UE dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych obejmują zarówno projektowanie opakowań, jak i gospodarowanie odpadami. Ich celem jest harmonizacja krajowych środków, zapobieganie wytwarzaniu odpadów oraz zwiększenie ponownego użycia, recyklingu i odzysku. Określają także minimalne wymagania dla opakowań na unijnym rynku.
Przepisy pochodzą z 1994 r. i zostały zmodyfikowane w 2018 roku. Jednym z celów UE jest stworzenie gospodarki o obiegu zamkniętym do 2050 r., dlatego Parlament pracuje nad projektem aktualizacji przepisów przedstawionym przez Komisję Europejską w listopadzie 2022 r.
Czego chce Parlament?
Parlamentarna Komisja Środowiska przyjęła swoje stanowisko w październiku 2023 r. Jej członkowie chcą:
- zakazu sprzedaży bardzo lekkich plastikowych toreb na zakupy
- ustalenia szczegółowych celów dla ograniczenia ilości odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych
- zachęcania do ponownego użycia i ponownego napełniania poprzez ustalenie szczegółowych kryteriów dot. opakowań wielokrotnego użytku i zapewnienie konsumentom możliwości przyniesienia własnego pojemnika na żywność i napoje na wynos
- zakazania stosowania trwałych substancji zanieczyszczających (tzw. 'wiecznych chemikaliów') stosowanych w ognioodpornych lub wodoodpornych opakowaniach na żywność, które mogą mieć wpływ na nasze zdrowie
Kolejne kroki
Parlament zagłosuje nad propozycjami na sesji plenarnej 20-23 listopada 2023 roku. Po przyjęciu stanowiska, będzie gotowy do rozpoczęcia negocjacji z Radą w sprawie ostatecznego kształtu tekstu.
europarl.europa.eu