Dodatkowa praca przed rozkładową godziną rozpoczęcia pracy
Kierownik i dwóch pracowników działu organizacyjnego mają w swoich zakresach czynności wpisaną współpracę z agencją ochrony w zakresie dozoru budynku. Pracownicy ci pracują od godziny 7 do godziny 15. Przyjeżdżają do pracy 20 minut przed godziną 7, żeby odebrać od agencji ochrony klucze i otworzyć zakład pracy. Przy tym zmieniają się i co tydzień inny pracownik otwiera firmę. Czy pracownikom tym należy zaliczać te 20 minut do nadliczbowego czasu pracy?
Wskazany czas jest ewidentnie czasem pracy i stanowi w opisanej sytuacji pracę w godzinach nadliczbowych.
Zgodnie definicją zawartą w art. 151 § 1 kodeksu pracy, pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obwiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, który wynika z obowiązującego danego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy. Pracą jest w tym zakresie wykonywanie czynności na rzecz pracodawcy, co jak najbardziej ma miejsce w sytuacji opisanej w pytaniu. Dodatkowe 20 minut stanowią pracę nadliczbową i powinny być rozliczane według zasad jej dotyczących.
Dodatkowo, w opisanym wyżej przykładzie, praca nadliczbowa nie wynika ze szczególnych potrzeb pracodawcy, a z przyjętej przez pracodawcę organizacji pracy. To zaś jest sprzeczne z przesłankami zlecania pracy nadliczbowej. Warto przemyśleć zmianę organizacji pracy poprzez np. wprowadzenie ruchomych rozkładów czasu pracy pozwalających na rozpoczynanie pracy np. 20 minut wcześniej i jednoczesne kończenie jej 20 minut wcześniej.
Marek Rotkiewicz
Artykuł pochodzi z e-poradni INFORLEX.