Nie będzie możliwości zawierania układów zbiorowych pracy na czas nieokreślony
Związek Pracodawców BCC przedstawił swoje stanowisko ws. projektu ustawy o układach zbiorowych pracy i innych porozumieniach zbiorowych, uznając, że co do zasady wychodzi on naprzeciw oczekiwaniom partnerów społecznych w zakresie uelastycznienia procesów negocjacji układów zbiorowych pracy.
ZP BCC odnotowuje wolę zniesienia pro futuro możliwości zawierania układów zbiorowych pracy na czas nieokreślony. W ocenie ZP BCC projektodawca nie przedstawił jednak argumentów, które przemawiałyby za brakiem możliwości zawierania tego typu układów. Takie rozwiązanie stanowi niezrozumiałą ingerencję w tzw. wolność układową, która jest podobna do zasady swobody umów, z której wynika zarówno wolność przystąpienia do negocjacji, wolność wyboru partnera umowy, jak i wolność zawarcia określonego typu umowy. W szczególności ta ostatnia wydaje się mieć silne umocowanie w postanowieniach Konstytucji RP, w tym art. 2, art. 20 oraz art. 59 ust. 2.
Dodatkowo w projekcie ustawy nie dookreślono jaki jest status prawny Krajowej Ewidencji Układów Zbiorowych Pracy, ani finansowania tej działalności ze środków publicznych. ZP BCC sugeruje, aby rozważyć powierzenie prowadzenia takiej ewidencji Radzie Dialogu Społecznego, która powinna być organem włączonym w krwioobieg procesów negocjowania układów zbiorowych pracy oraz wsparciem dla partnerów społecznych w tym zakresie.
Źródło: Business Centre Club