Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-07-28
Data publikacji: 2023-07-28

Czy należy rozwiązać umowę o pracę, jeżeli pracownik nie dostarczył orzeczenia o zdolności do pracy

Pracownik został zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony. W wyznaczonym dniu stawił się do pracy i przeszedł szkolenie bhp (wstępne i instruktaż stanowiskowy). Pracownik miał jeszcze dostarczyć orzeczenie o zdolności do pracy, bo jak stwierdził w pierwszym dniu pracy, zapomniał je przynieść. Pracodawca zgodził się na to. Po tygodniu okazało się, że orzeczenia o zdolności do pracy nadal nie ma. Skontaktowaliśmy się z przychodnią medycyny pracy, żeby uzyskać kopię tego orzeczenia, jednak dowiedzieliśmy się, że osoba ta faktycznie była umówiona na wizytę, jednak nie stawiła się na badania. Czy możemy zwolnić tego pracownika?

Pracodawca nie może dopuścić do pracy osoby, która nie dostarczyła orzeczenia o zdolności do pracy, a jeśli taka osoba już podjęła pracę (choć nie powinna), należy ją niezwłocznie odsunąć od pracy. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, który nie dostarczył orzeczenia o zdolności do pracy na swoim stanowisku. Optymalnym sposobem zakończenia umowy z takim pracownikiem będzie rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Możliwe jest także zakończenie stosunku pracy za wypowiedzeniem. Orzecznictwo dopuszcza również w wyjątkowych sytuacjach rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania wypowiedzenia.

Pracownik, który nie dostarczył aktualnego orzeczenia o zdolności do pracy, powinien być niezwłocznie odsunięty od wykonywania obowiązków służbowych.

Okres, kiedy pracownik nie świadczy pracy z powodu braku dostarczenia orzeczenia o zdolności do pracy, należy potraktować jako nieobecność usprawiedliwioną niepłatną. Nie ma w tym przypadku podstaw do zakwalifikowania takiego okresu jako przestoju. Taka możliwość powstałaby tylko wtedy, gdyby brak orzeczenia wynikał z okoliczności nieleżących po stronie pracownika.

Magdalena Sybilska-Bonicka

Artykuł jest fragmentem publikacji z Serwisu Prawno - Pracowniczego Nr 15 zatytułowanej: "Czy należy rozwiązać umowę o pracę, jeżeli pracownik nie dostarczył orzeczenia o zdolności do pracy

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00