Wyrok SN z dnia 17 maja 2023 r., sygn. I PSKP 20/22
Funkcjonariusze służby celnej, którzy przyjęli propozycję zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w ramach procesu 'ucywilnienia', mają prawo do odprawy pieniężnej. Pomimo braku bezpośredniego przepisu prawa gwarantującego takie prawo, konieczne jest zastosowanie wykładni funkcjonalnej i systemowej, aby zrekompensować utratę specjalnych uprawnień i warunków związanych z pracą w formacji mundurowej. Ta interpretacja jest zgodna z konstytucyjną zasadą równości w zakresie ochrony praw majątkowych.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Rączka (przewodniczący)
SSN Józef Iwulski (sprawozdawca)
SSN Romualda Spyt
w sprawie z powództwa M.P. przeciwko Skarbowi Państwa - Izbie Administracji Skarbowej w […] o odprawę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 17 maja 2023 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi z dnia 7 stycznia 2021 r., sygn. akt VIII Pa 91/20,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu - Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 10 września 2020 r., X P 1079/19, Sąd Rejonowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi zobowiązał Skarb Państwa - Izbę Administracji Skarbowej w […] do wydania powodowi M.P. świadectwa służby funkcjonariusza Służby Celnej, a następnie Służby Celno-Skarbowej, zgodnie z wzorem określonym w obowiązujących przepisach za okres pozostawania w służbie (pkt l), oddalił powództwo w zakresie odprawy (pkt 2), nie obciążył powoda kosztami procesu (pkt 3).
Powyższe orzeczenie zapadłe w oparciu o następujące ustalenia faktyczne: Powód został zatrudniony w Urzędzie Celnym w Ł. na podstawie umowy o pracę od dnia 2 listopada 1993 r., początkowo na podstawie umów zawartych na czas określony na stanowisku młodszego kontrolera celnego, a od dnia 3 listopada 1996 r. na podstawie umowy zawartej na czas nieokreślony na stanowisku kontrolera celnego. Z dniem 1 sierpnia 2000 r. powód został mianowany do służby stałej w Urzędzie Celnym w Ł. na stanowisko kontrolera celnego ze stopniem służbowym młodszy dyspozytor celny. Poza uposażeniem zasadniczym powód otrzymywał dodatek za stopień służbowy, dodatek za wieloletnią służbę i premią regulaminową. Z dniem 1 lutego 2001 r. powód został mianowany na stanowisko starszego kontrolera celnego. Od 1 maja 2002 r. pełnił służbę w Urzędzie Celnym w P..