Artykuł
Ograniczenia w dokonywaniu korekt faktur oraz korekt deklaracji
Korekta faktury i korekta deklaracji jest prawem, ale w wielu przypadkach także obowiązkiem podatnika. Niekiedy też korekta faktury wymusza korektę deklaracji. Istnieją jednak pewne ograniczenia w dokonywaniu korekt faktur i deklaracji.
Zagadnienie korekty deklaracji reguluje Ordynacja podatkowa, zawierająca przepisy wspólne dla wszystkich podatków, aczkolwiek przepisy ustawy o VAT zawierają też pewne regulacje specyficzne dla tego podatku (np. krótszy termin na wykazanie „zapomnianego” VAT naliczonego, kwestia korekt na bieżąco/wstecz). Z kolei problematykę korekty faktury normuje już tylko ustawa o VAT, która ma tu pierwszeństwo np. przed ustawą o rachunkowości czy przepisami o podatku dochodowym.
1. Przedawnienie zobowiązań podatkowych a prawo do korekty
Przedawnienie wiąże się z tym, że wierzyciel po upływie pewnego czasu nie może już domagać się spełnienia świadczenia, natomiast dłużnik nie ma już obowiązku go spełnić. To oznacza, że termin ten jest graniczny dla złożenia korekty deklaracji czy wystawienia faktury korygującej. Gdy zobowiązanie się przedawniło, podatnik nie może złożyć korekty za ten okres.
1.1. Ustalenie terminu granicznego na dokonywanie korekt deklaracji VAT
Co do zasady zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Już z tej reguły wynika, że praktycznie zawsze rozliczenie grudnia (gdzie termin płatności przypada na styczeń następnego roku) przedawni się rok później, niż rozliczenie pozostałych miesięcy roku (styczeń–listopad).
Ponadto istotna może być uchwała NSA w składzie siedmiu sędziów z 29 czerwca 2009 r. (sygn. akt I FPS 9/08), w której wskazano, że 5-letni termin przedawnienia ma zastosowanie do należności z tytułu zwrotu VAT. Stąd „termin płatności” to termin wymagalności nie tylko zobowiązania, ale i zwrotu podatku. Zatem rozliczenie VAT z wykazanym zwrotem przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności zwrotu VAT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right