Wyrok SN z dnia 22 stycznia 2020 r., sygn. I PK 217/18
Mimo iż ustawa o zwolnieniach grupowych dotyczy jedynie rozwiązania stosunku pracy w drodze wypowiedzenia przez pracodawcę lub porozumienia stron (następującego z inicjatywy pracodawcy), to jednak art. 170 ust. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej wskazuje na "odpowiednie" stosowanie przepisów przewidujących dla pracowników świadczenia z tytułu likwidacji urzędu, co oznacza, że przepisów tych nie stosuje się wprost. To również przemawia za możliwością stosowania art. 8 ustawy o zwolnieniach grupowych do pracowników, których stosunki pracy wygasły w sytuacjach opisanych w art. 170 ust. 1 ustawy wprowadzającej. Prawidłowa wykładnia art. 170 ust. 4 ustawy wprowadzjącej nakazuje, w zakresie przysługującej im odprawy z tytułu wygaśnięcia stosunku pracy na podstawie art. 170 ust. 1 tej ustawy, odpowiednio stosować do pracowników KAS (niebędących funkcjonariuszami ani urzędnikami Służby Cywilnej zatrudnionymi na podstawie mianowania), art. 8 ustawy o zwolnieniach grupowych na podstawie odesłania zawartego w art. 9 ust. 1 ustawy o Służbie Cywilnej.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
Prezes SN Józef lwulski (przewodniczący)
SSN Zbigniew Korzeniowski
SSN Piotr Prusinowski (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa W. L. przeciwko Izbie Administracji Skarbowej w K. o odprawę pieniężną, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 22 stycznia 2020 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 17 maja 2018 r., sygn. akt V Pa (...),
I. uchyla zaskarżony wyrok oraz poprzedzający go wyrok Sądu Rejonowego w K. z dnia 12 grudnia 2017 r. i powództwo oddala.
II. nie obciąża powoda kosztami postępowania za wszystkie instancje.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy w K. wyrokiem z dnia 17 maja 2018 r. oddalił apelację Izby Administracji Skarbowej w K. wniesioną od wyroku Sądu Rejonowego w K. z dnia 12 grudnia 2017 r., w którym zasądzono od pozwanego na rzecz W. L. tytułem oprawy 14.943 zł.