Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-06-22
Data publikacji: 2023-06-22

W przypadku rozwodu albo unieważnienia małżeństwa oszczędności w PPK mogą zostać podzielone między małżonków

Środki z PPK, przypadające byłemu małżonkowi uczestnika PPK w wyniku podziału majątku wspólnego, są przekazywane w formie wypłaty transferowej na jego rachunek PPK. Jeśli były małżonek nie ma rachunku PPK, może otrzymać przypadające mu środki w formie pieniężnej albo przetransferować je na rachunek lokaty terminowej.

Zwrot środków w formie pieniężnej

W przypadku zwrotu środków w formie pieniężnej, na rachunek bankowy lub rachunek w SKOK byłego małżonka uczestnika PPK, trafi 70% przypadających mu środków pochodzących z wpłat sfinansowanych przez podmiot zatrudniający uczestnika PPK oraz 100% przypadających mu środków pochodzących z wpłat sfinansowanych przez uczestnika PPK, po uprzednim pomniejszeniu o 19% zryczałtowany podatek dochodowy (podatek od zysków kapitałowych). Zgromadzone przez uczestnika PPK środki - przypadające byłemu małżonkowi - zostaną pomniejszone o: 30% środków pochodzących z wpłat sfinansowanych przez pracodawcę uczestnika PPK, które trafią do ZUS jako składka na poczet przyszłej emerytury byłego małżonka (jeżeli dla byłego małżonka nie jest prowadzone konto ubezpieczonego w ZUS, środki te trafią na rachunek bankowy wskazany przez ministra właściwego do spraw pracy), a także środki pochodzące z dopłat od państwa (wpłaty powitalnej i dopłat rocznych), które trafią na rachunek bankowy wskazany przez ministra właściwego do spraw pracy.

Wskazanych wyżej pomniejszeń nie dokonuje się, jeżeli były małżonek uczestnika PPK ukończył 60. rok życia lub nabył prawo do emerytury.

Wypłata transferowa na rachunek terminowej lokaty

W sytuacji, gdy były małżonek uczestnika PPK zdecyduje, aby przysługujące mu środki zostały przekazane na rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej w banku albo na rachunek lokaty terminowej w SKOK, instytucja finansowa dokona takiej wypłaty transferowej po okazaniu przez uczestnika PPK potwierdzenia zawarcia umowy o prowadzenie rachunku terminowej lokaty - przewidującej dysponowanie środkami z PPK po osiągnięciu przez byłego małżonka 60. roku życia, na warunkach określonych w art. 99 ust. 1 ustawy o PPK (czyli 25% środków jednorazowo, a 75% w co najmniej 120 miesięcznych ratach albo 100% środków w co najmniej 120 miesięcznych ratach).

Zarówno zwrot środków, jaki i wypłata transferowa na rachunek lokaty terminowej, powinny zostać dokonane w terminie 3 miesięcy od dnia przedstawienia instytucji finansowej przez byłego małżonka uczestnika PPK dowodu, że środki zgromadzone na rachunku PPK uczestnika PPK przypadły temu byłemu małżonkowi.

Źródło: www.mojeppk.pl

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00