Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 26 stycznia 2023 r., sygn. II CSKP 875/22

W kontekście umów kredytowych indeksowanych do waluty obcej, klauzule przeliczeniowe i klauzule ryzyka walutowego są ze sobą ściśle powiązane i nie można ich rozpatrywać oddzielnie. Wyeliminowanie klauzuli przeliczeniowej z umowy powoduje zrywanie powiązania umowy z walutą obcą, co uniemożliwia dalsze stosowne przeliczenia. Ponadto, postanowienia umowy pozwalające bankowi swobodnie kształtować kurs waluty obcej są niedozwolone, gdyż obciążają kredytobiorcę nieprzewidywalnym ryzykiem i naruszają równorzędność stron. W przypadku stwierdzenia, że dane postanowienie umowne ma charakter niedozwolony, konsekwencją jest bezskuteczność tego postanowienia, a umowa w pozostałym zakresie nadal obowiązuje strony. Jednakże, jeżeli eliminacja niedozwolonego postanowienia umownego doprowadzi do takiej deformacji regulacji umownej, że na podstawie pozostałej jej treści nie da się odtworzyć treści praw i obowiązków stron, to nie można przyjąć, iż strony pozostają związane pozostałą częścią umowy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Beata Janiszewska (przewodniczący, sprawozdawca) ‎

SSN Maciej Kowalski 

‎SSN Marcin Łochowski (uzasadnienie)

w sprawie z powództwa M. K., D. K. ‎przeciwko Bank spółce akcyjnej w W. ‎o ustalenie, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 26 stycznia 2023 r. ‎w Izbie Cywilnej w Warszawie, ‎skargi kasacyjnej pozwanego ‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie ‎z 16 czerwca 2020 r., sygn. akt I ACa 540/19,

1. oddala skargę kasacyjną,

2. zasądza od Bank spółki akcyjnej w W. na rzecz M.K. i D.K. kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 16 czerwca 2020 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie zmienił częściowo wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z 21 maja 2019 r. i ustalił nieważność zawartej przez strony umowy kredytu hipotecznego, oddalił apelację powodów w pozostałej części i rozstrzygnął o kosztach procesu za obie instancje.

Sąd Apelacyjny oparł swoje rozstrzygnięcie na następujących ustaleniach faktycznych i rozważaniach prawnych:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00