Zmiany w rozliczaniu szkoleń pracowników
Zgodnie z nowymi zasadami wprowadzonymi do Kodeksu pracy od 26 kwietnia 2023 r. szkolenie pracownika przeprowadzane na podstawie regulacji związkowych, wewnątrzzakładowych lub polecenia przełożonego powinno odbywać się w godzinach pracy pracownika. Jeśli nie jest to możliwe, pracodawca powinien wliczyć czas szkolenia do czasu pracy pracownika, a ponadto pokryć koszt takiego szkolenia.
Nowelizacja Kodeksu pracy wdrażająca do polskiego systemu prawnego dyrektywę work-life balance od 26 kwietnia 2023 r. wprowadziła regulacje dotyczące rozliczania czasu pracy i kosztów szkoleń pracowników. Dotychczas zagadnienia te nie były wprost zawarte w przepisach prawa pracy, a praktyka opierała się na wytycznych resortu pracy i PIP oraz orzecznictwie sądowym.
Szkolenie pracownika a czas pracy
Szkolenia pracowników powinny w miarę możliwości odbywać się w ich godzinach pracy. Jeśli nie jest to możliwe i pracownik uczestniczy w szkoleniu poza jego normalnymi godzinami pracy, czas takiego szkolenia należy wliczyć do czasu pracy szkolącego się pracownika (art. 9413 Kodeksu pracy). Takie zasady obowiązują od 26 kwietnia 2023 r.
Rodzaje szkoleń, do których stosujemy przepisy Kodeksu pracy
Kodeks pracy wyraźnie precyzuje, że zasady w nim uregulowane, dotyczące rozliczania czasu pracy za okres uczestnictwa w szkoleniu, odnoszą się do tych szkoleń, które:
- są niezbędne do wykonywania określonego rodzaju pracy lub pracy na określonym stanowisku;
- odbywają się na podstawie polecenia przełożonego lub wynikają z postanowień:
- układu zbiorowego pracy lub innego porozumienia zbiorowego,
- regulaminu,
- przepisów prawa,
- umowy o pracę.
Przy czym oba warunki, zarówno dotyczący powiązania tematu szkolenia z wykonywaną przez pracownika pracą, jak i ten dotyczący podstawy, na jakiej szkolenie się odbywa, muszą być spełnione łącznie.
Pracodawca wdraża nowy program księgowy, który ma być stosowany w całej firmie od 1 września 2023 r. Wydał więc pracownikom działu księgowości polecenie wzięcia udziału w szkoleniu z obsługi programu, aby nabyli umiejętności konieczne do jego prawidłowego użytkowania. Szkolenie to, ponieważ jest niezbędne do wykonywania zadań w dziale księgowości po wdrożeniu nowego programu i realizowane w wyniku polecenia przełożonego, powinno być zapewnione pracownikom w miarę możliwości w godzinach pracy. Jeśli nie będzie to możliwe, należy każdą godzinę szkolenia odbytego poza normalnym czasem pracy pracowników zakwalifikować jako pracę w godzinach nadliczbowych i w taki sposób rozliczyć.
Czytaj więcej w artykule Monitora Prawa Pracy i Ubezpieczeń Nr 6/2023: "Zmiany w rozliczaniu szkoleń pracowników od 26 kwietnia 2023 r." >>