Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-05-16
Data publikacji: 2023-05-16

Zwolnienie z opodatkowania minimalnym podatkiem dochodowym do 2024 r.

Z dniem 1 stycznia 2022 r. wprowadzona została nowa forma opodatkowania minimalnym podatkiem dochodowym.

W myśl zapisów art. 24ca ustawy CIT podatek ten, w wysokości 10% podstawy opodatkowania, skierowany jest do podatników będących spółkami oraz podatkowymi grupami kapitałowymi, mających siedzibę lub zarząd na terytorium Polski, którzy w ramach działalności operacyjnej ponoszą stratę lub wykazują określony niski wskaźnik dochodowości (udział dochodów w przychodach w wysokości nieprzekraczającej 1%).

Rozwiązanie to miało służyć ograniczeniu działań optymalizacyjnych poprzez opodatkowanie na poziomie minimalnym tych podatników, u których określony dochód lub strata występują permanentnie, a zatem z dużym prawdopodobieństwem w sposób zamierzony. Celem tej regulacji było przy tym ograniczenie nieuzasadnionego wspierania pozycji biznesowej największych grup kapitałowych, z równoczesnym zmniejszeniem bariery wejścia na rynek dla nowych przedsiębiorstw. Działanie to miało także wpłynąć na zwiększenie dochodów budżetowych (m.in. z uwagi na wyeliminowanie zagranicznej luki w podatku CIT), stanowiąc przy tym odzwierciedlenie intencji i kierunku wskazanego przez państwa grupy OECD w zakresie przeciwdziałania unikaniu opodatkowania.

Ważne

Ustawą nowelizującą wprowadzono zwolnienie z opodatkowania minimalnym podatkiem dochodowym na okres 2 lat (art. 38ec updop). Podatnicy zobowiązani do zapłaty podatku minimalnego, o którym mowa w art. 24ca updop, nie będą zobowiązani do zapłaty tego podatku w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. W przypadku podatników, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2024 r., a zakończy się po 31 grudnia 2023 r., zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku minimalnego stosuje się do końca tego roku podatkowego.

Dodatkowo regulacje dotyczące tego podatku zostały znacząco zmienione. Najważniejsze zmiany to:

  • zwiększenie wskaźnika rentowności decydującego o "wejściu" w zakres opodatkowania minimalnym podatkiem dochodowym (z 1% na 2%),
  • zmiany w wyłączeniach z kosztów uzyskania przychodów przy obliczaniu progu rentowności,
  • zmiany w zakresie kalkulacji podstawy opodatkowania podatkiem minimalnym,
  • modyfikacja wyłączeń z podstawy opodatkowania,
  • wprowadzenie nowych zwolnień podmiotowych.

Czytaj więcej w artykule Biuletynu VAT Nr 5/2023: "Najważniejsze zmiany w CIT w 2023 roku" >>

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00