Do 31 maja poinformuj ZUS o przychodach pracowników pobierających zasiłki lub świadczenia przedemerytalne
Płatnicy składek zatrudniający osoby pobierające zasiłki i świadczenia przedemerytalne mają obowiązek potwierdzić zaświadczeniem wysokość otrzymanych przez te osoby z tytułu zatrudnienia przychodów, które stanowią podstawę wymiaru obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. ZUS rozliczy świadczeniobiorcę w zakresie pobranych przez niego zasiłków i świadczeń przedemerytalnych. Wystawiane obecnie zaświadczenia powinny obejmować okres od 1 marca 2022 r. do 28 lutego 2023 r. Termin ich złożenia upływa 31 maja 2023 r.
Do 31 maja 2023 r. płatnicy składek mają obowiązek przekazać ZUS w formie zaświadczenia informację o uzyskanych przez beneficjenta zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego przychodach z tytułu zatrudnienia oraz wypłaconych świadczeniach w razie choroby i macierzyństwa. Jest ona podstawą do rozliczenia przez ZUS pobranych zasiłków i świadczeń przedemerytalnych. Rekomenduje się, aby przychody były wykazywane w podziale na miesiące. Nie ma obowiązującego wzoru tego zaświadczenia, a zatem płatnik ma pewną dowolność w jego konstrukcji.
Obowiązek powiadomienia ZUS o wysokości przychodu osiąganego przez osobę uprawnioną do tych świadczeń spoczywa zatem - w zależności od rodzaju wykonywanej działalności - na:
- pracodawcy,
- zleceniodawcy lub
- właściwej jednostce organizacyjnej (w przypadku osoby pełniącej służbę).
Dane, które powinny znaleźć się w zaświadczeniu o przychodzie
Zaświadczenie powinno zawierać dane pozwalające bez wątpliwości zidentyfikować płatnika (nazwa, dane adresowe, NIP, REGON lub PESEL w przypadku osoby fizycznej), świadczeniobiorcę (imię, nazwisko, dane adresowe, numer pobieranego świadczenia), organ rentowy właściwy dla ubezpieczonego i wysokość przychodów stanowiących podstawę wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe, uzyskanych:
- z zatrudnienia (m.in. stosunek pracy, służbowy, spółdzielcza umowa o pracę, praca nakładcza, umowa zlecenia, umowa agencyjna, umowa o świadczenie usług, a także współpraca przy realizacji przedmiotu tych umów cywilnoprawnych, oraz umowy cywilnoprawne zawierane z własnym pracodawcą),
- ze służby (m.in. policja, wojsko),
- z innej pracy zarobkowej albo prowadzenia pozarolniczej działalności (m.in. jako członek rady nadzorczej, posiadający mandat senatora czy posła)
- w tym z tytułu ww. działalności wykonywanej za granicą.
Wykazaniu podlegają również przychody osób wyłączonych z obowiązku ubezpieczenia społecznego z uwagi na podleganie temu obowiązkowi z innego tytułu, np. zbieg dwóch umów zlecenia, który pozwala na objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami (pod ustawowymi warunkami) tylko z jednej z nich.
Przychodem są również kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, wypłacanego na podstawie przepisów Kodeksu pracy, a także kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego. Świadczenia te należy przedstawić w zaświadczeniu (z podaniem rodzaju, kwoty i okresu, za który była należna tego rodzaju wypłata).
Zaświadczenie powinno zawierać przychody faktycznie wypłacone i w faktycznie otrzymanej wysokości. Oznacza to, że nie należy wykazywać przychodów, które co prawda zostały przyznane, ale ubezpieczony ich nie otrzymał, albo przyznano mu świadczenie, które zostało wypłacone w części - wówczas trzeba wykazać tylko tę część otrzymaną.
Artykuł pochodzi z Monitora Prawa Pracy i Ubezpieczeń Nr 5: "31 maja 2023 r. upływa termin na poinformowanie ZUS o przychodach pracowników pobierających jednocześnie zasiłki lub świadczenia przedemerytalne"