Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-04-21
Data publikacji: 2023-04-21

Faktury 2023 - zmiana nabywcy na fakturze

Optyk sprzedał okulary osobie fizycznej, która do wystawienia faktury podała dane (w tym NIP) swojego pracodawcy. Po dwóch tygodniach osoba ta zwróciła się do optyka z prośbą o zmianę nabywcy na fakturze na siebie. Czy optyk może wystawić fakturę korygującą zmieniającą w ten sposób nabywcę?

Stwierdzenie pomyłki w jakiejkolwiek pozycji faktury skutkuje obowiązkiem wystawienia faktury korygującej. Fakturę korygującą wystawia się, między innymi, jeżeli na fakturze pierwotnej został błędnie wskazany nabywca. 

Istnieją przy tym wątpliwości, czy w takich przypadkach należy wystawiać jedynie fakturę korygującą dane nabywcy, czy też fakturę korygującą „zerującą” i nową fakturę na dane właściwego nabywcy

W ocenie autora zawsze prawidłowe jest to pierwsze postępowanie, ale w wyjaśnieniach organów podatkowych można się również spotkać z częściowo odmiennym stanowiskiem.

 Z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 września 2018 r. (0112-KDIL2-3.4012.330.2018.2.WB) wynika bowiem, że należy wyróżnić dwie sytuacje, tj.:

  • gdy wystawiona przez upoważniony do tego podmiot faktura z błędnie wskazanym nabywcą (w zakresie jego nazwy) została jednak doręczona właściwemu nabywcy towaru/usługi, wówczas zdaniem organu podatkowego należy wystawić jedynie fakturę korygującą dane nabywcy oraz 
  • gdy wystawioną przez upoważniony do tego podmiot fakturę otrzymał podmiot, który w rzeczywistości nie był stroną transakcji, tj. nie nabył faktycznie towaru/usługi od wystawcy faktury, wówczas zdaniem organu podatkowego należy wystawić jedynie fakturę korygującą „zerującą” oraz nową fakturę. 

Mając to na uwadze, zauważyć należy, że w przedstawionej sytuacji faktura została wydana osobie fizycznej, która – jak się okazało – jest nabywcą okularów (nie zaś dokonała zakupu w imieniu firmy). W konsekwencji właściwe jest w tym przypadku wystawienie faktury korygującej dane nabywcy. Należy zatem przyjąć, że nie ma przeszkód, aby w przedstawionej sytuacji optyk wystawił fakturę korygującą zmieniającą dane nabywcy na fakturze na imię i nazwisko klienta. 

Jeżeli przy tym optyk prowadzi ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej, towarzyszyć temu będzie konieczność zaewidencjonowania przedmiotowej sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej (jeżeli w związku z potraktowaniem sprzedaży jako „firmowej” paragon nie został wystawiony) lub skorygowanie NIP nabywcy wskazanego na fakturze (jeżeli przedmiotowa sprzedaż poza fakturą została również udokumentowana paragonem z NIP nabywcy).

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00