14 dni urlopu wypoczynkowego. Prawo czy obowiązek pracownika?
Urlop wypoczynkowy to podstawowe i niezbywalne prawo każdego pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Zgodnie z Kodeksem pracy, co najmniej jedna część urlopu powinna obejmować 14 kolejnych dni kalendarzowych. W praktyce jednak wciąż pojawiają się wątpliwości - czy pracodawca może odmówić udzielenia takiego urlopu, a pracownik – zrezygnować z jego wykorzystania?
Ustalanie wymiaru i udzielanie urlopów wypoczynkowych – odpowiedzi na 10 pytań z praktyki »
Urlop wypoczynkowy - zasady udzielania
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy każdemu pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. W zależności od stażu pracy, w przypadku osoby zatrudnionej na cały etat, wynosi on 20 albo 26 dni. Wyjątek od tej zasady dotyczy roku kalendarzowego, w którym zatrudniony podjął pracę po raz pierwszy. Wówczas urlop nalicza mu się proporcjonalnie w kolejnych miesiącach. Podobnie jest w przypadku zmiany miejsca zatrudnienia w trakcie roku. Wówczas pracownikowi przysługuje urlop proporcjonalny do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.
Zasadą jest, że urlop wypoczynkowy powinien być udzielany w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Przy udzielaniu urlopu wypoczynkowego jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.
Przepisy co do zasady zobowiązują pracodawcę do udzielenia urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym prawo do urlopu zostało nabyte. W konsekwencji pracodawca jest zobowiązany w każdym roku kalendarzowym tak organizować pracę, aby każdy pracownik mógł skorzystać z uprawnień urlopowych w pełnym wymiarze, w roku, w którym nabył prawo do urlopu. Niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego pracodawca powinien udzielić pracownikowi najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego.
Podział urlopu na części
Pracownik ma prawo do nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, że powinien on wykorzystać cały przysługujący mu urlop wypoczynkowy na dany rok w jednej części. Od tej zasady przewidziano wyjątek, zgodnie z którym na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych - zgodnie z art. 162 Kodeksu pracy. Przepis ten ustanawia zasadę udzielania całego urlopu wypoczynkowego w jednym ciągu oraz wyjątek od tej zasady, oparty na wniosku pracownika, dotyczący podziału urlopu na części z zastrzeżeniem, że jedna część wypoczynku powinna trwać nieprzerwanie 14 dni kalendarzowych.
Nie chodzi o 14 dni urlopu, ale o udzielenie urlopu w taki sposób, aby jego długość łącznie z dniami wolnymi dla pracownika – wolnymi z uwagi na rozkład czasu pracy (np. weekendy, święta), wynikającymi z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, przypadającymi w trakcie urlopu lub bezpośrednio po jego zakończeniu – dawały sumę 14 dni kalendarzowych.
Mimo ustanowionych w Kodeksie pracy zasad udzielania urlopu wypoczynkowego wciąż występują przypadki, że pracodawca nie wyraża zgody na udzielenie pracownikom urlopu wypoczynkowego w wymiarze 14 kolejnych dni kalendarzowych. Bywają również sytuacje, że to pracownicy nie widzą potrzeby wykorzystywania urlopu w większym wymiarze.
PIP podkreśla, iż nadmierne rozdrabnianie urlopu udzielanego na wniosek pracownika jest sprzeczne z treścią art. 162 k.p., ale nie stanowi wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Brak jakichkolwiek sankcji dla pracodawcy za niedopełnienie wymogu udzielenia urlopu w wymiarze nie krótszym niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Inaczej jest w sytuacji, gdy pracodawca nagminnie odmawia pracownikowi udzielenia na jego wniosek urlopu wypoczynkowego w wymiarze 14 dni. Inspektor pracy może wówczas skierować do pracodawcy polecenie lub wystąpienie pokontrolne wskazujące potrzebę usunięcia stwierdzonych naruszeń. Pracodawca nie może zmusić pracownika do wzięcia urlopu w określonym terminie, ale jednocześnie nie może uniemożliwiać mu skorzystania z tego prawa.
Źródło: INFORLEX/PIP
Oprac. Katarzyna Bogucka
Przeczytaj więcej na ten temat: Urlopy wypoczynkowe. Udzielanie, ustalanie wymiaru i rozliczanie wynagrodzenia »

Urlopy wypoczynkowe
Urlopy wypoczynkowe