Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę
W sytuacji gdy pracodawca udziela urlopu w okresie wypowiedzenia, obowiązkiem pracownika jest wykorzystanie przysługującego urlopu. Nie ma przeciwwskazań, aby w okresie wypowiedzenia pracownik wykorzystywał zarówno urlop bieżący, jak i urlop zaległy. Gdy okres wypowiedzenia jest zbyt krótki na wykorzystanie urlopu, pracodawca ma obowiązek wypłacić ekwiwalent urlopowy.
zmiana pracy odejście zwolnienie się wypowiedzenie umowy
Jak rozliczyć urlop wypoczynkowy - krok po kroku >>>
Urlopy wypoczynkowe i świadczenia z ZFŚS w pytaniach i odpowiedziach >>>
Urlop wypoczynkowy bez wniosku pracownika
Należy podkreślić, że nie można mylić zobowiązania pracodawcy w zakresie wykorzystania urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia z jednostronną decyzją pracodawcy w zakresie zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy nie oznacza, iż pracownik wykorzystuje urlop wypoczynkowy.
Warto także pamiętać, że udzielenia przez pracodawcę urlopu w okresie wypowiedzenia nie musi poprzedzać skierowanie przez pracownika stosownego wniosku w tej sprawie. Tym samym pracodawca ma możliwość udzielenia urlopu w okresie wypowiedzenia bez wniosku pracownika, a nawet wbrew jego woli. Początkiem biegu terminu, w którym pracodawca nabywa prawo do udzielenia pracownikowi urlopu, nawet wbrew woli pracownika, jest złożenie oświadczenia woli w sprawie wypowiedzenia umowy o pracę. Tym samym pracownik może być zobowiązany do rozpoczęcia wykorzystywania uprawnienia urlopowego już od dnia następnego po dniu, w którym oświadczenie woli w sprawie wypowiedzenia umowy zostało skutecznie złożone.
Podczas okresu wypowiedzenia umowy o pracę pracodawca może udzielić urlopu wypoczynkowego w drodze jednostronnej decyzji, bez wniosku pracownika. Nie ma znaczenia czy rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z inicjatywy pracownika, czy pracodawcy.
Jednostronne wysłanie pracownika na urlop wypoczynkowy nie dotyczy przypadku, w którym pracodawca wypowiada pracownikowi warunki zatrudnienia.
Pracodawca zdecydował się zmodyfikować warunki pracy i płacy dwóm pracownikom w trybie wypowiedzenia zmieniającego. Jeden pracownik przyjął propozycję pracodawcy, drugi pracownik nie zaakceptował nowych warunków zatrudnienia. W przypadku drugiego pracownika odmowa przyjęcia wypowiedzenia zmieniającego będzie skutkowała rozwiązaniem stosunku pracy wraz z upływem okresu wypowiedzenia. W takim przypadku pracodawca będzie miał prawo wysłać tego pracownika na urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia.
Co z niewykorzystanym urlopem wypoczynkowym
W przypadku gdy pracownik nie wykorzystał przysługującego mu urlopu wypoczynkowego w całości lub w części, a dochodzi do rozwiązania umowy o pracę, pracodawca musi wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przysługuje wyłącznie w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.
Ekwiwalent przysługuje wyłącznie w przypadku niewykorzystania należnego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy (art. 171 § 1 Kodeksu pracy).
Prawo do ekwiwalentu pieniężnego pracownik nabywa w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy i w tym dniu ekwiwalent powinien zostać mu wypłacony. Jeżeli przykładowo wynagrodzenie jest wypłacane 10 dnia następnego miesiąca kalendarzowego za miesiąc, za który przysługuje, a okres zatrudnienia ustaje z końcem poprzedniego miesiąca, ekwiwalent należy wypłacić w ostatnim dniu trwania stosunku pracy (wyrok SN z 29 marca 2001 r., I PKN 336/00, OSNP 2003/1/14).
Pracodawca nie może wypłacić ekwiwalentu w zamian za urlop, który może być wykorzystany w naturze.
Ekwiwalentu można nie wypłacać, gdy pracownik bezpośrednio po rozwiązaniu umowy o pracę zawiera z tym samym pracodawcą kolejną taką umowę i zgodzi się na wykorzystanie urlopu w naturze podczas pozostawania w zatrudnieniu w ramach kolejnej umowy. Istotne jest, aby kolejna umowa o pracę została zawarta w taki sposób, by pracownik pozostał w stosunku pracy bez żadnej, nawet jednodniowej przerwy.
Opracowanie: Katarzyna Bogucka