Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Formularz

TEMATY:
TEMATY:

Oświadczenie dotyczące informacji o ryzyku zawodowym

Podstawa prawna: 
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 2022 poz. 1510).

 
Pobierz

Objaśnienie:

Pracodawca jest zobowiązany do oceny i dokumentowania ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą oraz stosowania niezbędnych środków profilaktycznych, które to ryzyko zmniejszają. Biorąc pod uwagę wagę zagadnienia, ustawodawca zobowiązał go również do informowania pracowników o tymże ryzyku oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami (art. 226 k.p.). Przekazanie pracownikowi informacji jest niezbędne nie tylko w przypadku zatrudniania na stanowiskach powszechnie uznawanych za związane z ryzykiem, np. na stanowisku kierowcy, ale na każdym stanowisku pracy.

Podobnie jak w przypadku wymiaru urlopu czy okresu wypowiedzenia także informowanie o ryzyku zawodowym ma charakter obowiązku ciągłego i w przypadku zmian w zakresie ryzyka czy też pojawienia się nowych zagrożeń pracodawca jest zobowiązany do "aktualizowania" przekazanych informacji - nie należy o tym zapominać w przypadku zatrudniania pracownika w ramach rekrutacji wewnętrznej.

Ustawodawca nie określił sposobu, w jaki pracodawca powinien przekazywać pracownikom informację o ryzyku zawodowym. Powinien on wynikać z obowiązującego w danym zakładzie regulaminu pracy (art. 1041 § 1 pkt 8 k.p.). W praktyce przekazanie informacji o ryzyku zawodowym ma najczęściej miejsce w trakcie szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00