Ograniczenie uznawania praktyki zawodowej w postępowaniu kwalifikacyjnym na uprawnienia zawodowe z geodezji i kartografii
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. Zmiana ma usprawnić przeprowadzanie postępowań kwalifikacyjnych o nadanie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.
W uzasadnieniu do projektu zmiany wskazano, że według analizy Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii obecnie opłaty wnoszone przez osoby ubiegające się o nadanie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii nie pokrywają wydatków związanych z przeprowadzaniem postępowań kwalifikacyjnych.
Zaproponowane w projekcie rozwiązania mają zniwelować dysproporcje między wpływami z tytułu opłat za postępowanie kwalifikacyjne i kosztami tych postępowań. Dla osiągnięcia tego celu, projekt rozporządzenia wprowadza zmiany:
- zmniejszenie składu zespołów kwalifikacyjnych przeprowadzających postępowanie kwalifikacyjne z pięciu do czterech osób;
- wprowadzenie mechanizmu waloryzacji opłaty za postępowanie kwalifikacyjne w oparciu o wysokość kwoty przeciętnego wynagrodzenia w czwartym kwartale roku poprzedniego ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, pierwsza waloryzacja opłaty za postępowanie kwalifikacyjne nastąpi w 2024 r.
Projekt rozporządzenia wprowadza też zmianę zasad uznawania przez komisję kwalifikacyjną odbytej praktyki zawodowej przez osoby ubiegające się o uzyskanie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii:
- uznawana będzie praktyka zawodowa zdobyta do 15 lat przed złożeniem wniosku o nadanie uprawnień.
Uzasadniono to faktem znacznych zmian przepisów z dziedziny geodezji i kartografii oraz sposobu wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych na przestrzeni lat. Dlatego uznano, że osoba ubiegająca się o nadanie uprawnień zawodowych powinna posiadać praktykę zawodową odpowiadającą współczesnym realiom.
Dla wniosków złożonych przed dniem wejścia w życie tej zmiany wysokość opłat będzie ustalana na dotychczasowych zasadach. Postępowania wszczęte i niezakończone przed wejściem w życie zmiany też będą prowadzone na dotychczasowych zasadach, nie będzie zmiany składów poszczególnych zespołów w trakcie toczących się postępowań.
Według uzasadnienia zakłada się, że zmiana rozporządzenia wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jego publikacji w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem § 1 pkt 1 dotyczącego ograniczenia możliwości uznania praktyki zawodowej, ten przepis wejdzie w życie 1 stycznia 2026 r.
Redakcja INFORLEX