Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-04-06
Data publikacji: 2023-04-06

Kiedy dochód przeznaczony na organizację bankietów nie skorzysta ze zwolnienia z CIT

Organizacja bankietów nie zawiera się w pojęciu działalności statutowej jako korzystającej ze zwolnienia z CIT. Tym samym przeznaczenie dochodów na organizację bankietów nie spełnia warunku do zastosowania wobec tych dochodów zwolnienia z CIT - wyrok NSA z 12 października 2022 r., sygn. akt II FSK 145/20.

Przypomnijmy, że zwolnienie z CIT przewidziane we wspomnianym art. 17 ust. 1 pkt 4 updop obejmuje działalność naukową, naukowo-techniczną, oświatową, kulturalną, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego. Ilekroć więc jakieś stowarzyszenie, fundacja czy inna jeszcze jednostka organizacyjna prowadzi działalność w tych obszarach, to powinna wziąć pod uwagę rozstrzygniecie sądu. Przykładowo, jeśli uczelnia zechce zorganizować bankiet z okazji rozpoczęcia roku akademickiego albo klub sportowy - z okazji pomyślnego zakończenia rozgrywek, to wszystkim życzymy miłej zabawy, ale radzimy organizować je z założeniem, że kwota wydana na organizację bankietu nie korzysta ze zwolnienia z CIT.

Rozstrzygnięcie opisanej sprawy przez sądy może się wydawać surowe i formalistyczne, bo przecież tego typu bankiety są jak najbardziej zakorzenione w zwyczajach społecznych i nie stanowią żadnego nadużycia. Sądy jednak traktują zwolnienia podatkowe jako wyjątki, a wyjątki należy interpretować ściśle, a więc bardzo formalistycznie. Dotyczy to wszystkich zwolnień, a więc, przykładowo, także dochodów spółdzielni wspólnot mieszkaniowych przeznaczanych "na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych" (art. 17 ust. 1 pkt 44 updop). Wspomniany kierunek wykładni oznacza nic innego jak to, że wydatki na piknik dla mieszkańców ze zwolnienia skorzystać nie mogą.

Jedna kwestia jest ważna. Otóż dochód danej jednostki działającej w którejś z wymienionych sfer może pochodzić z dotacji ze środków publicznych i korzystać ze zwolnienia z CIT tylko z tego tytułu, że jest to taka właśnie dotacja. Jeśli tak jest i warunki udzielenia dotacji przewidują organizację wydarzenia takiego typu jak bankiet, to dochód wydatkowany na bankiet korzysta ze zwolnienia z CIT, ale nie na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 updop, tylko na podstawie innego punktu zamieszczonego w tym artykule, a dotyczącego dotacji. Jest ich kilka.

Oprac. Krzysztof Janczukowicz

Czytaj więcej w artykule: "Kiedy dochód przeznaczony na organizację bankietów nie skorzysta ze zwolnienia z CIT - wyrok NSA" >>

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00