Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.552.2022.2.WK

Brak opodatkowania przekazania przez Gminę na rzecz Wykonawcy środków pieniężnych na zakup nagrody rzeczowej i przekazanie laureatom nagród pieniężnych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

31 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 26 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy w związku z udzielanym zamówieniem publicznym organizacji i przeprowadzenia loterii promocyjnej „(…)” wynagrodzenie Wykonawcy opodatkowane podatkiem od towarów i usług, i udokumentowane fakturą powinno obejmować środki pieniężne przekazane przez zamawiającą Gminę na zakup nagrody rzeczowej i przekazanie laureatom nagród pieniężnych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 grudnia 2022 r. (wpływ 27 grudnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego (ostatecznie sformułowany w piśmie z 20 grudnia 2022 r.)

Gmina A posiada status podatnika VAT czynnego o numerze NIP: (...). Jako jednostka samorządu terytorialnego posiada osobowość prawną nadaną ustawowo przez art. 165 Konstytucji RP oraz art. 2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2022 r. poz. 559, 583, 1005, 1079, 1561), zwaną dalej „usg”. Zadania własne gminy określone są w art. 7 usg oraz uszczegółowione w przepisach szczególnych, konkretyzujących ich realizację. Zgodnie z art. 7 usg, zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy.

Zadania te obejmują w szczególności sprawy:

1)ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej,

2)gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego,

3)wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz,

3a) działalności w zakresie telekomunikacji,

4)lokalnego transportu zbiorowego,

5)ochrony zdrowia,

6)pomocy społecznej, w tym ośrodków i zakładów opiekuńczych,

6a) wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej,

7)gminnego budownictwa mieszkaniowego,

8)edukacji publicznej,

9)kultury, w tym bibliotek gminnych i innych instytucji kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami,

10)kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych,

11)targowisk i hal targowych,

12)zieleni gminnej i zadrzewień,

13)cmentarzy gminnych,

14)porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej, w tym wyposażenia i utrzymania gminnego magazynu przeciwpowodziowego,

15)utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych,

16)polityki prorodzinnej, w tym zapewnienia kobietom w ciąży opieki socjalnej, medycznej i prawnej,

17)wspierania i upowszechniania idei samorządowej, w tym tworzenia warunków do działania i rozwoju jednostek pomocniczych i wdrażania programów pobudzania aktywności obywatelskiej,

18)promocji gminy,

19)współpracy i działalności na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,

20)współpracy ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw.

Przypomnienia wymaga też fakt, iż Gmina oprócz zadań własnych realizuje wiele zadań zleconych – co wynika z art. 166 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, który stanowi, iż ,,jeżeli wynika to z uzasadnionych potrzeb państwa, ustawa może zlecić jednostkom samorządu terytorialnego wykonywanie innych zadań publicznych”. Ustawa określa tryb przekazywania i sposób wykonywania zadań zleconych.

Zgodnie z art 11a ust. 1 usg, organami gminy są:

1)rada gminy,

2)wójt (burmistrz, prezydent miasta).

W myśl art. 26 ust. 1 usg, organem wykonawczym gminy jest wójt, zaś zgodnie z ust. 4 w miastach powyżej 100 000 mieszkańców organem wykonawczym jest prezydent miasta. Wójt wykonuje swoje zadania za pośrednictwem urzędu, którego jest kierownikiem (art. 33 ust. 1 usg). Zgodnie z art. 91 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1526), zwanej dalej „usp”, prawa powiatu przysługują miastom, które 31 grudnia 1998 r. liczyły więcej niż 100 000 mieszkańców (...). Miastem takim jest więc Gmina A.

Zadania powiatu określone są w art. 4 usp.

Tak więc, do zadań gminy będącej miastem na prawach powiatu oprócz zadań nałożonych przez usg dochodzą także zadania nałożone przez usp.

Zgodnie z art. 9 pkt 2, 3 i 4 ustawy 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305 ze zm.) zwanej dalej u. f. p., sektor finansów publicznych tworzą m.in. jednostki samorządu terytorialnego, jednostki budżetowe oraz samorządowe zakłady budżetowe.

Jednostkami budżetowymi, zgodnie z art. 11 u. f. p, są jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych nieposiadające osobowości prawnej, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek odpowiednio dochodów budżetu państwa albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego, działające na podstawie statutu określającego w szczególności ich nazwę, siedzibę i przedmiot działalności. Podstawą gospodarki finansowej jednostki budżetowej jest plan dochodów i wydatków, zwany dalej „planem finansowym jednostki budżetowej”.

Na skutek wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 29 września 2015 r. w sprawie C-276/14 stwierdzone zostało, iż gminna jednostka organizacyjna, której działalność gospodarcza nie spełnia kryterium samodzielności w rozumieniu art. 9 ust. 1 dyrektywy 2006/112/WE, nie może być uznana za podatnika podatku od wartości dodanej odrębnie od gminy, w której skład jednostka ta wchodzi. W konsekwencji tego należy uznać, że samorządowe jednostki budżetowe nie posiadają odrębności podatkowej na gruncie przepisów o VAT, zatem wszelkie czynności przez nie dokonywane powinny być rozliczane przez jednostkę samorządu terytorialnego, która je utworzyła. Mając na uwadze powyższe rozstrzygnięcie TSUE za obowiązkowe uznano „scentralizowanie” w samorządach rozliczeń w zakresie podatku VAT. Termin obowiązkowej centralizacji podatkowej dotyczącej podatku VAT w samorządach został określony komunikatem Ministerstwa Finansów opublikowanym 15 stycznia 2016 r. na dzień 1 stycznia 2017 r. Zatem Gmina A od tego właśnie terminu rozpoczęła scentralizowane rozliczanie podatku od towarów i usług, tj. procesem tym objęte zostały wraz z Urzędem Miasta A wszystkie gminne jednostki budżetowe oraz samorządowy zakład budżetowy. Formalną podstawę ww działania stanowi art. 3 ustawy z 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2018 r. poz 280).

Kwestie dochodów jednostek samorządu terytorialnego reguluje ustawa z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1672 ze zm.).

W myśl art. 1 ust. 1 ustawa ta określa:

1)źródła dochodów jednostek samorządu terytorialnego oraz zasady ustalania i gromadzenia tych dochodów,

2)zasady ustalania i przekazywania subwencji ogólnej oraz dotacji celowych z budżetu państwa.

Zgodnie z art. 3 ust. 1, dochodami jednostek samorządu terytorialnego są:

1)dochody własne,

2)subwencja ogólna,

3)dotacje celowe z budżetu państwa.

Na podstawie ust. 2 w rozumieniu ustawy, dochodami własnymi jednostek samorządu terytorialnego są również udziały we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz z podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 wysokość udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych, od podatników tego podatku zamieszkałych na obszarze gminy wynosi 39,34% z zastrzeżeniem art. 89.

W świetle ww. uregulowań w interesie gmin w Polsce, w tym Wnioskodawcy, leży aby wszyscy mieszkańcy będący podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych rozliczali się z ww. podatku wg faktycznego miejsca zamieszkania w A, gdyż niekorzystna i odbijająca się negatywnie na finansach samorządu Miasta A jest sytuacja, w której osoby faktycznie zamieszkujące w A i korzystające z oferowanych przez Gminę A usług publicznych rozliczają się z podatku dochodowego od osób fizycznych wg miejsca zameldowania, nie zaś wg miejsca faktycznego zamieszkania. Rozliczanie się wg miejsca faktycznego zamieszkania zgodne jest z przepisami ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.) – art. 45 ust. 1b.

Aby spopularyzować rozliczanie się z podatku dochodowego od osób fizycznych wg faktycznego miejsca zamieszkania osoby zamieszkującej w A, jak też realizując zadania wynikające z art. 7 ust. 1 pkt 1, pkt 18 ustawy o samorządzie gminnym, tj. promocję Gminy Wnioskodawca postanowił ogłosić w najbliższym czasie przetarg w trybie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.) na wybór wykonawcy odpowiedzialnego za zorganizowanie loterii promocyjnej pn. „(…)”. W loterii może wziąć udział każda osoba fizyczna, która ukończyła 18 lat i złoży zeznanie podatkowe PIT za rok 2022 w jednym z urzędów skarbowych w A, właściwym ze względu na swoje miejsce zamieszkania, w której wskaże Miasto A jako jej miejsce zamieszkania, a także zgłosi się do Loterii w okresie przyjmowania zgłoszeń oraz spełnia pozostałe postanowienia i warunki Regulaminu. Główną nagrodą dla laureata będzie samochód osobowy. Pozostali laureaci będą mogli otrzymać inne nagrody o mniejszej wartości.

W myśl art. 14s § 1 Ordynacji podatkowej, z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej może wystąpić zamawiający w rozumieniu ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych w zakresie mającym wpływ na sposób obliczenia ceny w związku z udzielanym zamówieniem publicznym, podmiot publiczny w rozumieniu ustawy z 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym w zakresie mającym wpływ na sposób obliczenia wynagrodzenia w związku z zawieraną umową o partnerstwie publiczno- prywatnym, lub zamawiający w rozumieniu ustawy z 21 października 2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi w zakresie mającym wpływ na sposób obliczenia wynagrodzenia koncesjonariusza wraz z ewentualną płatnością od zamawiającego w związku z zawieraną umową koncesji na roboty budowlane lub usługi.

Biorąc powyższe pod uwagę Wnioskodawca będący zamawiającym w rozumieniu przepisów Prawa zamówień publicznych postanowił w związku z wątpliwościami związanymi ze zleceniem ww. zamówienia publicznego wystąpić o wydanie interpretacji indywidualnej.

Sporządzając dokumentację przetargową, w tym wzór umowy stanowiący załącznik do Specyfikacji Warunków Zamówienia (dalej: SWZ) Wnioskodawca powziął wątpliwości co do sposobu obliczenia ceny w związku z ww. udzielanym zamówieniem publicznym, w tym sposobu udokumentowania środków finansowych przekazywanych Wykonawcy z tytułu udzielanego zamówienia.

W ramach wykonania przedmiotu umowy, o którym mowa, Wykonawca będzie zobowiązany m.in. do:

-opracowania zasad i schematu działania Loterii, w uzgodnieniu z Zamawiającym, w terminie do 10 dni roboczych od dnia zawarcia Umowy;

-przygotowania Regulaminu Loterii, w uzgodnieniu z Zamawiającym, w terminie do 10 dni roboczych od dnia zawarcia Umowy;

-ustanowienia wymaganego ustawą o grach hazardowych zabezpieczenia wypłaty nagród poprzez uzyskanie gwarancji bankowych wypłaty nagród na potrzeby Loterii, na kwotę stanowiącą równowartość nagród przewidzianych do wręczenia laureatom Loterii zgodnie z Regulaminem Loterii, przy czym Wykonawca zobowiązuje się do wystąpienia o gwarancję bankową w terminie nie później niż 5 dni roboczych od dnia zawarcia Umowy;

-uzyskania zezwolenia na przeprowadzenie loterii, w tym: wystąpienia z wnioskiem do właściwego terytorialnie Dyrektora (...), w terminie nie później niż 2 dni robocze od dnia otrzymania gwarancji bankowej, w celu uzyskania decyzji umożliwiającej urządzenie Loterii. W złożonym wniosku Wykonawca będzie wskazany jako podmiot urządzający Loterię – organizator Loterii. Wykonawca jest zobowiązany przesłać Zamawiającemu potwierdzenie daty wpływu wniosku do Dyrektora (...);

-niezwłocznego dostarczenia Zamawiającemu kopii uzyskanej decyzji zezwalającej na urządzenie Loterii promocyjnej oraz decyzji bankowej, o których mowa wyżej;

-przygotowania i druku minimum 2000 egzemplarzy formularzy zgłoszeniowych do Loterii nie później niż na 3 dni robocze przed datą startu Loterii i w razie wyczerpania nakładu, wydrukowanie dodatkowych egzemplarzy (do 4000) w terminie do 2 dni roboczych od dnia powiadomienia przez Zamawiającego;

-      zapewnienia oraz dostarczenia w miejsca wskazane przez Zamawiającego w terminie do 3 dni roboczych przed datą startu Loterii, 8 (słownie: ośmiu) urn na formularze zgłoszeniowe, przy czym urny powinny być opisane nazwą Loterii, opieczętowane i zabezpieczone, aby zachować bezpieczeństwo danych osobowych zawartych na składanych do urn ww. formularzach zgłoszeniowych do Loterii;

-      odbioru od Zamawiającego i dostarczenia w miejsca wskazane przez Zamawiającego, nie później niż na 3 dni robocze przed datą startu Loterii 6 (słownie: sześciu) roll-upów premium i 2 (słownie: dwóch) dwustronnych ścianek tekstylnych z informacją o Loterii, na potrzeby jej promocji;

-odbioru urn, o których mowa w pkt 7 zawierających formularze zgłoszeniowe z miejsc wskazanych przez Zamawiającego, po zakończeniu terminu zgłoszeń do Loterii;

-przygotowania i uruchomienia nie później niż na 3 dni robocze przed datą startu Loterii oraz prowadzenia w okresie od dnia startu Loterii nie później niż do 3 miesięcy od dnia zakończenia Loterii, internetowego formularza zgłoszeniowego Loterii na serwerach Wykonawcy. Po uruchomieniu formularza Wykonawca przekaże Zamawiającemu adres strony internetowej, na której umieszczony jest internetowy formularz zgłoszeniowy w celu wykonania przez Zamawiającego przekierowania z serwisu internetowego Zamawiającego. Po zakończeniu losowania, tego samego dnia, w miejscu formularza Wykonawca zamieści listę laureatów;

-powołania komisji do kontroli prawidłowości wykonywanych losowań, jak również do przeprowadzenia zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa postępowania reklamacyjnego w zakresie ewentualnych roszczeń zgłoszonych przez uczestników Loterii;

-nadzoru i koordynacji przebiegu Loterii, losowania oraz wykonania wszelkich zobowiązań wynikających z Regulaminu Loterii, przy czym losowanie nagród odbywa się w A w miejscu zapewnionym przez Zamawiającego;

-      systematycznego i prawidłowego sporządzania dokumentacji wymaganej przy obsłudze Loterii, a w szczególności przy obsłudze losowania;

-zakupu nagrody głównej do Loterii, zgodnie ze specyfikacją zawartą w Załączniku nr 1 do niniejszej Umowy;

-wypłaty laureatom nagród pieniężnych w Loterii, zgodnie z Załącznikiem nr 2 do niniejszej Umowy;

-dostarczenia nagrody głównej w miejsce wskazane przez Zamawiającego i wydania jej Laureatowi Nagrody Głównej;

-sporządzenia dokumentacji wydania nagród oraz rozliczenia Loterii zgodnie z wymaganiami stosownych przepisów, w szczególności poprzez uiszczenie opłat na rzecz Izby Administracji Skarbowej;

-pozyskiwania zgody laureatów Loterii na przetwarzanie danych osobowych wraz z wizerunkiem na potrzeby promocyjne Zamawiającego;

-gromadzenia i przetwarzania danych osobowych uczestników Loterii zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, jedynie w zakresie, w jakim jest to niezbędne do wykonywania obowiązków organizatora Loterii;

-zapewnienia udziału przedstawiciela Wykonawcy na uroczystości wręczania nagrody głównej, która odbędzie się w A w dniu ustalonym w trybie roboczym z Zamawiającym;

-zapewnienia wszelkiej niezbędnej logistyki związanej z realizacją Loterii wynikającej z jej Regulaminu, tj. m.in. zakup, przewóz i dostarczenie nagrody, przewóz nośników reklamowych, nadzór nad urnami;

-przeprowadzenia postępowania reklamacyjnego;

-przygotowania i przekazania do Urzędu Celno-Skarbowego sprawozdania po zakończeniu Loterii promocyjnej oraz wykonania wszelkich innych obowiązków organizatora Loterii;

-sporządzenia raportu wykonania przedmiotu umowy, uwzględniającego udokumentowanie wykonania wszystkich elementów przedmiotu Umowy, łącznie z dokumentacją fotograficzną w zakresie niektórych czynności.

Wnioskodawca/Gmina planuje przekazanie Wykonawcy środków pieniężnych z tytułu:

1)wynagrodzenia za wykonanie przedmiotu umowy, które to wynagrodzenie obciążone byłoby podatkiem VAT oraz – w konsekwencji – udokumentowane fakturą,

2)środków na nagrody pieniężne na rzecz laureatów/uczestników loterii, która to czynność nie stanowiąc – w ocenie Wnioskodawcy – wynagrodzenia z tytułu świadczonej usługi nie powinna być udokumentowana fakturą wystawioną na rzecz Gminy z wykazanym podatkiem VAT, lecz innym dokumentem, np. notą księgowa,

3)środków na zakup przez Wykonawcę nagrody głównej, tj. samochodu osobowego o napędzie hybrydowym, który następnie będzie przez Wykonawcę wydany laureatowi, która to czynność nie stanowiąc – w ocenie Wnioskodawcy – wynagrodzenia z tytułu świadczonej usługi nie powinna być dokumentowana fakturą wystawioną na rzecz Gminy z wykazanym podatkiem VAT, lecz innym dokumentem, np. notą księgową.

Podkreślić należy, iż wyłoniony w trybie ww. zamówienia Wykonawca wybierze markę i model samochodu oraz dokona jego zakupu (ze środków zamawiającego) u wybranego przez siebie dostawcy (salonu samochodowego) działając w swoim imieniu i na swoją rzecz, nie zaś w imieniu i na rzecz Gminy. Tak więc to Wykonawca stanie się „w okresie przejściowym” właścicielem (w rozumieniu cywilnoprawnym) samochodu, który następnie przekaże laureatowi. Zmiany własnościowe przedmiotowej nagrody głównej (samochodu) będą następujące:

- własność w pierwszym etapie przejdzie na Wykonawcę, aby następnie przejść na laureata nagrody głównej. Gmina jako zlecający zamówienie publiczne nie stanie się w ogóle właścicielem ww. samochodu i nie będzie nim rozporządzać „jak właściciel”. Dostawa rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT nastąpi pomiędzy dostawcą (salonem samochodowym) a Wykonawcą, a następnie pomiędzy Wykonawcą a laureatem.

Z kolei środki na nagrody pieniężne w ogóle – w przeciwieństwie do stanowiącego nagrodę główną pojazdu – nie stanowią towaru w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, wątpliwości Wnioskodawcy może budzić fakt czy stanowią w związku z brzmieniem art. 8 ust. 1 wynagrodzenie z tytułu zamawianej usługi.

Zasadniczą wątpliwość budzi czy faktura w rozumieniu art.106b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług wystawiona przez Wykonawcę na rzecz Zamawiającego z tytułu realizacji umowy winna obejmować wyłącznie wynagrodzenie brutto (w tym podatek VAT) za wykonanie przedmiotu umowy, czy obejmować jako część składową tego wynagrodzenia także środki przekazane przez Zamawiającego na zakup przez Wykonawcę jako organizatora loterii premiowej nagród: rzeczowej i pieniężnych dla laureatów.

Gmina nie będzie wykorzystywać nabytych usług od Wykonawcy do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Przekazanie przez Gminę na rzecz Wykonawcy środków pieniężnych na nagrody pieniężne dla laureatów/uczestników loterii stanowi wyłącznie zwrot poniesionych kosztów nagród pieniężnych i nie następuje w zamian za wykonanie przez Wykonawcę na rzecz Gminy jakichś świadczeń wzajemnych.

Dodatkowo Gmina wyjaśnia, iż przewidywana kolejność działań jest jednak odwrotna, tj. Gmina najpierw przekaże te środki Wykonawcy, który następnie wyda je laureatom. Podobnie rzecz przedstawia się z nagrodą rzeczową – Gmina najpierw przekaże środki Wykonawcy, który następnie zakupi samochód zawierając umowę kupna z dealerem samochodowym, a następnie przekaże nagrodę główną laureatowi.

Ponadto Gmina wyjaśnia, iż sprawa sposobu udokumentowania tego typu czynności jak organizacja loterii budzi szereg wątpliwości wśród zainteresowanych ww. zamówieniem publicznym. Stąd Gmina jest zainteresowana w uzyskaniu ww. interpretacji, która w przyszłości byłaby pomocna w dowodzeniu, iż przyjęty przez nią sposób wynikający ze Specyfikacji Warunków Zamówienia SWZ jest prawidłowy i znajduje umocowanie w przepisach obowiązującego prawa. Przywołane przez Wnioskodawcę wykładnie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wynikające z cytowanych interpretacji dowodzą prawidłowości zajętego stanowiska w sprawie.

Pytanie (ostatecznie sformułowane w piśmie z 20 grudnia 2022 r.)

Czy w związku z udzielanym zamówieniem publicznym organizacji i przeprowadzenia loterii promocyjnej „(…)” wynagrodzenie Wykonawcy opodatkowane podatkiem od towarów i usług, i udokumentowane fakturą powinno obejmować środki pieniężne przekazane przez zamawiającą Gminę na zakup nagrody rzeczowej i przekazanie laureatom nagród pieniężnych?

Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w piśmie z 20 grudnia 2022 r.)

W związku z udzielanym zamówieniem publicznym organizacji i przeprowadzenia loterii promocyjnej „(…)” wynagrodzenie Wykonawcy opodatkowane podatkiem od towarów i usług i udokumentowane fakturą nie powinno obejmować środków pieniężnych przekazanych przez zamawiającą Gminę na zakup nagrody rzeczowej i przekazanie laureatom nagród pieniężnych, która to czynność winna być udokumentowana innym dokumentem księgowym, np. notą księgową.

UZASADNIENIE

W myśl art. 14s § 1 Ordynacji podatkowej, z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej może wystąpić zamawiający w rozumieniu ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych w zakresie mającym wpływ na sposób obliczenia ceny w związku z udzielanym zamówieniem publicznym, podmiot publiczny w rozumieniu ustawy z 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym w zakresie mającym wpływ na sposób obliczenia wynagrodzenia w związku z zawieraną umową o partnerstwie publiczno-prywatnym, lub zamawiający w rozumieniu ustawy z 21 października 2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi w zakresie mającym wpływ na sposób obliczenia wynagrodzenia koncesjonariusza wraz z ewentualną płatnością od zamawiającego w związku z zawieraną umową koncesji na roboty budowlane lub usługi.

W myśl art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej u.p.t.u. lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem", podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów na terytorium kraju;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 15 ust. 1 u.p.t.u., podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 29a ust. 1, podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

W myśl art. 106b ust. 1 u.p.t.u, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

1) sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdza znana mu linia interpretacyjna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, a mianowicie:

0111-KDIB3-1.4012.776.2021.2.ICZ z 3 grudnia 2021 r.

,,(...) przekazywane Wnioskodawcy przez Klienta środki pieniężne na pokrycie Nagród pieniężnych, nie stanowią/nie będą stanowić dla Wnioskodawcy wynagrodzenia za świadczenie usług lub dostawę towarów. Wnioskodawca za wykonywaną na rzecz Klienta usługę marketingową w postaci organizacji Programu, otrzymuje/będzie otrzymywać odrębne wynagrodzenie. (..) Zatem transfer środków pieniężnych na rzecz Wnioskodawcy tytułem pokrycia wartości Nagród pieniężnych wydawanych Uczestnikom w Programie nie stanowi/nie będzie stanowić wynagrodzenia za świadczenie usług lub dostawę towarów przez Wnioskodawcę na rzecz Klienta. Tym samym czynność przekazania na rzecz Wnioskodawcy przez Klienta środków pieniężnych na Nagrody pieniężne wypłacane/wydawane Uczestnikowi Programu w formie kart przedpłaconych zasilonych odpowiednią kwotą albo przelewu na wskazany rachunek bankowy, nie stanowi/nie będzie stanowić czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT. Zatem z tego tytułu, nie powstanie po stronie Wnioskodawcy obowiązek podatkowy.

W konsekwencji czynność przekazania na rzecz Wnioskodawcy przez Klienta środków pieniężnych, tytułem pokrycia wartości Nagród pieniężnych, nie podlega/nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT i z tego tytułu, stosownie do art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy, Wnioskodawca nie ma obowiązku wystawienia faktury. (...)”.

0113-KDIPT1-2.4012.782.2020.2.SM z 10 marca 2021 r.

„(...) transfer środków pieniężnych na rzecz Wnioskodawcy tytułem pokrycia wartości Nagród Pieniężnych wydawanych Uczestnikom w Programie nie stanowi/nie będzie stanowił wynagrodzenia za świadczenie usług lub dostawę towarów przez Wnioskodawcę na rzecz B.. Tym samym czynność przekazania na rzecz Wnioskodawcy przez Spółkę B. środków pieniężnych w tym w postaci Nagrody Pieniężnej wypłacanej/wydawanej Uczestnikowi Programu w formie kart przedpłaconych zasilonych odpowiednią kwotą albo przelewu na wskazany rachunek bankowy, nie będzie stanowiła czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT zatem z tego tytułu, nie powstanie po stronie Wnioskodawcy obowiązek podatkowy.

W konsekwencji czynność przekazania na rzecz Wnioskodawcy przez Spółkę B. środków pieniężnych, tytułem pokrycia wartości Nagród Pieniężnych, nie podlega/nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT i z tego tytułu, stosownie do art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy, Wnioskodawca nie ma/nie będzie miał obowiązku wystawienia faktury. (...)”.

0113-KDIPT1-2.4012.343.2022.3.JSZ z 18 sierpnia 2022 r.

„(...) przekazanie Państwu przez Partnera środków pieniężnych w części przeznaczonych na wypłatę przez Państwa nagród w postaci zwrotu środków (Cashback) oraz Premii za polecenia nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tym samym nie będą mieli Państwo prawa dokumentować podejmowanych ww. czynności fakturami.

Natomiast, w rozliczeniu z Partnerami brak jest przeciwskazań do dokumentowania notami księgowymi wpłat środków pieniężnych przez Partnerów wykorzystywanych wyłącznie na nagrody pieniężne (Cashback, Premie) dla Użytkowników, skoro przepisy krajowe nie określają dokumentu, jakim powinna zostać udokumentowana ww. czynność. Zatem czynność ta może być dokumentowana notami księgowymi, które nie wskazują kwoty podatku VAT, gdyż nie wpływają na rozliczenia podatku VAT Partnerów, czy Państwa. Jeżeli inne przepisy nie sprzeciwiają się możliwości wystawienia not księgowych, to w rozliczeniu z Partnerami mogą Państwo dokumentować notami księgowymi wpłaty środków pieniężnych przez Partnerów wykorzystywanych wyłącznie na nagrody pieniężne (Cashback, Premie) dla Użytkowników (...) część środków pieniężnych, która pozostanie u Państwa z racji wynagrodzenia za działania, które Państwo świadczą na rzecz Partnera będzie stanowiła wynagrodzenie za świadczone przez Państwa na rzecz Partnerów usługi podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 8 ust. 1 ustawy. Tym samym świadczenie tych usług na rzecz Partnera, będącego podatnikiem podatku VAT, powinni Państwo udokumentować poprzez wystawienie faktury (…)”.

0114-KDIP1-3.4012.741.2021.2.PRM z 3 marca 2022 r.

„(...) czynność przekazania przez Klienta środków pieniężnych na rzecz Wnioskodawcy celem pokrycia kosztów nagród pieniężnych i bonów MPV wydawanych jako nagrody w ramach organizowanych przez Wnioskodawcę Akcji promocyjnych nie stanowi wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenia usług.

W konsekwencji czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Wnioskodawca nie ma zatem obowiązku wystawienia faktury na podstawie art. 106b ust. 1 ustawy. W powyższej sytuacji, w celu udokumentowania transferu środków pieniężnych od Klienta, Wnioskodawca może posłużyć się np. notą księgową.(...)”.

0114-KDIP1-3.4012.481.2021.1.ISK z 26 lipca 2021 r.

„(...) transfer środków pieniężnych od Klienta na rzecz Wnioskodawcy tytułem pokrycia wartości wydawanych laureatom Akcji Marketingowych nagród rzeczowych w Akcji nie będzie stanowił wynagrodzenia za świadczenie usług lub dostawę towarów na rzecz Klienta. W konsekwencji czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT oraz nie będzie zwiększała podstawy opodatkowania wynagrodzenia Wnioskodawcy z tytułu świadczonych usług na rzecz Klienta. W celu udokumentowania otrzymanych od Klienta środków pieniężnych tytułem pokrycia wartości wydawanych laureatom nagród rzeczowych w Akcji Marketingowej, Wnioskodawca może posłużyć się notą księgową lub innym dokumentem księgowym. (...)”.

0113-KDIPT1-3.4012.636.2019.2.ALN z 28 stycznia 2020 r.

„ (…) W tym miejscu należy ponownie wskazać, że na czynności wykonywane przez Wnioskodawcę składają się dwa odmienne z punktu widzenia interpretacji prawa podatkowego rodzaje świadczeń: usługa marketingowa oraz zakup i wydanie nagród uczestnikom Akcji promocyjnych.

Zatem jak już wskazano nie można uznać czynności wykonywanych na rzecz Zlecającego za usługę kompleksową obejmującą również wydanie nagród. Tym bardziej, że – jak już wskazano – usługa marketingowa jest świadczona na rzecz Zlecającego, natomiast dostawa towarów i usług – a więc przekazanie nagród – jest dokonywane na rzecz uczestników konkursów i loterii. Jak już wyżej wskazano środki pieniężne nie są towarem, o którym mowa w art. 2 pkt 6 ustawy. Ich wartość w obrocie wynika z posiadania przez pieniądz funkcji płatniczych. Zatem skoro nagród pieniężnych nie uznaje się za towar w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, to wypłaty uczestnikom konkursów, loterii promocyjnych, loterii audiotekstowych czy sprzedaży premiowej takich nagród nie można utożsamiać z dostawą towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

W konsekwencji nie jest możliwe umieszczenie na jednej fakturze dla danego odbiorcy (zlecającego) obu typów sprzedaży, tj. świadczenia usługi marketingowej oraz wartości nagród wydanych uczestnikom konkursów, loterii promocyjnych, loterii audiotekstowych czy sprzedaży premiowej.

Wnioskodawca zobowiązany jest do wystawienia faktury na rzecz Zlecającego dokumentującej tylko świadczenie usługi marketingowej, na którą składają się poza wynagrodzeniem koszt opłaty za udzielenie zezwolenia na urządzenie Loterii oraz koszt podatku od gier oraz wartość zapłaconego podatku dochodowego od wydanych nagród.

Należy wskazać, że towary nie są przedmiotem dostawy na rzecz Zlecającego, gdyż od momentu ich nabycia do momentu przekazania uczestnikom ich właścicielem jest Wnioskodawca. Dostawa towarów odbywa się wyłącznie pomiędzy Wnioskodawcą a uczestnikiem konkursów, loterii promocyjnych, loterii audiotekstowych czy sprzedaży premiowej, natomiast Zlecający jest wyłącznie podmiotem dokonującym płatności za towary przekazywane przez Wnioskodawcę uczestnikom konkursów i loterii. Zatem przekazanie Wnioskodawcy środków pieniężnych na pokrycie wydatków związanych z nabyciem towarów przeznaczonych na nagrody dla uczestników konkursów, loterii promocyjnych, loterii audiotekstowych czy sprzedaży premiowej nie powinno być udokumentowane przez Wnioskodawcę poprzez wystawienie faktury.

Otrzymanie środków pieniężnych na nagrody rzeczowe, bony i nagrody pieniężne dla uczestników konkursów, loterii promocyjnych, loterii audiotekstowych czy sprzedaży premiowej od Zlecającego może być udokumentowane innym niż faktura dokumentem np. notą księgową.

Przy czym odnośnie kwestii wystawiania not księgowych dokumentujących przekazanie środków pieniężnych na nagrody rzeczowe, bony i nagrody pieniężne należy stwierdzić, że brak jest przeciwwskazań na gruncie przepisów dotyczących podatku VAT dla takiego sposobu dokumentowania, niemniej jednak należy zauważyć, że nota księgowa nie jest dokumentem przewidzianym przez przepisy ustawy o podatku od towarów i usług i jako taka nie jest objęta regulacją tych przepisów. (...)”.

Wnioskodawca zwraca uwagę, iż z jego stanowiska nie wynika fakt, iż wydanie samochodu jako nagrody głównej nie byłoby w ogóle objęte podatkiem VAT, lecz nastąpiłoby to w innym miejscu i czasie i byłoby udokumentowane innym dokumentem – zasadniczo paragonem fiskalnym przy założeniu, że Wykonawca nie korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania - co jednak nie jest i nie może być przedmiotem niniejszego wniosku składanego w charakterze zamawiającego w rozumieniu przepisów Prawa zamówień publicznych, nie zaś podatnika.

Potwierdza to wykładnia z interpretacji z 28 stycznia 2020 r.

,,(...) Kolejną kwestią do rozpatrzenia jest obowiązek ewidencji kwoty należnej i kwoty podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących w odniesieniu do nagród nabywanych za środki otrzymane od klientów, na zlecenie których świadczy usługi polegających na organizacji Akcji promocyjnych wydawanych następnie uczestnikom organizowanych przez Wnioskodawcę Akcji (pytanie oznaczone we wniosku jako nr 10).

Należy podkreślić, że obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z zapisu art. 111 ust. 1 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Powyższy przepis określa generalną zasadę, z której wynika, że obowiązek prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczy wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz określonych w nim odbiorców, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zatem jednym z podstawowych kryteriów decydujących o obowiązku stosowania do ewidencjonowania kas rejestrujących jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń.

Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Na mocy delegacji ustawowej zawartej w art. 111 ust. 8 ustawy, minister właściwy do spraw finansów publicznych może zwolnić, w drodze rozporządzenia, na czas określony, niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku, o którym mowa w ust. 1, oraz określić warunki korzystania ze zwolnienia, mając na uwadze interes publiczny, w szczególności sytuację budżetu państwa (...).

Kwestie dotyczące zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy użyciu kas rejestrujących niektórych czynności i niektórych grup podatników oraz terminów rozpoczęcia prowadzenia tej ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących od 1 stycznia 2019 r. reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2018 r., poz. 2519), zwane dalej rozporządzeniem.

Regulacje zawarte w powołanym rozporządzeniu przewidują zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących ze względu na wysokość obrotu - do określonej tym przepisem wysokości obrotów (zwolnienie podmiotowe) oraz ze względu na rodzaj prowadzonej działalności zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia (zwolnienie przedmiotowe).

Według § 3 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 rozporządzenia, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2021 r.:

1)podatników, u których obrót zrealizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwoty 20.000 zł, a w przypadku podatników rozpoczynających w poprzednim roku podatkowym dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli obrót z tego tytułu nie przekroczył, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w poprzednim roku podatkowym, kwoty 20.000 zł.

2)podatników rozpoczynających po dniu 31 grudnia 2018 r. dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli przewidywany przez podatnika obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20.000 zł. Ponadto, na podstawie § 3 ust. 1 pkt 3 ww. rozporządzenia, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2021 r. podatników, którzy dokonują dostawy towarów lub świadczą usługi zwolnione z obowiązku ewidencjonowania, wymienione w części I załącznika do rozporządzenia, w przypadku gdy udział obrotu z tytułu czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania, wymienionych w części I załącznika do rozporządzenia, w całkowitym obrocie podatnika realizowanym na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, zwany dalej „udziałem procentowym obrotu”, był w poprzednim roku podatkowym wyższy niż 80%.

Powyższa norma prawna dotyczy tych podatników, którzy dokonują dostawy towarów lub świadczenia usług wymienionych w części I załącznika do rozporządzenia, zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania, a udział obrotu z tytułu tych czynności w całkowitym obrocie podatnika realizowanym na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, był w poprzednim roku podatkowym wyższy niż 80%.

Zgodnie z § 3 ust. 2 rozporządzenia, zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, nie stosuje się do podatników, którzy w poprzednim roku podatkowym byli obowiązani do ewidencjonowania lub przestali spełniać warunki do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania.

Jak stanowi § 5 ust. 1 rozporządzenia, w przypadku podatników korzystających ze zwolnienia, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, zwolnienie to traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczył obrót realizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych w kwocie 20.000 zł.

Z kolei stosownie do § 5 ust. 2 rozporządzenia, w przypadku podatników korzystających ze zwolnienia, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 2, zwolnienie to traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczył obrót z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności, w kwocie 20.000 zł.

Powołane wyżej przepisy dotyczą zwolnienia podmiotowego – uwarunkowanego wysokością osiągniętego obrotu.

Natomiast w myśl § 2 ust. 1 rozporządzenia, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2021 r., czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia.

Zgodnie z § 2 ust. 2 rozporządzenia, w odniesieniu do niektórych czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się zgodnie z warunkami określonymi w tym załączniku.

Może zatem zaistnieć sytuacja, w której podatnik będzie ewidencjonował przy zastosowaniu kasy rejestrującej jedynie część swojej sprzedaży, a niektórych czynności nie, bowiem mogą one korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej.

W kwestii prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej ustawodawca przewidział zwolnienia podmiotowe (§ 3 rozporządzenia), jak i przedmiotowe (§ 2 rozporządzenia) z tego obowiązku. Należy jednak zauważyć, że wykonywanie przez podatnika czynności wymienionych w § 4 rozporządzenia wyklucza możliwość zastosowania przez niego zwolnień określonych w § 2 i § 3 rozporządzenia. Zatem bezwzględnemu obowiązkowi ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących, niezależnie od przysługującego podatnikowi zwolnienia od tego obowiązku na podstawie § 2 i § 3 powołanego rozporządzenia, podlegają czynności wymienione w § 4 rozporządzenia, dokonywane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

I tak, w myśl § 4 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia, zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku dostawy:

a)gazu płynnego,

b)części do silników (PKWiU 28.11.4),

c)silników spalinowych wewnętrznego spalania w rodzaju stosowanych do napędu pojazdów (PKWiU 29.10.1),

d)nadwozi do pojazdów silnikowych (PKWiU 29.20.1),

e)przyczep i naczep; kontenerów (PKWiU 29.20.2),

f)części przyczep, naczep i pozostałych pojazdów bez napędu mechanicznego (PKWiU 29.20.30.0),

g)części i akcesoriów do pojazdów silnikowych (z wyłączeniem motocykli), gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 29.32.30.0),

h)silników spalinowych tłokowych wewnętrznego spalania w rodzaju stosowanych w motocyklach (PKWiU 30.91.3),

i)sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten (PKWiU ex 26 i ex 27.90),

j)sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego (PKWiU ex 26.70.1),

k)wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, których dostawa nie może korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej „ustawą”,

l)zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych,

m)wyrobów przeznaczonych do użycia, oferowanych na sprzedaż lub używanych jako paliwa silnikowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych, bez względu na symbol PKWiU,

n)wyrobów tytoniowych (PKWiU 12.00), napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, bez względu na symbol PKWiU, z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów,

o)perfum i wód toaletowych (PKWiU 20.42.11.0), z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów.

W przepisie § 4 ust. 1 pkt 1 lit. b-h rozporządzenia, zostały wymienione towary ze wskazaniem ich klasyfikacji PKWiU, których sprzedaż wyklucza możliwość zastosowania zwolnienia podmiotowego i przedmiotowego. Jak wynika z § 4 ust. 1 rozporządzenia, wykonywanie przez podatnika czynności wymienionych w tym przepisie wyklucza możliwość zastosowania przez niego zwolnień określonych w § 2 i § 3 rozporządzenia.

Tym samym § 4 rozporządzenia zawiera katalog czynności, do których nie mają zastosowania zwolnienia przedmiotowe, podmiotowe oraz podmiotowo-przedmiotowe. Oznacza to, że podatnik dokonujący czynności wymienionych w ww. przepisie nie ma prawa do korzystania ze zwolnienia z ewidencjonowania przy pomocy kasy rejestrującej. Wyłączenie to dotyczy jednak konkretnych wskazanych przez ustawodawcę czynności. Ponadto, zgodnie z brzmieniem § 5 ust. 7 rozporządzenia, podatnik traci prawo do zwolnienia z tytułu limitu obrotów w przypadku wykonania czynności podlegających obowiązkowi ewidencjonowania. Podatnicy, którzy rozpoczną wykonywanie lub wykonują czynności wyłączone w ogóle ze zwolnienia (wymienione w § 4 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia), nie mogą zatem korzystać z tytułu zwolnienia wynikającego z limitu obrotów (zwolnienia podmiotowego).

W tym miejscu należy zaznaczyć, że Wnioskodawca wskazał, że nagrodami w Akcji promocyjnej są nagrody rzeczowe np. sprzęt RTV. Dlatego nie można się zgodzić, ze stwierdzeniem Wnioskodawcy, że nie dokonuje dostaw towarów wymienionych w § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, gdyż m.in. dostawa sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego wymieniona jest w § 4 ust. 1 pkt 1 lit. i) powoływanego rozporządzenia.

W stosunku do pozostałych czynności, innych niż wymienione w § 4 ust. 1 rozporządzenia, podatnicy mogą korzystać z innych tytułów zwolnienia (podmiotowo-przedmiotowych, określonych w § 3 ust 1 pkt 3 i 4, oraz przedmiotowych, określonych w § 2 rozporządzenia), o ile spełniają warunki dla nich przewidziane.

Ponieważ Wnioskodawca rejestruje sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, to również dostawa nagród przez Wnioskodawcę, jako odpłatna czynność winny być ewidencjonowane przy zastosowaniu kas rejestrujących. (...)”.

Biorąc powyższe pod uwagę Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w związku z udzielanym zamówieniem publicznym organizacji i przeprowadzenia loterii ,,(…)” wynagrodzenie Wykonawcy opodatkowane podatkiem od towarów i usług i udokumentowane fakturą nie powinno obejmować środków pieniężnych przekazanych przez zamawiającą Gminę na zakup nagrody rzeczowej i przekazanie laureatom nagród pieniężnych, która to czynność winna być udokumentowana innym dokumentem księgowym, np. notą księgową.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku – jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosowanie do treści art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie, istotą dostawy towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W celu przedstawienia właściwego rozumienia pojęcia „przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel” należy zaznaczyć, że dotyczy ono tego rodzaju czynności, która daje otrzymującemu towar prawo do postępowania z nim jak właściciel. Należy przy tym podkreślić, że chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość faktycznego dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym. Istotą dostawy towarów nie jest przeniesienie prawa własności, zatem zwrotu „prawo do rozporządzania jak właściciel” nie można interpretować jako „prawa własności”, lecz jako własność ekonomiczną. Własność ekonomiczna to sytuacja, w której – z punktu widzenia aspektów ekonomicznych oraz w rozumieniu potocznym – należałoby uznać kogoś za właściciela rzeczy, np. posiadacza nieruchomości, której wydaniu nie towarzyszyło przeniesienie własności w formie aktu notarialnego. W każdym razie w przypadku przejścia własności ekonomicznej ma miejsce dostawa towarów. Przy czym, czynności przejścia własności ekonomicznej nie musi towarzyszyć przejście własności w sensie prawnym. Dostawa towarów nie ogranicza się więc wyłącznie do zbycia prawa własności rzeczy.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W świetle art. 8 ust. 2a ustawy:

W przypadku, gdy podatnik działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że podatnik ten sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

Przepis ten jest źródłem praw i obowiązków podatników w odniesieniu do świadczeń określanych mianem „odsprzedaży” lub „refakturowania” usług. W związku z tym należy stwierdzić, że nabycie usług oraz ich późniejsza odsprzedaż (z marżą czy bez) powinny być zawsze traktowane jako dwie odrębne transakcje usługowe.

Oznacza to, że podmiot świadczący (sprzedający) daną usługę nabytą we własnym imieniu, lecz na rzecz osoby trzeciej traktowany jest najpierw jako usługobiorca, a następnie jako usługodawca tej samej usługi. Przeniesienie ciężaru kosztów na inną osobę, nie może być zatem w żaden inny sposób potraktowane niż jako świadczenie usługi w tym samym zakresie. Zatem konsekwencją uznania podatnika biorącego udział w odsprzedaży usługi za świadczącego, jest wystawienie przez niego faktury dokumentującej wyświadczenie tej usługi.

Z treści cytowanego wyżej przepisu art. 8 ust. 1 ustawy wynika, że ustawodawca przyjął generalną zasadę, że usługami są wszelkie odpłatne świadczenia niebędące dostawą towarów. Stąd też stwierdzić należy, że definicja „świadczenia usług” ma charakter dopełniający definicję „dostawy towarów”. Jest ona wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji wykonywanych przez podatników w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Przy określeniu, czy miała miejsce czynność podlegająca opodatkowaniu istotne jest zatem określenie, czy wykonywano świadczenie i czy wynagrodzenie z tytułu wykonania tego świadczenia miało być wypłacone. Niemniej muszą być przy tym spełnione następujące warunki:

  • w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona (nabywca) jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,
  • świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).

Należy podkreślić, że ww. warunki powinny być spełnione łącznie, aby świadczenie – jako usługa – podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Dana usługa podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wówczas, gdy istnieje bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą a otrzymanym świadczeniem wzajemnym, w ten sposób, że zapłacone kwoty stanowią rzeczywiste wynagrodzenie za wyodrębnioną usługę świadczoną w ramach stosunku prawnego lub dochodzi do wymiany świadczeń wzajemnych.

Należy zatem zauważyć, że jak wynika z ww. przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług dla uznania, że dostawa towarów i świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, warunkiem jest „odpłatność” za daną czynność. Odpłatność oznacza dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług za wynagrodzeniem. W znaczeniu potocznym wynagrodzenie to zapłata za pracę, należność, a także odszkodowanie, nagroda. Natomiast odpłatny to taki, który wymaga zapłacenia, zwrotu kosztów, płatny.

Powyższa analiza prowadzi do wniosku, że istotną cechą wynagrodzenia jest istnienie bezpośredniego związku pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług i otrzymaną zapłatą.

Można w tym miejscu wskazać, że kwestia odpłatności była wielokrotnie przedmiotem rozstrzygnięć Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W wyroku z dnia 1 kwietnia 1982 r. w sprawie w sprawie C-89/81 Hong-Kong Trade Development Council, TSUE stwierdził, że wskazane w sprawie czynności podlegają opodatkowaniu jedynie wtedy, gdy zostały wykonane odpłatnie. Analizując głębiej ten problem TSUE w wyroku z dnia 8 marca 1988 r. w sprawie C-102/86 Apple and Pear Development Council wskazał, że czynność można uznać za dokonaną odpłatnie, gdy istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy towaru lub usługi, a ponadto odpłatność za otrzymane świadczenie (towar lub usługę) pozostaje w bezpośrednim związku z czynnością, która miałaby być opodatkowana tym podatkiem.

Pojęcie „odpłatności” pojawiło się również w orzeczeniu z 5 lutego 1981 r. C-154/80 Staatssecretaris van Financiën przeciwko Association coopérative „Coöperatieve Aardappelenbewaarplaats GA”, które zapadło na tle przepisów I Dyrektywy VAT z 11 kwietnia 1967 r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich w zakresie podatków obrotowych (67/227/EWEC). Trybunał wskazał, że termin „zapłata” stanowi integralną część przepisów prawa wspólnotowego, które nie odwołuje się do prawa państw członkowskich dla ustalenia jego znaczenia i zakresu. Stąd też wykładnia tego wyrażenia nie może być pozostawiona dyskrecjonalnemu władztwu każdego państwa członkowskiego. Ponadto Trybunał przypomniał, że świadczenie podlega opodatkowaniu jedynie w wypadku, gdy podstawę opodatkowania stanowi świadczenie wzajemne otrzymane przez świadczącego usługę. Musi również istnieć możliwość wyrażenia w pieniądzu wartości tego świadczenia wzajemnego. W końcu – jak wskazał Trybunał – świadczenie wzajemne musi stanowić pewną wartość subiektywną, gdyż podstawą opodatkowania jest świadczenie wzajemne rzeczywiście otrzymane, nie zaś wartość otrzymana według kryteriów obiektywnych.

Na uwagę zasługuje również orzeczenie z 3 marca 1994 r. w sprawie C-16/93 pomiędzy R. J. Tolsma przeciwko Inspecteur der Omzetbelasting Leeuwarden, gdzie Trybunał zauważył, że czynność „podlega opodatkowaniu wyłącznie wtedy, gdy istnieje związek prawny między usługodawcą i usługobiorcą, w ramach którego następuje świadczenie wzajemne, przy czym wynagrodzenie otrzymane przez usługodawcę stanowi wartość faktycznie przekazaną w zamian za usługi świadczone na rzecz usługobiorcy”.

Zatem pod pojęciem odpłatności świadczenia rozumieć należy prawo podmiotu sprzedającego towar lub świadczącego usługę do żądania od nabywcy towaru, odbiorcy usługi lub osoby trzeciej zapłaty ceny lub ekwiwalentu (np. w postaci świadczenia wzajemnego).

W tym miejscu należy wskazać, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega konkretna czynność, a nie zapłata za nią.

W konsekwencji powyższych okoliczności należy stwierdzić, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będzie podlegało tylko to świadczenie (dostawa lub usługa), w przypadku którego istnieje konsument, tj. odbiorca świadczenia odnoszący z niego choćby potencjalną korzyść. Dopóki nie istnieje podmiot, który odnosiłby lub powinien odnosić konkretne korzyści o charakterze majątkowym związanym z danym świadczeniem, dopóty świadczenie to nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W analizowanej sprawie – jak wynika z opisu sprawy – aby spopularyzować rozliczanie się z podatku dochodowego od osób fizycznych wg faktycznego miejsca zamieszkania osoby zamieszkującej w A, jak też realizując zadania wynikające z art. 7 ust. 1 pkt 1, pkt 18 ustawy o samorządzie gminnym, tj. promocję Gminy Wnioskodawca postanowił ogłosić w najbliższym czasie przetarg w trybie przepisów ustawy z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.) na wybór wykonawcy odpowiedzialnego za zorganizowanie loterii promocyjnej pn. „(…)”. W loterii może wziąć udział każda osoba fizyczna, która ukończyła 18 lat i złoży zeznanie podatkowe PIT za rok 2022 w jednym z urzędów skarbowych w A, właściwym ze względu na swoje miejsce zamieszkania, w której wskaże Miasto A jako jej miejsce zamieszkania, a także zgłosi się do Loterii w okresie przyjmowania zgłoszeń oraz spełnia pozostałe postanowienia i warunki Regulaminu. Główną nagrodą dla laureata będzie samochód osobowy. Pozostali laureaci będą mogli otrzymać inne nagrody o mniejszej wartości.

W ramach wykonania przedmiotu umowy, o którym mowa, Wykonawca będzie zobowiązany m.in. do:

-      opracowania zasad i schematu działania Loterii, w uzgodnieniu z Zamawiającym, w terminie do 10 dni roboczych od dnia zawarcia Umowy;

-przygotowania Regulaminu Loterii, w uzgodnieniu z Zamawiającym, w terminie do 10 dni roboczych od dnia zawarcia Umowy;

-       ustanowienia wymaganego ustawą o grach hazardowych zabezpieczenia wypłaty nagród poprzez uzyskanie gwarancji bankowych wypłaty nagród na potrzeby Loterii, na kwotę stanowiącą równowartość nagród przewidzianych do wręczenia laureatom Loterii zgodnie z Regulaminem Loterii, przy czym Wykonawca zobowiązuje się do wystąpienia o gwarancję bankową w terminie nie później niż 5 dni roboczych od dnia zawarcia Umowy;

-uzyskania zezwolenia na przeprowadzenie loterii, w tym: wystąpienia z wnioskiem do właściwego terytorialnie Dyrektora (...), w terminie nie później niż 2 dni robocze od dnia otrzymania gwarancji bankowej, w celu uzyskania decyzji umożliwiającej urządzenie Loterii. W złożonym wniosku Wykonawca będzie wskazany jako podmiot urządzający Loterię – organizator Loterii. Wykonawca jest zobowiązany przesłać Zamawiającemu potwierdzenie daty wpływu wniosku do Dyrektora (...);

niezwłocznego dostarczenia Zamawiającemu kopii uzyskanej decyzji zezwalającej na urządzenie Loterii promocyjnej oraz decyzji bankowej, o których mowa wyżej;

-      przygotowania i druku minimum 2000 egzemplarzy formularzy zgłoszeniowych do Loterii nie później niż na 3 dni robocze przed datą startu Loterii i w razie wyczerpania nakładu, wydrukowanie dodatkowych egzemplarzy (do 4000) w terminie do 2 dni roboczych od dnia powiadomienia przez Zamawiającego;

-      zapewnienia oraz dostarczenia w miejsca wskazane przez Zamawiającego w terminie do 3 dni roboczych przed datą startu Loterii, 8 (słownie: ośmiu) urn na formularze zgłoszeniowe, przy czym urny powinny być opisane nazwą Loterii, opieczętowane i zabezpieczone, aby zachować bezpieczeństwo danych osobowych zawartych na składanych do urn ww. formularzach zgłoszeniowych do Loterii;

-odbioru od Zamawiającego i dostarczenia w miejsca wskazane przez Zamawiającego, nie później niż na 3 dni robocze przed datą startu Loterii 6 (słownie: sześciu) roll-upów premium i 2 (słownie: dwóch) dwustronnych ścianek tekstylnych z informacją o Loterii, na potrzeby jej promocji;

-      odbioru urn, o których mowa w pkt 7 zawierających formularze zgłoszeniowe z miejsc wskazanych przez Zamawiającego, po zakończeniu terminu zgłoszeń do Loterii;

-przygotowania i uruchomienia nie później niż na 3 dni robocze przed datą startu Loterii oraz prowadzenia w okresie od dnia startu Loterii nie później niż do 3 miesięcy od dnia zakończenia Loterii, internetowego formularza zgłoszeniowego Loterii na serwerach Wykonawcy. Po uruchomieniu formularza Wykonawca przekaże Zamawiającemu adres strony internetowej, na której umieszczony jest internetowy formularz zgłoszeniowy w celu wykonania przez Zamawiającego przekierowania z serwisu internetowego Zamawiającego. Po zakończeniu losowania, tego samego dnia, w miejscu formularza Wykonawca zamieści listę laureatów;

-powołania komisji do kontroli prawidłowości wykonywanych losowań, jak również do przeprowadzenia zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa postępowania reklamacyjnego w zakresie ewentualnych roszczeń zgłoszonych przez uczestników Loterii;

-      nadzoru i koordynacji przebiegu Loterii, losowania oraz wykonania wszelkich zobowiązań wynikających z Regulaminu Loterii, przy czym losowanie nagród odbywa się w A w miejscu zapewnionym przez Zamawiającego;

-systematycznego i prawidłowego sporządzania dokumentacji wymaganej przy obsłudze Loterii, a w szczególności przy obsłudze losowania;

-      zakupu nagrody głównej do Loterii, zgodnie ze specyfikacją zawartą w Załączniku nr 1 do niniejszej Umowy;

-wypłaty laureatom nagród pieniężnych w Loterii, zgodnie z Załącznikiem nr 2 do niniejszej Umowy;

-dostarczenia nagrody głównej w miejsce wskazane przez Zamawiającego i wydania jej Laureatowi Nagrody Głównej;

-sporządzenia dokumentacji wydania nagród oraz rozliczenia Loterii zgodnie z wymaganiami stosownych przepisów, w szczególności poprzez uiszczenie opłat na rzecz Izby Administracji Skarbowej;

-pozyskiwania zgody laureatów Loterii na przetwarzanie danych osobowych wraz z wizerunkiem na potrzeby promocyjne Zamawiającego;

-gromadzenia i przetwarzania danych osobowych uczestników Loterii zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, jedynie w zakresie, w jakim jest to niezbędne do wykonywania obowiązków organizatora Loterii;

-     zapewnienia udziału przedstawiciela Wykonawcy na uroczystości wręczania nagrody głównej, która odbędzie się w Aie w dniu ustalonym w trybie roboczym z Zamawiającym;

-      zapewnienia wszelkiej niezbędnej logistyki związanej z realizacją Loterii wynikającej z jej Regulaminu, tj. m.in. zakup, przewóz i dostarczenie nagrody, przewóz nośników reklamowych, nadzór nad urnami;

-przeprowadzenia postępowania reklamacyjnego;

-przygotowania i przekazania do Urzędu Celno-Skarbowego sprawozdania po zakończeniu Loterii promocyjnej oraz wykonania wszelkich innych obowiązków organizatora Loterii;

-sporządzenia raportu wykonania przedmiotu umowy, uwzględniającego udokumentowanie wykonania wszystkich elementów przedmiotu Umowy, łącznie z dokumentacją fotograficzną w zakresie niektórych czynności.

Wnioskodawca/Gmina planuje przekazanie Wykonawcy środków pieniężnych z tytułu:

1)wynagrodzenia za wykonanie przedmiotu umowy, które to wynagrodzenie obciążone byłoby podatkiem VAT oraz – w konsekwencji – udokumentowane fakturą,

2)środków na nagrody pieniężne na rzecz laureatów/uczestników loterii, która to czynność nie stanowiąc – w ocenie Wnioskodawcy – wynagrodzenia z tytułu świadczonej usługi nie powinna być udokumentowana fakturą wystawioną na rzecz Gminy z wykazanym podatkiem VAT, lecz innym dokumentem, np. notą księgowa,

3)środków na zakup przez Wykonawcę nagrody głównej, tj. samochodu osobowego o napędzie hybrydowym, który następnie będzie przez Wykonawcę wydany laureatowi, która to czynność nie stanowiąc – w ocenie Wnioskodawcy – wynagrodzenia z tytułu świadczonej usługi nie powinna być dokumentowana fakturą wystawioną na rzecz Gminy z wykazanym podatkiem VAT, lecz innym dokumentem, np. notą księgową.

Podkreślić należy, iż wyłoniony w trybie ww. zamówienia Wykonawca wybierze markę i model samochodu oraz dokona jego zakupu (ze środków zamawiającego) u wybranego przez siebie dostawcy (salonu samochodowego) działając w swoim imieniu i na swoją rzecz, nie zaś w imieniu i na rzecz Gminy. Tak więc to Wykonawca stanie się „w okresie przejściowym” właścicielem (w rozumieniu cywilnoprawnym) samochodu, który następnie przekaże laureatowi. Zmiany własnościowe przedmiotowej nagrody głównej (samochodu) będą następujące:

- własność w pierwszym etapie przejdzie na Wykonawcę, aby następnie przejść na laureata nagrody głównej. Gmina jako zlecający zamówienie publiczne nie stanie się w ogóle właścicielem ww. samochodu i nie będzie nim rozporządzać „jak właściciel”. Dostawa rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT nastąpi pomiędzy dostawcą (salonem samochodowym) a Wykonawcą, a następnie pomiędzy Wykonawcą a laureatem.

Z kolei środki na nagrody pieniężne w ogóle – w przeciwieństwie do stanowiącego nagrodę główną pojazdu – nie stanowią towaru w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, wątpliwości Wnioskodawcy może budzić fakt czy stanowią w związku z brzmieniem art. 8 ust. 1 wynagrodzenie z tytułu zamawianej usługi. Gmina nie będzie wykorzystywać nabytych usług od Wykonawcy do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Przekazanie przez Gminę na rzecz Wykonawcy środków pieniężnych na nagrody pieniężne dla laureatów/uczestników loterii stanowi wyłącznie zwrot poniesionych kosztów nagród pieniężnych i nie następuje w zamian za wykonanie przez Wykonawcę na rzecz Gminy jakichś świadczeń wzajemnych.

Wątpliwości Państwa dotyczą ustalenia, czy w związku z udzielanym zamówieniem publicznym organizacji i przeprowadzenia loterii promocyjnej „(...)” wynagrodzenie Wykonawcy opodatkowane podatkiem od towarów i usług i udokumentowane fakturą powinno obejmować środki pieniężne przekazane przez zamawiającą Gminę na zakup nagrody rzeczowej i przekazanie laureatom nagród pieniężnych.

Wskazać należy, że w niektórych przypadkach płatności za dany towar/usługę może dokonać podmiot trzeci, a nie podmiot (osoba), na rzecz którego następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Taka sytuacja może mieć miejsce, np. w trakcie realizacji programów lojalnościowych lub akcji marketingowych, w których są przekazywane uczestnikom nagrody.

W myśl art. 29a ust. 1 ustawy :

Podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Na podstawie art. 29a ust. 6 ustawy,

Podstawa opodatkowania obejmuje:

1) podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;

2) koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Jak wynika z treści art. 29a ust. 7 ustawy:

Podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot:

1) stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty;

2) udzielonych nabywcy lub usługobiorcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych w momencie sprzedaży;

3) otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.

Przepis art. 29a ust. 6 ustawy wyjaśnia, jakie elementy uwzględnia się przy ustalaniu wynagrodzenia, stanowiącego podstawę opodatkowania i wymienia przykładowo kilka rodzajów kosztów mieszczących się w pojęciu podstawy opodatkowania. Dotyczy on kosztów bezpośrednio związanych z zasadniczą dostawą towarów lub usług, które zwiększają łączną kwotę należną z tytułu transakcji. Zgodnie z tą regulacją, każdy koszt bezpośrednio związany z dostawą towarów lub świadczeniem usług, którym dostawca obciążył nabywcę lub klienta, powinien być włączony do podstawy opodatkowania. Zasada włączenia tych świadczeń do podstawy opodatkowania oznacza, że wartości tego typu kosztów, których ciężar przerzucany jest na nabywcę, nie wykazuje się jako odrębnego świadczenia, lecz traktuje, jako element świadczenia zasadniczego, z zastosowaniem stawki podatku właściwej dla świadczenia zasadniczego.

W tym miejscu przypomnieć należy, że każda czynność wykonana przez podatnika, której efektem jest świadczenie na rzecz drugiego podmiotu jest w podatku od towarów i usług traktowana jako świadczenie usługi, bowiem usługą jest każde świadczenie wykonane przez podatników w ramach działalności, które nie jest dostawą towarów. Czynność może być albo odpłatna albo nieodpłatna.

Wskazać należy, że w świetle art. 7 oraz art. 8 ustawy, przekazanie środków pieniężnych nie stanowi czynności, która dla celów ustawy mogłaby zostać zakwalifikowana jako dostawa towarów bądź świadczenie usług, tj. jako czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wynika to z faktu, że środki pieniężne nie spełniają definicji towaru, o którym mowa w art. 2 pkt 6 ustawy, tym samym ich przekazanie nie może stanowić dostawy towarów. Ich wartość w obrocie wynika z posiadania funkcji płatniczych. Zatem skoro nagród pieniężnych nie uznaje się za towar w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, to wypłaty uczestnikom Loterii takich nagród nie można utożsamiać z dostawą towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Ponadto, należy zauważyć że dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, rozumiana jest przez ustawodawcę, jako przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel. W określeniu „jak właściciel” zawiera się możliwość uznania za dostawę faktycznego przeniesienia władztwa nad rzeczą. W rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług „dostawa” oznacza wszelkiego rodzaju rozporządzanie towarem (sprzedaż, zamiana, darowizna oraz każdą inną transakcję, która w aspekcie ekonomicznym będzie prowadziła do podobnego rezultatu). Co należy rozumieć przez „przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel” określił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-320/88. W orzeczeniu tym stwierdza się, że dla uznania danej czynności za opodatkowaną dostawę towarów, nie ma znaczenia to, czy dochodzi do przeniesienia własności według prawa właściwego dla danego kraju. Regulacja ta ma zastosowanie do każdego przeniesienia prawa do rozporządzania towarem na inny podmiot, które to przeniesienie skutkuje tym, że strona ta uzyskuje de facto możliwość korzystania z rzeczy tak jak właściciel, nawet jeżeli nie wiąże się to z przeniesieniem własności. W tym orzeczeniu, odnosząc się do dostawy towarów, Trybunał posłużył się terminem przeniesienia „własności w sensie ekonomicznym”, podkreślając tym samym uniezależnienie opodatkowania od przeniesienia własności towarów. Oznacza to więc, że na gruncie przedmiotowego przepisu kluczowym elementem jest przeniesienie, w istocie rzeczy, praktycznej kontroli nad rzeczą i możliwości dysponowania nią.

Innymi słowy pojęcie „przeniesienie prawa do rozporządzania jak właściciel” dotyczy tego rodzaju czynności, która daje otrzymującemu towar prawo do postępowania z nim jak właściciel. Chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość faktycznego dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym. Istotą dostawy towarów nie jest bowiem przeniesienie prawa własności, zatem zwrotu „prawo do rozporządzania jak właściciel” nie można interpretować jako „prawa własności”. Należy wskazać, że czynności przejścia własności ekonomicznej nie musi towarzyszyć przejście własności w sensie prawnym, bowiem „dostawa towarów” nie ogranicza się wyłącznie do prawa własności rzeczy.

Samo przekazanie środków pieniężnych przez Gminę Wykonawcy oraz wypłata nagród pieniężnych uczestnikom Loterii nie może również zostać uznane za świadczenie usług za odpłatnością. Wykonawca wypłacając uczestnikom Loterii nagrody pieniężne, nie będzie dokonywał świadczenia usług. Zatem w przedmiotowej sytuacji nie wystąpi świadczenie usług na rzecz uczestników programów, o którym mowa w art. 8 ustawy.

Zatem czynność wypłaty uczestnikom Loterii nagród pieniężnych nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Czynność ta nie będzie stanowić świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ustawy, ani nie będzie dostawą towarów, o której mowa w art. 7 ustawy. Tym samym, czynność wypłaty nagród w postaci środków pieniężnych uczestnikom Loterii nie mieści się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, wymienionych w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

W konsekwencji, biorąc pod uwagę przedstawione zdarzenie oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego, tut. Organ stwierdza, że środki pieniężne, które Wnioskodawca będzie przekazywał Wykonawcy na przekazanie laureatom nagród pieniężnych stanowi zwrot kosztów za wypłacane nagrody pieniężne zwycięzcom loterii i środki te nie będą stanowiły wynagrodzenia za świadczenie usług ani dostawę towarów. Dlatego też środki pieniężne przekazywane przez zamawiającą Gminę Wykonawcy w celu przekazania ich laureatom nagród pieniężnych nie stanowią wynagrodzenia za czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

Odnosząc się z kolei do kwestii przekazania środków pieniężnych przez Gminę Wykonawcy na pokrycie kosztów nagrody rzeczowej (samochodu) zakupionego przez Wykonawcę i wydanego Uczestnikowi Loterii należy zaznaczyć, że jak wskazał sam Wnioskodawca, nagroda (samochód) zostanie zakupiona przez Wykonawcę we własnym imieniu i do momentu wydania samochodu uczestnikowi Loterii Wykonawca będzie jego właścicielem.

W tym miejscu w pierwszej kolejności należy rozstrzygnąć, czy wydanie nagrody rzeczowej w postaci samochodu zwycięzcy będzie następowało w wykonaniu kompleksowej usługi organizacji Loterii i będzie nierozerwalnie związane ze świadczoną przez Wykonawcę na rzecz Zleceniodawcy – Gminy usługą organizacji i przeprowadzenia Loterii.

Odnosząc się zatem do kwestii „świadczeń złożonych”, stwierdzić należy, że kwalifikowanie takie powinno dokonywać się przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności konkretnego przypadku. Nie zawsze bowiem czynności pozostające ze sobą w gospodarczym związku powinny być traktowane jako jedno świadczenie o charakterze złożonym.

Przedstawione wyżej wnioski można wyprowadzić z poglądów wyrażonych w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Przyjmuje się w nich, że do celów VAT każde świadczenie powinno być zwykle uznawane za odrębne i niezależne. Natomiast w pewnych okolicznościach formalnie odrębne świadczenia, które mogą być wykonywane oddzielnie, a zatem które mogą oddzielnie prowadzić do opodatkowania lub zwolnienia, należy uważać za jedną transakcję, jeżeli nie są one od siebie niezależne (wyroki: z 21 lutego 2008 r. w sprawie C-425/06 Part Service oraz z 2 grudnia 2010 r. w sprawie C-76/09 Everything Everywhere). Jedna transakcja występuje w przypadku, gdy dwa lub więcej elementów albo dwie lub więcej czynności, dokonane przez podatnika, są ze sobą tak ściśle związane, że tworzą obiektywnie tylko jedno niepodzielne świadczenie gospodarcze, którego rozdzielenie miałoby charakter sztuczny (wyroki: z 27 października 2005 r. w sprawie C-41/04 Levob Verzekeringen i OV Bank, a także z 29 marca 2007 r. w sprawie C-111/05 Aktiebolaget NN).

Aby stwierdzić, czy określone dwa elementy stanowią jedną transakcję dla celów podatku VAT należy ustalić, czy owe elementy mogą być świadczone łącznie, a więc czy istnieje związek między tymi elementami. Niemniej taki związek sam w sobie nie wystarcza, aby ustalić, czy istnieje jedno złożone świadczenie do celów podatku VAT (por. np. wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 27 września 2012 r. w sprawie C-392/11 Field Fisher Waterhouse oraz z 17 stycznia 2013 r. w sprawie C-224/11 BGŻ Leasing sp. z o.o. przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie).

W ocenie tut. Organu, uwzględniając przywołane wyżej stanowiska Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej należy stwierdzić, że w wyniku wykonania usług organizacji i przeprowadzenia Loterii w rzeczywistości będzie dochodzić do świadczenia przez Wykonawcę usług organizacji Loterii, którym towarzyszyć będzie, jako odrębne świadczenie, przekazanie nagrody uczestnikowi Loterii, beneficjentowi świadczonych przez Wykonawcę na rzecz Zleceniodawcy usług organizacji Loterii.

W analizowanej sprawie Zleceniodawca, czyli Gmina dokona transferu środków finansowych na rzecz Wykonawcy tytułem pokrycia kosztów m.in. nagrody rzeczowej (samochodu). Wykonawca we własnym imieniu zakupi nagrodę przekazywaną następnie uczestnikowi Loterii i do momentu jej wydania będzie jej właścicielem. Zatem rola Zleceniodawcy (Gminy) będzie się ograniczała wyłącznie do transferu środków pieniężnych. Nie dojdzie w tym przypadku do przeniesienia prawa do rozporządzania jak właściciel nagrodą rzeczową pomiędzy Gminą a Wykonawcą. W niniejszej sprawie charakterystyczne jest to, że o ile zorganizowanie Loterii odbywać się będzie na zlecenie Gminy, to wydanie nagrody, którą Wykonawca nabędzie we własnym imieniu i której będzie właścicielem aż do chwili jej wydania, będzie następować w stosunku do osoby trzeciej, która będzie występowała w roli konsumenta. W przedstawionym we wniosku o wydanie interpretacji opisie sprawy będą występowały bezspornie różne świadczenia, które można określić z jednej strony jako usługę organizacji Loterii sensu stricte oraz przekazanie nagrody rzeczowej mającej także charakter „czysto” konsumpcyjny. Przedstawione we wniosku zdarzenie zawiera zatem różne elementy – świadczenie przez Wykonawcę usługi organizacji Loterii, której beneficjentem jest Zleceniodawca oraz przekazanie nagrody, której beneficjentem będzie uczestnik Loterii.

W związku z powyższym usługa organizacji Loterii oraz zakup i przekazanie nagrody osobie trzeciej – uczestnikowi Loterii, nie będą tak ściśle ze sobą związane, że obiektywnie będą tworzyły jedno niepodzielne świadczenie gospodarcze, którego rozdzielenie miałoby charakter sztuczny w rozumieniu orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Ponadto należy wskazać, że czynność wydania uczestnikowi Loterii przez Wykonawcę towaru (nagrody) w ramach usługi organizacji Loterii będzie wypełniać znamiona dostawy towarów w rozumieniu ww. przepisu art. 7 ustawy. Należy zauważyć, że nastąpi tu przeniesienie na podmiot trzeci – tj. uczestnika organizowanej Loterii – prawa do rozporządzania jak właściciel wydawanym towarem, nabytym uprzednio przez Wykonawcę.

Fakt, że wydanie ww. towaru będzie następować nieodpłatnie dla uczestnika Loterii, nie oznacza, że czynność ta będzie czynnością nieodpłatną. Jak wynika z wniosku, Gmina (Zleceniodawca) w ramach świadczonych przez Wykonawcę usług organizacji Loterii będzie fundatorem nabywanej przez Wykonawcę we własnym imieniu nagrody, co oznacza, że koszty nabycia nagrody rzeczowej pokrywane będą przez samego Zleceniodawcę. Zatem w przypadku ww. wydania towaru (nagrody) zapłaty nie będzie dokonywał uczestnik Loterii lecz Zleceniodawca, na rzecz którego będzie wykonana usługa.

W tych okolicznościach wskazana czynność wydania towaru uczestnikowi Loterii w ramach świadczonej usługi organizacji Loterii, jako odpłatna dostawa towarów, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Jednakże, co istotne ww. czynność dostawy towaru realizowana na rzecz uczestnika Loterii podlega opodatkowaniu u Wykonawcy, jednak odbiorcą tej czynności nie jest Zleceniodawca – Gmina, lecz uczestnik Loterii. W tym przypadku dochodzi do odpłatnej dostawy towarów, za którą zapłata następuje przez osobę trzecią.

W tym miejscu należy zauważyć, że problem, analogiczny do przedstawionego w niniejszej sprawie, był również przedmiotem rozważań Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w orzeczeniu z 7 października 2010 r. w sprawie C-55/09 Commissioners for Her Majesty`s Revenue and Customs przeciwko Baxi Group Ltd. W wyroku tym TSUE stwierdził, że aby ustalić, czy czynność polegająca na dostarczaniu prezentów lojalnościowych podlega podatkowi VAT należy ustalić, czy na mocy art. 2 ust. 1 szóstej dyrektywy stanowi ona dostawę towarów lub świadczenie usług dokonywane odpłatnie na terytorium kraju przez podatnika działającego w takim charakterze.

TSUE powołał art. 5 ust. 1 szóstej dyrektywy, który stanowi, że za dostawę towarów uważa się przeniesienie prawa do rozporządzania rzeczą jak właściciel i stwierdził, że z brzmienia tego przepisu wynika, że pojęcie dostawy towarów obejmuje nie tylko przeniesienie własności w formie przewidzianej przez dane prawo krajowe, lecz obejmuje ono także wszelkie przeniesienie władztwa nad rzeczami, które pozwala drugiej stronie na rozporządzanie nimi jak właściciel. Następnie TSUE powołał art. 6 ust. 1 szóstej dyrektywy, zgodnie z którym „świadczenie usług” należy rozumieć jako każdą czynność niestanowiącą dostawy towarów. Dalej TSUE wskazał, że z przedmiotowej sprawy wynika, że Spółka X, której Spółka Baxi zleciła zarządzanie programem lojalnościowym, zaopatruje się w prezenty lojalnościowe, a ich zasób stanowi własność tej spółki. Wobec tego Spółka X nie tylko ma prawo do przekazywania prezentów lojalnościowych klientom jak właściciel, ale w rzeczywistości jest ona ich właścicielem. Ponadto w przedmiotowej sprawie Spółka X dostarcza prezenty lojalnościowe.

TSUE wskazał ponadto, że odpłatna dostawa towarów lub świadczenie usług w rozumieniu art. 2 ust. 1 szóstej dyrektywy zakłada istnienie bezpośredniego związku pomiędzy świadczoną usługą a otrzymanym wynagrodzeniem. Szósta dyrektywa nie wymaga dla uznania dostawy towarów lub świadczenia usług za czynności odpłatne w rozumieniu art. 2 pkt 1 tej dyrektywy, by wynagrodzenie za te towary lub usługi było płatne bezpośrednio przez ich odbiorcę. Zgodnie bowiem z art. 11 część A ust. 1 lit. a tej dyrektywy wynagrodzenie może pochodzić od osoby trzeciej.

W konsekwencji TSUE stwierdził, że płatności dokonywane przez sponsora na rzecz podmiotu zarządzającego omawianym programem, który to podmiot dostarcza klientom prezenty lojalnościowe należy uznać w części za wynagrodzenie płacone przez osobę trzecią za dostawę towarów klientom, a w części za wynagrodzenie za usługi świadczone przez zarządzającego tym programem na rzecz sponsora.

Przenosząc powyższe tezy na grunt rozpatrywanej sprawy należy stwierdzić, że w przedstawionej sytuacji otrzymywane przez Wykonawcę środki pieniężne od Zleceniodawcy, które będą pokrywały koszt zakupu nagrody rzeczowej, będą stanowiły zapłatę za towar, który następnie zostanie przekazany uczestnikowi Loterii.

Jak wiadomo usługa organizacji Loterii świadczona przez Wykonawcę, w ramach której wydawana jest przez Wykonawcę nagroda nie będzie uznana na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług za jedno świadczenie. W ramach takiego świadczenia wykonywane będą dwie czynności: świadczenie usługi organizacji Loterii na rzecz Zleceniodawcy i wydanie nagrody na rzecz uczestnika Loterii. Obie te czynności wykonywane będą odpłatnie, a płatności za nie będzie dokonywał Zleceniodawca. W związku z powyższym, obie czynności wykonywane przez Wykonawcę będą podlegały odrębnemu opodatkowaniu podatkiem od towarów usług na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Natomiast opodatkowanie tych czynności uzależnione będzie od tego, co będzie ich przedmiotem.

Biorąc pod uwagę powyższe w sytuacji, gdy Wykonawca będzie otrzymywał od Zleceniodawcy środki pieniężne tytułem pokrycia kosztu nagrody rzeczowej nie można stwierdzić, że będzie dochodzić tym samym do dostawy towarów na rzecz Zleceniodawcy. Jak już wskazano powyżej, nagroda rzeczowa nie będzie przedmiotem dostawy na rzecz Zleceniodawcy, gdyż od momentu jej nabycia do momentu przekazania uczestnikowi Loterii jej właścicielem będzie Wykonawca. Dostawa towarów odbywać się będzie wyłącznie pomiędzy Wykonawcą a uczestnikiem Loterii. Z kolei pieniądze nie są towarami w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy. Ich wartość w obrocie wynika z posiadania przez pieniądz funkcji płatniczych. W tej sytuacji nie będzie dochodzić również do świadczenia usług, ponieważ z okoliczności sprawy nie wynika, że Zleceniodawca – Gmina z tytułu przekazania pieniędzy będzie beneficjentem określonej usługi, z tytułu wykonywania której uzyska wymierną korzyść.

Ponownie należy wskazać, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlega wykonana czynność, tj. w niniejszej sprawie dana usługa oraz dostawa towarów, a nie zapłata za nią.

W konsekwencji, mając na uwadze opis analizowanej sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego tut. Organ stwierdza, że czynność wydania towaru uczestnikowi Loterii będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT u Wykonawcy (jako dostawa towarów), jednak odbiorcą tej czynności nie jest Zleceniodawca – Gmina, lecz uczestnik Loterii. Natomiast otrzymana od Zleceniodawcy kwota stanowiąca koszt przekazywanej nagrody rzeczowej nie będzie wchodziła do podstawy opodatkowania usług świadczonych przez Wykonawcę na rzecz Zleceniodawcy. Tym samym transfer środków od Zleceniodawcy do Wykonawcy nie będzie stanowić wynagrodzenia z tytułu dostawy towarów realizowanej na rzecz Zleceniodawcy.

Podsumowując, w związku z udzielanym zamówieniem publicznym organizacji i przeprowadzenia loterii promocyjnej „(...)” wynagrodzenie Wykonawcy otrzymane od Gminy opodatkowane podatkiem od towarów i usług i udokumentowane fakturą nie powinno obejmować środków pieniężnych przekazanych przez zamawiającą Gminę na zakup nagrody rzeczowej i przekazanie laureatom nagród pieniężnych.

Wobec powyższego Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego).

Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. Niniejszą interpretację wydano w szczególności w oparciu o informacje, że: „(…) wyłoniony w trybie ww. zamówienia Wykonawca wybierze markę i model samochodu oraz dokona jego zakupu (ze środków zamawiającego) u wybranego przez siebie dostawcy (salonu samochodowego) działając w swoim imieniu i na swoją rzecz, nie zaś w imieniu i na rzecz Gminy. Tak więc to Wykonawca stanie się „w okresie przejściowym” właścicielem (w rozumieniu cywilnoprawnym) samochodu, który następnie przekaże laureatowi. Zmiany własnościowe przedmiotowej nagrody głównej (samochodu) będą następujące:- własność w pierwszym etapie przejdzie na Wykonawcę, aby następnie przejść na laureata nagrody głównej. Gmina jako zlecający zamówienie publiczne nie stanie się w ogóle właścicielem ww. samochodu i nie będzie nim rozporządzać „jak właściciel”. Dostawa rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT nastąpi pomiędzy dostawcą (salonem samochodowym) a Wykonawcą, a następnie pomiędzy Wykonawcą a laureatem” oraz że: „Przekazanie przez Gminę na rzecz Wykonawcy środków pieniężnych na nagrody pieniężne dla laureatów/uczestników loterii stanowi wyłącznie zwrot poniesionych kosztów nagród pieniężnych i nie następuje w zamian za wykonanie przez Wykonawcę na rzecz Gminy jakichś świadczeń wzajemnych”. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Ponadto, należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone. Dotyczy to w szczególności kwestii prawidłowości opodatkowania wynagrodzenia należnego Wykonawcy od Gminy i sposobu jego dokumentowania, a także sposobu dokumentowania przekazania przez Gminę środków pieniężnych na nagrody oraz kwestii rejestrowania i ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, bowiem nie sformułowano w tym zakresie pytania.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1, art. 14s ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00