System EDB umożliwiający prowadzenie dziennika budowy w postaci elektronicznej zostanie uruchomiony 27 stycznia
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przypomina, że 27 stycznia 2023 r. uruchamia publicznie aplikację EDB, która umożliwia realizację wszystkich czynności wymaganych przy prowadzeniu dziennika budowy.
Urząd wskazał, że w EDB można wystąpić do właściwego terytorialnie organu administracji budowlanej z wnioskiem o wydanie dziennika budowy, odebrać go, a następnie powierzyć obowiązki kierownikowi budowy i pozostałym uczestnikom procesu budowlanego. Wpisy można umieszczać, jak w tradycyjnym dzienniku, a dostęp do aktualnego dziennika jest możliwy z każdego miejsca i o dowolnej porze.
GUNB zapewnia, że zrealizował Elektroniczny Dziennik Budowy – EDB dla wygody użytkowników, w oparciu o przepisy prawa i najwyższe standardy bezpieczeństwa. Dziennik budowy to najważniejszy dokument na budowie, powinien być prowadzony w określony sposób i przechowywany w bezpiecznym miejscu.
Dodaje, że na placu budowy często występują trudne warunki pracy, dlatego oprócz wersji na komputer, dostępnej dla użytkowników z poziomu przeglądarki internetowej, powstała prosta w obsłudze aplikacja mobilna. EDB można uruchomić na każdym smartfonie bez żadnego specjalistycznego sprzętu i bez stałego dostępu do internetu.
W informacji napisano, że aplikacja EDB to super narzędzie pracy dla inwestora i kierownika budowy. Oferuje ona szereg ułatwień w procesie zarządzania budową. Inwestorzy i kierownicy budowy mają do dyspozycji następujące funkcje:
- szybkie i proste składanie elektronicznego wniosku o wydanie dziennika budowy do organów administracji architektoniczno-budowlanej (aab) i nadzoru budowlanego (nb),
- powierzanie obowiązków i określanie ram czasowych pracy geodety i uczestników procesu budowlanego,
- wygodne monitorowanie wpisów i dokumentacji budowy online 24/7,
- automatyczne wpisy dotyczące przyjęcia i powierzania obowiązków uczestnikom procesu budowlanego,
- łatwa korekta wpisów,
- prosta edycja statusów, zamknięcie dziennika jednym kliknięciem w aplikacji.
GUNB przypomina, że dziennik budowy zakłada inwestor po otrzymaniu pozwolenia na budowę. Inwestor, po uwierzytelnieniu i założeniu konta, w systemie może wystąpić do organu administracji architektoniczno-budowlanej o wydanie dziennika budowy. Po jego otrzymaniu może dodać w systemie pozostałych uczestników procesu budowlanego: kierownika budowy, projektanta, inspektora nadzoru inwestorskiego i upoważnionego przedstawiciela inwestora.
Od tego momentu mają oni dostęp do elektronicznego dziennika budowy, tzn. mogą dokonywać w nim wpisów. W szczególności dotyczy to kierownika budowy, który posiada dodatkowe uprawnienia i jest osobą prowadzącą w imieniu inwestora elektroniczny dziennik. To właśnie pod kątem kierownika budowy została przygotowana prosta w obsłudze i ergonomiczna, mobilna wersja systemu EDB.
Każdemu wydanemu w formie elektronicznej dziennikowi budowy będzie nadany w systemie EDB indywidualny numer.
Prowadzenie dziennika w EDB odbywa się przez umieszczanie w nim odpowiednich wpisów. Wpisy ułożone są tak, jak w tradycyjnym dzienniku. Zaletą aplikacji jest możliwość filtrowania i wyszukiwania wpisów po różnych parametrach, takich jak aktualność wpisu, funkcja autora, czy autor wpisu. To rozwiązanie umożliwia szybkie odnalezienie interesującego nas wpisu, nawet w przypadku dużych inwestycji.
Prowadzenie dziennika budowy w aplikacji EDB polega też na powierzaniu funkcji uczestnikom procesu budowlanego oraz geodecie, którym Inwestor lub kierownik budowy ustala ramy czasowe pracy. Uczestnikom procesu budowlanego nie można jednak odebrać z dnia na dzień dostępu do systemu. Od daty zwolnienia z pełnionej funkcji mają jeszcze 14 dni na uzupełnienie wpisów.
System EDB gromadzi wszystkie istotne zdarzenia i informacje o przebiegu robót budowlanych, co daje pełną kontrolę nad przebiegiem całego procesu. Jest bardzo bezpieczny w porównaniu z wersją papierową, ponieważ dane są chronione przez kopię zapasową, a system jest zabezpieczony przed działaniem osób nieuprawnionych przez integrację z usługą tzw. węzła krajowego.
Zamknięcia dziennika budowy prowadzonego w formie elektronicznej dokonuje kierownik budowy przez nadanie mu w systemie EDB statusu „zamknięty”, robi to jednym kliknięciem po zakończeniu wszystkich robót budowlanych lub rozbiórkowych.
Od 1 stycznia 2030 r. prowadzenie elektronicznej wersji EDB będzie obowiązkowe.
Strona aplikacji EDB: www.gunb.gov.pl/strona/edb
Redakcja INFORLEX