Artykuł
Szczególna rola osoby kierującej pracownikami w obszarze bhp
W wielu przypadkach pracodawca ma możliwość elastycznego kształtowania zakresu obowiązków pracowników. Jednak kiedy pracownikiem jest jednocześnie osoba kierująca innymi osobami zatrudnionymi, wówczas elastyczność zostaje w istotny sposób ograniczona na gruncie przepisów bhp. Szczególne obowiązki z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy osób kierujących dotyczą osób mających status pracowników i przypadków, w których osobą kierującą jest sam pracodawca.
Niezdefiniowana osoba kierująca
Kodeks pracy jako podstawowe źródło prawa pracy, w tym z zakresu przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, zawiera dwie kluczowe definicje w kontekście pracowniczego zatrudnienia - pracownika oraz pracodawcy. Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę (stosunek pracy), a pracodawcą - jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników.
Przepisy z zakresu bhp wyróżniają kilka kategorii osób, które mogą pojawiać się w relacjach pracowniczych. Warto zauważyć, że katalog tych osób nie jest uregulowany w Kodeksie pracy, ale w przepisach rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Przywołany akt prawny wyróżnia:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right