Wyrok SN z dnia 10 maja 2022 r., sygn. I USKP 89/21
Nauczyciele spełniający warunki wiekowe mogą zaś zgłosić wniosek o emeryturę, o której mowa w art. 88 Karty Nauczyciela, do dnia 31 grudnia 2018 r. Wykładnia gramatyczna omawianego przepisu wyraźnie wskazuje więc, że osiągnięcie wieku emerytalnego, zarówno wydłużonego ustawą zmieniającą z dnia 11 maja 2012 r., jak i przywróconego ustawą zmieniającą z dnia 16 listopada 2016 r., co do zasady nie stoi na przeszkodzie skutecznemu ubieganiu się o prawo do „emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek”. O ile bowiem wniosek o to świadczenie zostanie zgłoszony do dnia 31 sierpnia 2018 r., może dotyczyć również nauczyciela, który wiek emerytalny osiągnął przed tym dniem.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Maciej Pacuda (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Halina Kiryło
SSN Krzysztof Staryk
w sprawie z odwołania A. G. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w N. o emeryturę nauczycielską, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 10 maja 2022 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonej od wyroku Sądu Apelacyjnego w […] z dnia 7 listopada 2019 r., sygn. akt III AUa […],
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w […] do ponownego rozpoznania rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w N. decyzją z dnia 30 czerwca 2017 r. przyznał ubezpieczonej A. G. emeryturę kapitałową od dnia 20 czerwca 2017 r., a drugą decyzją z tego samego ustalił dla ubezpieczonej okresową emeryturę kapitałową od dnia 20 czerwca 2017 r., tj. od dnia nabycia prawa do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jednocześnie zawieszając wypłatę tego świadczenia z uwagi na kontynuację zatrudnienia. Następnie organ rentowy decyzją z dnia 21 sierpnia 2017 r. z urzędu ustalił dla ubezpieczonej wartość kapitału początkowego na dzień 1 stycznia 1999 r., a decyzją z dnia 23 sierpnia 2017 r., odmówił przyznania jej prawa do emerytury nauczycielskiej, ponieważ mimo spełnienia warunku dotyczącego posiadania wymaganego okresu ubezpieczenia i okresu zatrudnienia w charakterze nauczyciela nie rozwiązała ona stosunku pracy, a także przystąpiła do OFE i nie złożyła wniosku o przekazanie zgromadzonych środków na dochody budżetu państwa. Kolejną decyzją z dnia 2 października 2017 r., wydaną po przekazaniu przez ubezpieczoną środków zgromadzonych na rachunku w OFE na dochody budżetu państwa, organ rentowy odmówił przyznania ubezpieczonej emerytury nauczycielskiej z powodu nierozwiązania stosunku pracy.